جامعه‌ای که فقیر است نمی‌تواند ایدئولوژیک باشد
کد خبر: 11323

جامعه‌ای که فقیر است نمی‌تواند ایدئولوژیک باشد

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ایدئولوژی و توسعه در تضاد با یکدیگر نیستند گفت: اگر چنین تفکری هم وجود داشته باشد به هیچ عنوان درست نیست و مورد تایید کسی نخواهد بود. پیامبری که تاکید دارد از دری که فقر وارد می شود ایمان از بین می رود ضد توسعه است؟! جامعه فقیر می تواند جامعه ای ایدئولوژیک باشد؟

 

بیان فردا | سید محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام در بخشی از اظهارات خود به تحلیل مهمترین مسائل کشور در حوزه داخلی پرداخت.

صدر در رابطه با این موضوع که حاکمیت یکدست شاهد گشایشی در سیاست خارجی در زمینه رفع تحریم ها و یا احیای برجام نیستیم، آیا سرزنش جناح رقیب در این بین عاملی موثر است گفت: یکدست کردن حکومت از پایه و اساس اشتباه است. همین تفکرات یکدست به مرور زمان تغییر می کند و اختلاف نظرها پدیدار می شوند و افکار متفاوت امکان بروز پیدا می کنند.

 بخش هایی از گفت وگوی محمد صدر را در ادامه می خوانید:

وقتی از طیف های تندرو و کندرو صحبت می کنیم دیگر حکومت یکدستی وجود ندارد. گروهی در همین حاکمیت معتقدند که باید به سمت رفع تحریم ها حرکت کرد و برخی دیگر مخالف آن هستند.

در این بین هنرمند آن کسی است که به این تقسیمات فکری احترام بگذارد و با تشکیل احزاب امکان معرفی افکار به مردم به وجود بیاید و مردم هر طیف و جناحی را که پذیرفتند آن گروه دولت و مجلس را مدیریت کند.

وقتی به اشتباهی پی برده می شود نباید مساله سرزنش مطرح شود و اگر اصلاح طلبی ضد این رویه عمل کند نمی توان آن را اصلاح طلب نامید و به آن خودخواهی گفته می شود.

باید خوشحال بود افرادی که زمانی با برجام و اف ای تی اف مخالف بودند در حال حاضر به این نتیجه رسیده اند که این موضوعات در راستای منافع ملی کشور است. یک اصلاح طلب واقعی برگشت از اشتباه را مورد سرزنش قرار نخواهد داد.

بزرگترین انتقاد ما به گروه های تندرو همین مساله است که منافع ملی یا همان منافع کل ملت ایران را در نظر نمی گیرید و تنها منافع طیف خود که در اقلیت هستند را در نظر می گیرید و این با این رویه به منافع ملی کشور ضربه وارد می شود. امیدواریم مانند مسائل دیگر که تغییر دیدگاه صورت گرفته در این زمینه هم شاهد تجدیدنظر در رویکردها باشیم.

توسعه یعنی پیشرفت اقتصادی کشور که به نفع مردم خواهد بود و به نظر نمی رسد ایدئولوژی با چنین مسائلی مخالفت داشته باشد. اگر چنین تفکری هم وجود داشته باشد به هیچ عنوان درست نیست و مورد تایید کسی نخواهد بود. پیامبری که تاکید دارد از دری که فقر وارد می شود ایمان از بین می رود ضد توسعه است؟! جامعه فقیر می تواند جامعه ای ایدئولوژیک باشد؟

درمورد وضعیت گفتگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا با توجه به درک جدیدی که برای مسئولین کشور ایجاد شده و واقعیاتی که در جامعه وجود دارد شرایط نسبت به گذشته مناسبتر است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین