مصرف داروهای آرامش‌بخش در ایران بیشتر از مصرف موادمخدر است
کد خبر: 10894

مصرف داروهای آرامش‌بخش در ایران بیشتر از مصرف موادمخدر است

یک روانشناس گفت: ما مدام در معرض ترومای جمعی هستیم. امروز جامعه ما داروهای آرامش‌بخش بسیاری مصرف می‌کند حتی بیشتر از مواد مخدر.

بیان فردا | روزنامه دنیای اقتصاد به بهانه قتل فجیع داریوش مهرجویی و همسرش به بررسی ترومای جمعی ایرانیان و همچنین وضعیت سلامت روان آنان پرداخته است.

روان‌پزشکان از شکل‌گیری پدیده‌ای در جامعه خبر می‌دهند به نام ترومای جمعی. این پدیده با نهادینه شدن خشم و فروریختن قبح خشونت و نحوه برخورد با این خشونت شکل می‌گیرد.

این روزنامه در ادامه به نقل از غلامرضا حاجی حسین‌نژاد، روان‌شناس می‌نویسد: ما مدام در معرض این تروماها هستیم. مشکل اصلی جامعه‌ای است که دارای فقر اطلاعات است. در هر جامعه‌ای فقر اطلاعات، بستر رشد شایعه را فراهم می‌کند و هر فردی مجبور است از نظر جریان اطلاعات پناه ببرد به شایعات چون واقعیت را نمی‌داند. وقتی عدالت اطلاعات رعایت نمی‌شود، ما آرامش ذهن نداریم. وقتی من نمی‌دانم چه اتفاقاتی دوروبرم افتاده است، نمی‌توانم لحظه‌ای آرام و قرار داشته باشم. در این مواقع منبع شایعه فراموش می‌شود. موج ایجاد می‌شود و افراد با اطلاعات بمباران می‌شوند. امروز جامعه ما داروهای آرامش‌بخش بسیاری مصرف می‌کند حتی بیشتر از مواد مخدر.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین