تایید صلاحیت نماینده‌ای که به یک سرباز سیلی زد | آیا مردم هم صلاحیت او را تایید می‌کنند؟
کد خبر: 12153

تایید صلاحیت نماینده‌ای که به یک سرباز سیلی زد | آیا مردم هم صلاحیت او را تایید می‌کنند؟

بررسی گزارش‌های منتشر شده از اسامی افرادی که صلاحیتشان برای انتخابات مجلس 1402 تایید شده، نشان می‌دهد که هیات‌های اجرایی انتخابات صلاحیت نماینده‌ای را که اواخر سال 1399 به صورت یک سرباز پلیس راهور سیلی زده بود، تایید کرده‌اند.

بیان فردا | حکمرانی | اواسط بهمن ماه سال 1399 بود که عابد اکبری، سرباز وظیفه پلیس راهور اعلام کرد که از علی اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس سیلی خورده است. ادعایی که چندی بعد صحت آن اثبات شد و واکنش‌های زیادی را درپی داشت. 

ادعای عابد اکبری ۲۲ ساله، از این قرار بود که علی‌اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس به دلیل ممانعت سرباز وظیفه از عبور اتومبیلش از مسیر خط ویژه به صورت آن سرباز سیلی زده است. ادعایی که در فیلم منتشر شده از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران چندان قابل تشخیص نبود اما چندین شاهد عینی داشت. انتشار فیلم اظهارات سرباز راهور به سرعت با واکنش منفی بسیاری از کاربران مردم و مسئولان مواجه شده و تقاضای برخورد با این نماینده مجلس مطرح شد.

اولین واکنش نماینده سبزوار به ادعای پلیس راهور یک توییت بود. توییتی که با هشتگ «شهید بهشتی» منتشر شد. عنابستانی با استناد به یک بخشی از یک آیه قرآن ماجرا را اینگونه بازنمایی کرد که «یه وظیفه برای منه که ایمان آوردنه، یکی هم برای خدا که دفاع کردنه!»

افزایش هجمه‌ها به سوی این نماینده مجلس، او را وادار به انتشار یک بیانیه کرد. بیانیه‌ای که ضمن ارائه روایت نماینده از ماجرا، سیلی زدن به صورت سرباز وظیفه را به جد تکذیب می‌کرد. ناگفته نماند که عنابستانی وجود هیچ گونه برخورد فیزیکی را رد نکرد و تصریح کرد که «فقط سرباز را هل داده‌ام و اساسا سیلی در کار نبوده است!»

این اظهارات در حالی مطرح شد که عنابستانی پیش از انتشار این بیانیه ادعا کرده بود که حتی از ماشین هم پیاده نشده است. این ادعا در بیانیه جدید نماینده سبزوار «کذب محض» نامیده شد. در بیانیه آمده بود: «ظاهرا خبری به نقل قول از بنده منتشر شده که من اصلاً از ماشین پیاده نشده‌ام. هیچ سخنی با چنین مضمونی نگفته‌ام.»

در بیانیه منتشر شده از سوی نماینده سبزوار انتقاداتی نسبت به سرباز راهور هم دیده می‌شد. انتقاداتی که البته در عرض کمتر از یک شبانه روز به تشکر از این سرباز و عذرخواهی از مردم ایران منجر شد. عنابستانی از کسی که آن را عامل تشنج عمومی در خیابان می‌دانست و او را به صحنه سازی متهم کرده بود، به خاطر رعایت قانون تشکر کرد. نماینده سبزوار ضمن عذرخواهی از مردم ایران به خاطر «احساسات جریحه دار شده» اظهار کرد: این اتفاق ممکن است برای هر کسی بیفتد که اگر توهینی بشنود، عصبانی بشود. ما همه انسان هستیم. ممکن است در مقابل توهین دچار خطا شویم. با این وجود، اینجانب باید بیشتر به خود مسلط می‌بودم و در همان حد عصبانیت نیز اشتباه کردم.

پلیس با عنابستانی چه کار کرد؟

شاید بتوان گفت که اولین اقدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران حمایت  رییس پلیس راهور تهران بزرگ از سرباز وظیفه بود. فرمانده ناجا هم عنوان کرده بود که اصل ماجرا با آنچه که علی اصغر عنابستانی عنوان کرده تفاوت‌ دارد. ناجا در قدم بعدی دست به انتشار ویدیویی از صحنه درگیری زد که واکنش افکارعمومی به نماینده را تشدید کرد. سرانجامش هم این شد که عنابستانی  با انتشار ویدیویی اقدام به عذرخواهی «بابت تمام کارهای کرده و نکرده» کند. با انتشار این ویدئو تا حدی از حجم اظهارات بعدی مسئولان کاسته و این قول داده شد که پرونده این اقدام در محاکم قضایی پیگیری شود. سردار سیدکمال هادیانفر، رییس پلیس راهور هم در گفت‌وگویی گفته بود: این موضوع هم اکنون ازطریق مقام قضایی دنبال می‌شود. ایشان یک بار دعوت شدند و موضوعات آنجا مطرح شد. ملاقات‌ها و جلسه‌های بعدی نیز انجام خواهد شد و ما منتظر اقدامات قضایی هستیم.

سردار حسین ذوالفقاری، معاون انتظامی وزیر کشور وقت نیز در گفت‌وگویی درباره این موضوع گفت: این مساله بین نیروی انتظامی، مجلس و قوه‌قضاییه است. ما هم در جلسه‌ای موضوع را مطرح کردیم و با توجه به اینکه دستگاه قضا و مجلس و ناجا موضوع را پیگیری می‌کنند، دیگر ما در وزارت کشور ورود جداگانه‌ای به مساله نداشتیم.

۲۴ اسفند ماه روزنامه همدلی طی انتشار مطلبی مدعی شد که عابد اکبری، مأمور راهور پلیس به خشک شویی نیروی انتظامی منتقل شده است. این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه نوشته بود:«سرباز اکبری از یگان عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی، جایی که مسئولیت کنترل رفت و آمد روی خطوط ویژه را به‌عهده دارد، جدا شده و به خشکشویی راهور در قرارگاه این سازمان منتقل شده است. مسئله‌ای که به‌نظر می‌رسد کمی عجیب باشد و باید این سوال پرسیده شود که چرا سربازی که قانون را به درستی اجرا کرده حالا باید به خشکشویی منتقل شود؟»

ماجرای انتقال این سرباز اما فردای همان روز از سوی رییس وقت پلیس پایتخت تکذیب شد. سردار حسین رحیمی گفت: این سرباز نیروی عملیات پلیس راهور است و در همان بخش نیز فعال است و اخبار منتشر شده در مورد انتقال وی شایعه است. وی در پاسخ به پرسشی در مورد آخرین وضعیت رسیدگی به این پرونده و شکایت از عنابستانی نیز گفت: مسیر ما، مسیر قانون است و ما شکایتمان را به طور رسمی اعلام کردیم. ما علاوه بر قوه قضائیه با مجلس نیز مکاتبه کردیم و فیلم ایشان و تخلف ایشان را ارسال کردیم و از طریق مجاری قانونی به شکایتمان ادامه خواهیم داد.

مجلس چه برخوردی با عنابستانی کرد؟

در اولین ساعات رسانه‌ای شدن حواشی نماینده مردم سبزوار، شانزده نماینده مجلس در صفحات رسمی توییتر خود به این موضوع واکنش دادند. واکنش‌هایی در حمایت و محکومیت آقای نماینده! هم در حمله و هم در دفاع از سرباز وظیفه. از نماینده اسفراین که برخورد علی اصغر عنابستانی را باعث خجالت مجلس می‌دانست تا نماینده دیگری از خطه سبزوار که معتقد بود عنابستانی پرکارترین نماینده مجلس یازدهم است و در حمله‌ رسانه‌ای گسترده و معناداری قرار گرفته. نماینده شیراز معتقد بود که عنابستانی به اعتبار و امید مجلس سیلی زده است تا سید مصطفی میرسلیم که نوشته بود:« جریان ⁧‫عنابستانی‬⁩ مشکوک به نظر می‌رسد. مبادا در ورای این جریان افرادی بخواهند ⁧‫مجلس‬⁩ را بدنام کنند.»

محمدباقر قالیباف نیز در صفحه رسمی تویتترش تأکید کرده بود که به محض شنیدن حادثۀ اخیر دستور بررسی دقیق ماوقع را صادر کرده است و درصورت احراز تخلف، هیئت نظارت بر نمایندگان بدون مسامحه ماجرا را بررسی و برخورد قانونی خواهد کرد.

حدود یک هفته از ماجرا گذشت که سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد که پرونده نماینده سبزوار که به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع شده و در این هیات مورد بررسی قرار می‌گیرد. این در حالی بود که موسی غضنفرآبادی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از ارجاع این پرونده به هیات ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت که بعضا اعضای هیات بعد از طرح پرونده‌ها در جلسه هیات در جریان آن قرار می‌گیرند.

با اختلاف یک روز و در دوازدهم بهمن ماه، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس در نطق میان دستور خود خواستار عذرخواهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران شد. 

حاجی دلیگانی تصریح کرد:«ضمن تحسین نماینده ای که یک سیلی به نفس اماره خودش و یکی سیلی به دشمنان نظام و مجلس زد به نیروی انتظامی هشدار می‌دهم که از عذرخواهی این نماینده عبرت بگیرد و اجازه ندهد که مامورانش در هنگام اعمال قانون از چهارچوب قانون تجاوز کنند.  نظام اسلامی مردم و قانون برایش فرقی نمی‌کند پس نیروی انتظامی پلیس هم باید به خاطر ادبیات مامور راهور از مجلس عذرخواهی کند. عذرخواهی بزرگتر ناجا نیز باید به خاطر حرف‌های غیرقانونی یک مسئول ناجا باشد که چندی پیش می‌خواست مجرمین را دست شکسته ببیند. امیدوارم رسانه ها و دادگاه‌ها در آینده نزدیک جلوی همه متخلفان و مستنکفان بایستند و نگذارند قانون شکنی رایج شود.»

در اسفندماه همان سال نیز عنابستانی در پاسخ به این پرسش که نتیجه پرونده‌اش در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و در دادستانی چه شده است، گفت: علاقه‌ای به گفت‌وگو این خصوص ندارد. نماینده مردم سبزوار در عین حال گفت: زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد. ماجرا آن طور که فضاسازی رسانه‌ای نشد نبود. من از نیروی انتظامی و از آن سرباز به علت توهین شکایت کردم و پرونده در دادسرای نظامی در حال رسیدگی است. پرونده نیروی انتظامی علیه اینجانب نیز در دادسرای کارکنان دولت در حال رسیدگی است. هیات نظارت بر رفتار نمایندگان هم در حال انجام دادن کار خودش است. تا آنجا که من اطلاع دارم نیروی انتظامی حاضر نشده پاسخ مجلس را بدهد اما هیئت نظارت بر نمایندگان رئیس و نایب رئیس و سخنگو دارد؛ می‌توانید از آنها در مورد پرونده‌ام سوال کنید.

محکومیت عنابستانی به کجا رسید؟

در ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۰، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی اسبق دستگاه قضا در نشست خبری با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس گفت: این پرونده منتهی به صدور کیفرخواست و به دادگاه ارسال شده است و به زودی جلسات دادگاه آن برگزار خواهد شد.

مدتی بعد خبرگزاری فارس در خبری اعلام کرد که علی اصغر عنابستانی نماینده مجلس شورای اسلامی به اتهام ضربه به سرباز ناجا به سه ماه و یک روز حبس محکوم شده است. خبرگزاری ایرنا هم گزارش داد که بر اساس کسب اطلاع خبرنگار قضایی ایرنا، رأی بدوی پرونده «علی‎اصغر عنابستانی» نماینده مجلس شورای اسلامی صادر شده و وی به اتهام ضربه (سیلی) به سرباز ناجا به سه ماه و یک روز حبس محکوم شده است.

چند ماه بعد در ۱۹ مهرماه ۱۴۰۰ نیز حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: پرونده آقای عنابستانی نیز در حال طی کردن روند بررسی خود در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان می باشد.

ماجرا حدود چند ماه به همین روال طی شد تا اینکه در اواسط آذرماه 1400 خبر آمد که دو طرف این پرونده رضایت داده‌اند، ۲۶ آبان ماه سال جاری نیز سردار مهدی حاجیان سخنگوی وقت ناجا در نشست خبری خود از پایان پرونده برخورد نماینده مجلس با مامور پلیس خبر داد. وی درباره سرانجام  این پرونده گفت: در این پرونده صلح و سازش بین شاکی و متشاکی انجام شد و اقای عنابستانی از سرباز وظیفه که شاکی بودند دلجویی کردند.

در حالی که به نظر می‌رسید این پرونده مختومه شده است، در روز 15 آذر محمد باقر قالیباف در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی درباره این پرونده مورد سوال قرار گرفت.  قالیباف در این جلسه بر پیگیری این پرونده و دنبال کردن آن به طور شخصی تاکید داشت. اما جمله‌ای گفت که بیشتر دیده شد و به تیتر خبری بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی فارسی زبان تبدیل شد. او گفت: «عنابستانی سیلی نزد بلکه هل داد»، همین یک جمله کافی بود تا باقی صحبت‌های او شنیده نشود و به جای آن آتش زیر خاکستر خشم‌های این ماجرا دوباره شعله‌ور شود. 

عنابستانی خیلی سریع از این اظهارات استقبال کرد و به آن واکنش نشان داد. وی در پستی در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی با مضمون روشن شدن حقیقت نوشت:‌  «البته واضح بود که ماه پشت ابر نمی ماند اما از شجاعت ریاست محترم مجلس آقای دکتر قالیباف تشکر می کنم که بعد از چندین ماه دروغ پراکنی، ایشان بالاخره به اندازه کمی حقیقت را روشن کردند بارها گفته ام که اشتباه عنابستانی سیلی زدن به سرباز در حال انجام وظیفه نبود! بلکه اشتباه عنابستانی هل دادن سرباز توهین کننده بود! تفاوتی که در هیاهوی رسانه ای گم شد.»

اما در این ماجرا بازهم تاس به نفع عنابستانی خوش ننشست. در عوض سرباز اکبری در یک برنامه زنده (Live) اینستاگرامی به صحبت‌های رئیس مجلس واکنش نشان داد و باز بر سیلی زدن نماینده سبزوار تاکید کرد. بعد از آن قالیباف در صفحه اینستاگرامی خود واکنش نشان داد. و اینبار به نفع سرباز اکبری و به ضرر عنابستانی موضع گرفت. در بخش اصلی متن قالیباف آمده است: بعد از صحبت های دیشب جناب آقای عابد اکبری سرباز وظیفه راهور که تاکید می‌کرد حکم دادگاه سیلی را تایید کرده، بر خود لازم دانستم موضوع را پیگیری کنم تا ظلمی به این شهروند عزیز نشده باشد؛ لذا حکم دادگاه را گرفتم و متوجه شدم متاسفانه دادگاه بدوی تشخیص بر ضرب بلااثر (سیلی) داده است که البته بعدا با اعلام رضایت طرفین پرونده مختومه شده است.

عنابستانی که روز 16 آذر خیلی خوشحال از صحبت‌های قالیباف به نفع خودش بود، یکبار دیگر مجبور شد به این ماجرا واکنش نشان دهد. وی در مصاحبه‌ای تقریبا بلند با  یک سایت خبری علیه قالیباف صحبت کرد و گفت که او در تلاش است تا رئیس جمهور شود و در اظهاراتی به ابراز مخالفت علنی با او پرداخت. 

وی در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: باید از آقای قالیباف بپرسید که موضوع چه بوده است. آقای قالیباف و رئیس محترم مجلس آنقدر مساله برایش مهم نبوده که برود ببیند چه کسی درست گفته چه کسی غلط و بعد در تریبون اعلام عمومی کند؟ خیلی خنده دار است. این حرف قالیباف خنده‌دار است قالیباف چندین بار به خود من گفته من فیلم را نگاه کردم و از این فیلم اصلا سیلی در نمی‌آید. مشخص است که شما هل دادید حالا تحت تاثیر فضای رسانه‌ای می‌گوید عنابستانی به من غلط گفته؟ اصلا فرض کنید من گفتم؛ ایشان نمی‌توانست رای را نگاه کند؟

پس از آن دیگر خبری از این ماجرا منتشر نشد سرباز اکبری نیز واکنش جدید به این موضوع اتخاذ نکرد. با این وجود افکار عمومی همچنان نام عنابستانی را با این ماجرا در خاطرسپرد. به طوری که هنگام اعلام اسامی نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی که از سد تایید صلاحیت در هیات‌های اجرایی گذشته‌اند. بسیاری از مخاطبان در کامنت‌ها و اظهارات خود جویای وضعیت صلاحیت عنابستانی شده بودند.

موضوعی که گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری تسنیم حاکی از تایید صلاحیت علی اصغر عنابستانی برای دوره جدید انتخابات مجلس شورای اسلامی است. حالا باید دید که آیا شورای نگهبان نیز نظر نمایندگان دولت در مورد صلاحیت نماینده‌ای که به یک سرباز سیلی زد را تایید خواهد کرد یا خیر؟ در صورت تایید صلاحیت نهایی عنابستانی آخرین شانس این نماینده را باید در اقبال مردم برای رای دادن به وی جستجو کرد.

انتهای پیام

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین