نظر تحلیلگر نظامی مشهور درباره جنگ اسرائیل و غزه
کد خبر: 11521

نظر تحلیلگر نظامی مشهور درباره جنگ اسرائیل و غزه

در صورت ادامه درگیری ها در جبهه غزه می‌توان گفت که حزب‌الله قواعد جنگ را تغییر داده و وارد دایره گسترده‌تری از جنگ با اسرائیل خواهد شد.

بیان فردا | جنگ زمینی در غزه شدت گرفته است. نیروهای رژیم صهیونیستی بر حملات خود افزوده اند و درگیری صهیونیست ها با مبارزان حماس افزایش یافته است.

در این وضعیت، تحلیلگران نظامی مختلف از چگونگی تداوم جنگ سخن می گویند.

جنگ زمینی و مقاومت شدید حماس

سرلشکر فایز الدویری، کارشناس مسائل نظامی و راهبردی در گفتگویی که در رابطه با جنگ اخیر غزه با الجزیره داشته، گفته است: رویارویی گردان های القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با ارتش اشغالگر اسرائیل پس از ۱۱ روز جنگ زمینی، فوق العاده بوده و یک رکورد محسوب می شود.

الدویری -در تحلیل خود از رویدادهای مربوط به تجاوز اسرائیل به غزه - توضیح داد که ۱۱ روز پس از آغاز عملیات زمینی در غزه، از پیشرفت متری ارتش اشغالگر در داخل نوار غزه صحبت می شود و آنها نتوانسته اند نفوذ زیادی در خاک غزه داشته باشند. این نشان می دهد که حماس به خوبی جلوی حملات اسرائیل ایستاده است. به نظر می رسد جنگ زمینی چندین ماه ادامه خواهد داشت و بعید است به این زودی ها به پایان برسد.

این کارشناس نظامی در خصوص حمله احتمالی اسرائیل به منطقه جنوبی یا شمالی نوار غزه، ضمن تاکید بر این نکته که ارتش اشغالگر در تلاش برای یافتن یک روزنه است، گفت: ارتش رژیم صهیونیستی تلاش دارد تا غزه را به میدان ها و محله های کوچک تقسیم کند و پس از جدا کردن محله های مختلف از مرکز غزه، به آنها حمله کند.

محورهای اصلی جنگ کدام است؟

الدویری با اشاره به پیشروی نیروهای اسرائیلی در محورهای مختلف، از جمله شمال شرق، شمال غرب و وادی غزه اشاره کرد و خاطرنشان کرد: درگیری ها همچنان در حومه بیت حانون و بیت لاهیه مشاهده می شود.

وی به تلاش‌های ارتش اشغالگر برای نفوذ از شمال غربی نوار غزه و رسیدن به حومه اردوگاه ساحلی در غرب غزه، جایی که درگیری‌های شدیدی میان دو گروه رخ داده، اشاره کرد و تاکید کرد که بر اساس اعلام ابوعبیده، سخنگوی گردان‌های القسام، چند ده تانک اسرائیلی در درگیری های نزدیک اردوگاه ساحلی منهدم شده اند.

وی خاطرنشان کرد: ارتش اشغالگر به دنبال محاصره اردوگاه الشاطی و حمله گاز انبری به آن‌ است... نیروهای رژیم صهیونیستی وارد حومه محله شیخ رضوان در شمال غزه نیز شده اند اما درگیری ها در این منطقه همچنان ادامه دارد.

ویری با بیان اینکه طرح اعزام نیروهای ذخیره اسرائیلی به مرزها با مشکلات فراوانی روبه رو شده است، اذعان داشت که با گذشت ایام در هر دو جناح، فرسایش رخ می دهد، اما غزه در حال تلاش برای تجدید قوای خود از داخل و داخل است و گروه های مقاومت از آن حمایت می کنند اما تنها یک منبع غربی (یعنی آمریکا) برای «اسرائیل» باز است و آن هم دیگر علاقه ای به تامین تجهیزات مورد نیز تل آویو ندارد.

جنگ اسرائیل با حزب الله شدت می گیرد؟

کارشناس نظامی الجزیره در خصوص جبهه شمالی و درگیری اسرائیل و حزب الله لبنان، هم صحبت کرد و جزئیات و احتمالات مربوط به گسترش درگیری ها در دو، پنج و هشت تا بیست کیلومتری مرز لبنان و فلسطین اشغالی بررسی کرد و در انتها با تعجب گفت: آیا درگیری ها شدیدتر خواهد شد؟ پاسخ به این سوال به شدت درگیری ها در جبهه غزه و فاکتور زمان بستگی دارد.

الدویری در پایان افزود: در صورت ادامه درگیری ها در جبهه غزه می‌توان گفت که حزب‌الله قواعد جنگ را تغییر داده و وارد دایره گسترده‌تری از جنگ خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین