۹۲ درصد تریاک جهان در ایران کشف می‌شود
کد خبر: 8086

۹۲ درصد تریاک جهان در ایران کشف می‌شود

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با تاکید بر مبارزه قاطع و جدی ایران با پدیده شوم و خانمان‌سوز مواد مخدر گفت: ۹۲ درصد از کل تریاک جهان براساس آمارهای رسمی سازمان ملل متحد در ایران کشف می‌شود.

بیان فردا | اسکندر مومنی روز سه‌شنبه در دیدار با آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان اظهار کرد: همچنین سهم کشفیات ایران در مواد مخدر مرفین و هرویین جهان به ترتیب ۵۹ و ۲۷ درصد است.

وی بیان کرد: میزان‌ تولید تریاک در افغانستان از ۲۰ سال گذشته تا حدود. ۲ سال، ۵۰ برابر شده بطوری که براساس آمارهای رسمی سازمان ملل، میزان تولید در این کشور از ۲۰۰ تن به ۹ هزار و ۵۰۰ تن رسیده است.

وی تصریح کرد: این میزان تولید به دلیل اشغال این کشور توسط آمریکا و ارائه بذرهای پربازده اصلاح نژاد و این مهم موجب شده تا ۸۶ درصد تریاک دنیا در افغانستان تولید شود.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابله با واردات مواد مخدر چه برای توزیع داخلی و چه برای ترانزیت پیشرو است.

مومنی با گرامیداشت یاد و خاطره چهار هزار شهید ایران در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، افزود: جمهوری اسلامی ایران همیشه در مجامع بین‌المللی مرتبط با این موضوع مطالبه‌گرانه و با اقتدار صحبت می‌کند.

وی ادامه داد: عملکرد جمهوری اسلامی ایران در مقابله با مواد مخدر سبب شده تا هفت بار طی چهار سال اخیر مورد تشویق قرار بگیریم.

وی تاکید کرد: در حوزه مقابله با پدیده شوم قاچاق مواد مخدر ایران با فاصله بسیار زیاد و معناداری از بقیه کشورهای دنیا جلوتر است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: پس از خروج آمریکا از افغانستان و حضور طالبان در این کشور، قرار بود تا شاهد کاهش کشت تریاک در آن کشور باشیم، اما در عمل نه تنها هیچ اتفاقی نیفتاده، بلکه شاهد افزایش تولید مواد مخدر صنعتی همچون «متاپدامین» (شیشه) در آنجا هستیم.

مومنی یادآور شد: در کنار پدیده مقابله با قاچاق مواد مخدر لازم است به علت همجواری ایران با افغانستان، نسبت به امر پیشگیری، صیانت و بازدارندگی توسط گروه‌های مرجع آگاهی و اطلاع‌رسانی کامل انجام شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین