عمارت سوگلی ناصرالدین شاه به چه روزی افتاد
کد خبر: 11382

عمارت سوگلی ناصرالدین شاه به چه روزی افتاد

معمولا کمتر کسی نام خانه «انیس الدوله» را شنیده است. این عمارت ۱۷۰ ساله که در حال حاضر محل اتحادیه گوشت گوسفندی است، سال‌ها محل زندگی انیس‌الدوله سوگلی ناصرالدین شاه بوده و در نمای آن از شکوه و جلال عمارت‌های قجری خبری نیست.

 

بیان فردا | معمولا کمتر کسی نام خانه «انیس الدوله» را شنیده است. این عمارت ۱۷۰ ساله که در حال حاضر محل اتحادیه گوشت گوسفندی است، سال‌ها محل زندگی انیس‌الدوله سوگلی ناصرالدین شاه بوده و در نمای آن از شکوه و جلال عمارت‌های قجری خبری نیست.

انیس‌الدوله با نام اصلی فاطمه سال۱۲۲۰ شمسی در روستای امامه لواسانات به دنیا آمد. شاه در یکی از سفرهایش برای شکار، با فاطمه که مشغول چوپانی بود، آشنا و دلبسته او ‌شد. فاطمه در ۱۸سالگی با شاه ازدواج کرد و لقب انیس‌الدوله را گرفت.

انیس‌الدوله به همسر مورد علاقه، سوگلی حرمسرای ناصرالدین‌شاه و قدرتمندترین زن اندرونی قاجار تبدیل شد. در آن دوره که زن باسواد کمتر پیدا می‌شد، انیس‌الدوله زنی بود که انشای روان و سلیس او را کمتر کسی داشت و در نهایت جمال و کمال انیس‌الدوله باعث امتیاز او نسبت به سایر زنان ناصرالدین شاه شده بود؛ به حدی که عنوان ملکه را به‌ دست آورد. فوت زودهنگام او بعد از قتل شاه را نیز نشانه‌ای از وفاداری و علاقه زیادش به شاه دانسته‌اند.

خانه+ناصرالدین+شاه+قاجار

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین