نگاهی به زندگی دوتار نواز شهیر خراسانی
کد خبر: 2500
ببینید | عثمان محمدپرست درگذشت

نگاهی به زندگی دوتار نواز شهیر خراسانی

عثمان محمدپرست، دوتارنواز شهیر روز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در سن 94 سالگی درگذشت.

بیان فردا | عثمان محمدپرست که روز 29 اردیبهشت ماه سال 1401 درگذشت، در سال ۱۳۰۷ در شهر خواف از توابع خراسان رضوی متولد شد. از سن ۱۰ سالگی با دوتار مأنوس شد و گرچه به گفته خودش پدرش با نوازندگی مخالف بود، اما پس از اطلاع از علاقه پسرش دست از مخالفت خود برداشت.

عثمان محمدپرست که بود؟

عثمان محمد پرست از از طایفه بای بود که طایفه‌ای دامدار و چادرنشین بودند عثمان شش پسر و سه دختر دارد و خودش درباره آغاز فعالیت‌هایش در عرصه موسیقی می‌گوید: «از دوازده یا سیزده سالگی با دوتار هم نواز شدم و روزها و شب‌ها بعد از فراغت از کار که جوهر هر مرد خوافی است به سماع روحانی با خویشتن خویش می‌پرداختم و هیچ گاه استادی در این زمینه نداشتم. دو تار یعنی عشق، "دوتار"، ساز آرام و ملایمی است که هم نوازنده را آرامش می‌دهد و هم مردمی را که علاقمند به این ساز هستند.»

عثمان محمدپرست، در خصوص منشأ دوتار نوازی هم می‌گوید: «خاستگاه دوتار، سه شهر خواف، تایباد و تربت جام است که بیشتر آهنگ‌های فارسی و محلی می‌پردازند و بعد از آن هم در قوچان، شیروان و بجنورد "دوتار" رایج است که با آن آهنگ‌های کردی و ترکی می‌زدند، از آنجا هم به ترکمن‌ها در گنبد کاووس رسید که با دوتار، آهنگ‌های ترکمنی می‌نواختند.»

گفته می‌شود که عثمان محمدپرست نخستین کسی بود که در سال ۱۳۵۳ ترانه نوایی نوایی را اجرا کرد.

این دوتارنواز شهیر در کارهای خیریه و مدرسه‌سازی فعالیت بسیاری داشت و در این زمینه نشان سفیر مدرسه‌ساز از سوی رییس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور به عثمان محمدپرست اهدا شد. نخستین کاشی ماندگار خراسان ‌رضوی نیز در راستای حفظ میراث ناملموس کشور از سوی اداره‌کل میراث ‌فرهنگی خراسان ‌رضوی سردر منزل عثمان محمدپرست نصب شد.

دلیل مرگ عثمان محمدپرست چه بود؟

خبر درگذشت او غم زیادی را در بین دوست دارانش ایجاد کرد. این خبر را شمس‌الله پونه، برادرزاده و شاگرد عثمان محمدپرست اعلام کرد و گفت: «حال ایشان از دو شب پیش رو به وخامت گذاشت و در بیمارستان خواف بستری شدند. سرانجام صبح امروز ایشان در همین بیمارستان فوت کردند.»

عثمان محمدپرست در کنار محمدرضا شجریان عثمان محمدپرست و محمدرضا شجریان در کنار هم

همچنین جمال محمد پرست، فرزند استاد عثمان محمدپرست درباره زمان مراسم‌های استاد موسیقی مقامی خراسان اظها کرد: مراسم تشییع و اقامه نماز بر پیکر ایشان روز جمعه همزمان با نماز ظهر، در مصلی خواف برگزار خواهد شد. استاد در سال‌های اخیر چندین بار در بیمارستان بستری شده بودند و طی روزهای اخیر به دلیل عفونت ریه و تشدید آن به بیمارستان رفته بودند که پس از دو روز بستری، صبح امروز و ساعتی قبل در بیمارستان خواف درگذشتند.

شعری از عثمان محمدپرست

بزن عثمان که غم دارد دل من

بزن عثمان که روحی در تن من

بزن عثمان که در سوگت بی قرارُم

بزن سازی که غم دارد دل من

ز عثمان و ز خواف زان دوتارش

حکایت ها کند ساز در دل من

زدی چنگی مست بر آن دوتارت

که بذر عشق نشاندی در دل من

الا ای عشق یزدان، مرد مردان

که یادت جاوِدانه است در دل من

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید