اولین موضع‌گیری محمدرضا عارف درباره انتخابات مجلس؛ کاندیدایی معرفی نخواهیم کرد
کد خبر: 11477

اولین موضع‌گیری محمدرضا عارف درباره انتخابات مجلس؛ کاندیدایی معرفی نخواهیم کرد

محمدرضا عارف گفت: بنیاد امید ایرانیان یک حزب سیاسی نیست و در انتخابات‌های گذشته کاندیدایی را معرفی نکرده است و در انتخابات پیش رو هم کاندیدایی را معرفی نخواهد کرد. برای ما در بنیاد امید ایرانیان حفظ و جذب نخبگان اولویت اصلی است.

 

 

بیان فردا | محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان در نشست کمیسیون توسعه پایدار بنیاد امید ایرانیان به روند شکل گیری این بنیاد در دهه ۸۰ اشاره کرد و با بیان اینکه در اواخر دهه ۸۰ به دلیل شرایط سیاسی کشور و برخوردی که با نخبگان و تشکلهای غیر وابسته به حاکمیت از سوی دولت وقت صورت گرفت ضرورت انسجام بخشی نخبگان احساس شد، گفت: با توجه به تجربه خوبی که در دولت اصلاحات درخصوص نهادهای مردمی داشتیم تلاش کردیم این  تجربه را در بنیاد امید ایرانیان با محوریت نخبگان  جوان حوزه‌های مختلف و رویکرد غیرحزبی پیاده سازی کنیم .

بخش هایی از اظهارات عارف را در ادامه می خوانید:

متاسفانه برچسب زدن در کشور ما فرهنگ شده است و دولت وقت در آن زمان که راهبردش نخبه کشی بود با برچسب زدن به تشکل‌های مردم نهاد تلاش می‌کرد نهادهای مدنی را تضعیف کند که متأسفانه این رویکرد در دولت فعلی هم  به نوعی دیده می‌شود.

اگر موضوع نخبگی در کشور نهادینه شود یک مصونیتی نظام تصمیم‌سازی کشور پیدا خواهد کرد که دستخوش سلایق نشود .

واقعیت این است که امروز نخبگان کشور با سیاست جذب رو به رو نیستند یک نخبه نگران است که با توجه به پتانسیلی که دارد و می تواند آن را در خدمت توسعه کشور قرار دهد  برچسب نخورد و کنار گذاشته نشود .برخوردی که امروز با دانشگاهیان، هنرمندان ، ورزشکاران و روزنامه نگاران می شود واقعا تأسف آور است که براحتی جمعیت قابل توجه‌ای را ممنوع الکار می‌کنند.با چه ادله قانونی؟ صرفا بخاطر اینکه موضع یک هنرمند با مواضع مسئولان همسو نیست.

به دلیل برخوردهای امنیتی صورت گرفته با نخبگان قبح فرار مغزها از بین رفته است و یک نخبه با مهاجرتی که انجام می دهد سرمایه‌ای عظیمی را از کشور خارج می کند .

قرار بود بخشی از مشکلات کشور از طریق صندوق‌های رای حل شود اما به دلیل تصمیمی که توسط جریانی که به جمهوریت اعتقادی نداشتند برای انتخابات ۱۴۰۰ و مجلس یازدهم گرفته شد و مشارکت بسیار پایین مردم در این دو انتخابات ، نظام تصمیم گیر کشور به وضعیتی که امروز می بینیم دچار شده است که حتی حامیان اولیه‌شان هم از آنها به دلیل ناکار‌آمدی رویگردان شده اند.

بنیاد امید ایرانیان یک حزب سیاسی نیست و در انتخابات‌های گذشته کاندیدایی را معرفی نکرده است و در انتخابات پیش رو هم کاندیدایی را معرفی نخواهد کرد. برای ما در بنیاد امید ایرانیان حفظ و جذب نخبگان اولویت اصلی است .

در بنیاد امید ایرانیان فعالیت سیاسی حزبی اصل و محور نیست ،تقویت فعالیتهای راهبردی اصل محوری در برنامه های پیش روی بنیاد امید ایرانیان است.

عارف با بیان اینکه باید در حوزه های مختلف بویژه در حوزه محیط زیست  از نهادهای متولی این حوزه مطالبه‌گری کرد، گفت :راهبرد ما در بنیاد امید ایرانیان حمایت و تقویت تشکلهای مردم نهاد  در حوزه های مختلف است و تلاش می کنیم با پیگیری های که پیش از این هم صورت گرفته است نگاه بعضا امنیتی به نهادهای مدنی را از بین ببریم هرچند متاسفانه مسئولان با  سوءظن به فعالیت‌های غیرحاکمیتی بویژه در حوزه محیط زیست نگاه می‌کنند.

بخاطر خطای احتمالی یک فرد در  نهاد مردمی مجوز فعالیت آن تشکل را نباید باطل کنند، مگر در نهادهای انقلابی افراد نفوذی و خیانت کار به کشور وجود ندارند؟ آیا به دلیل حضور آن فرد نفوذی فعالیت آن نهاد انقلابی به اتمام می رسد ؟ اتفاقا در همان نهادهایی که با تشکلهای مردم نهاد برخورد می کنند افراد نفوذی کم نیستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین