چگونه اعصابمان را آرام کنیم؟
کد خبر: 8539

چگونه اعصابمان را آرام کنیم؟

کیست که نخواهد اعصاب آرامی داشته باشد آن هم در دنیای پرمشغله و شلوغ امروز که اگر هم نخواهیم وارد هیاهو می‌شویم، چون در این دنیا زندگی می‌کنیم.

بیان فردا | یکی از خواست‌های انسان امروزی داشتن اعصاب آرام است. چراکه با وجود تمام مشغله‌های روزمره، فراموش می‌کنیم که مغز ما مانند جسممان نیاز به استراحت دارد از این رو در روندی فرسایشی قرار می‌گیریم. کیست که نخواهد اعصاب آرامی داشته باشد آن هم در دنیای پرمشغله و شلوغ امروز که اگر هم نخواهیم وارد هیاهو می‌شویم، چون در این دنیا زندگی می‌کنیم.

 انجمن روانشناسی در آمریکا به این نتحیه رسیده است که در ده سال اخیر استرس در بین افراد افزایش داشته است و ایران هم از این قاعده مستثنا نیست. امروز داشتن استرس و اضطراب در میان ایرانی‌ها انکارشدنی نیست. در این نوشته می‌خواهیم راه‌هایی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید با کمک آن‌ها اعصابتان را آرام کنید و به آرامش دست پیدا کنید.

توجه داشته باشید داشتن اعصاب آرام در تمامی زندگی شما و روح و جسمتان اثر مثبت دارد و روند آن را بهبود می‌بخشد. 

راه‌های مناسب برای داشتن اعصاب آرام

اعصاب و روان آرام، تاثیر بسزایی در روزمرگی‌های فرد دارد، تا جایی که اگر به آن مسلط نباشد می‌تواند خستگی ذهنی را هر روز بیشتر از روز پیش کند. در این قسمت راه‌های مناسب برای رسیدن به آرامش بیشتر را با هم بررسی می‌کنیم:

تنفس شکمی

نخستین و مهم‌ترین چیز که می‌تواند برای مغز مفید باش، میزان اکسیژن ورودی است. درست نفس کشیدن می‌تواند این خلا را برای ما پرکند و همین امر باعث بالا رفتن تمرکز و آرامش خواهد شد. برای کشیدن نفس شکمی و یا همان نفس عمیق بهتر است دراز بکشید و یا بنشینید و دستتان را روی شکم بگذارید، به گونه‌ای نفس بکشید که در حین کشیدن هوا به داخل، دستتان روی شکم تکان بخورد نه روی سینه. به مدت ۴ ثانیه نفس خود را نگه دارید و بعد از آن نفس را به آرامی بیرون دهید.

برای شمردن ثانیه از ۱۰۰۴ شروع به شمردن کنید تا ۱۰۰۱، مهم‌ترین قسمت در کشیدن نفس عمیق درست شمردن و درست نگه داشتن نفس است.

مدیتیشن هدفمند

مدیتیشن یکی از موثرترین تکنیک‌ها به منظور کاهش استرس و افزایش تمرکز شناخته شده است. از این رو بهتر است به طور منظم در روز ساعاتی را به انجام مدیتیشن اختصاص دهید. انجام مدیتیشن نه تنها برای داشتن اعصاب آرام کمک بزرگی به انسان می‌کند بلکه باعث کاهش درگیری بیماری قلبی عروقی و دیگر بیماری‌های عصبی می‌شود.

تکنیک جاکوبسن برای داشتن اعصاب آرام

در این تکنیک لازم است دراز بکشید و نوبت به نوبت عضلات خود را ابتدا منقبض کنید و همان عضله را شل کنید. به منظور نتیجه گیری بهتر از این تکنیک باید تمرکزتان روی عضلاتی باشد که منقبض و شل می‌کنید.

آگاهانه پیاده روی کنید

پیاده روی یک حرکت جسمانی است که باعث کاهش استرس و می‌شود، ولی اگر به افکار خود ادامه دهید این فعالیت می‌تواند استرس شما را بیشتر کند. از این رو برای جلوگیری از افکار مخرب، باید به محیط اطراف مثل درختان، ماشین، جاده افراد پیاده و … هر چیز که مشاهده می‌کنید، توجه داشته باشید. در این صورت به شکل کاملا آگاهانه ذهن خود را کنترل کرده اید و در پایان پیاده روی می‌توانید نتیجه آن را مشاهده کنید.

حقیقت را بپذیرید

به یاد داشته باشید که زندگی، خوشی مداوم نیست؛ بنابراین نمی‌توانید توقع داشته باشید که هیچ اتفاق بدی را در طی روز و یا زندگی مشاهده نکنید. اگر این واقعیت را بپذیرید می‌توانید با راه‌های درست از پس آن برآیید.

با پذیرش اتفاقات بدی که امکان دارد برای شما بیوفتد، بعد از رخداد آن دیگر دچار احساسات بد و شدید نخواهید شد.

چگونه اعصابمان را آرام کنیم؟

همان طور که در بالا بیان شد، شما باید برای روز‌های بد خود هم برنامه داشته باشید. اتفاقات بد در طول روز برای هر یک از ما امکان پذیر است، حال که حقیقت وجود غم و اتفاقات بد را پذیرفتیم لازم است برای این حال بد برنامه داشته باشیم.

هر آنچه حال شما را خوب می‌کند در برنامه قرار دهید. در این صورت خندیدن در داشتن حس خوب بسیار تاثیرگذار است، می‌توانید از دیدن فیلم‌های کمدی شروع کنید تا حال و هوای خود را تغییر دهید.

تاثیر شگفت‌انگیز طبیعت

اگر بتوانید در طور روز به مدت ۵ دقیقه به طبیعت خیره شوید و تنها به خودتان و طبیعت فکر کنید، کاملا انرژی از دست رفته خود را باز می‌گردانید و کمک آرامش بیشتری پیدا می‌کنید. با توجه به راه‌ها و تکنیک‌های موثری که در این مقاله برای داشتن اعصاب آرام بررسی کردیم، امید است بتوانید با به کارگیری آن‌ها استرس و اضطراب خود را کاهش دهید. تکنیک‌ها و راه‌های متنوع برای افراد مختلف به گونه‌ای متفاوت عمل می‌کند اگر شما تکنیک دیگری میشناسید که می‌تواند برای آرامش اعصاب و روان موثر باشد با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین