تا دیر نشده به سوی حکمرانی خوب حرکت کنید
کد خبر: 3275
سید محمد خاتمی:

تا دیر نشده به سوی حکمرانی خوب حرکت کنید

سید محمد خاتمی، رهبر جبهه اصلاحاتگفت: آینده جامعه با شعار زیبای زن، زندگی، آزادی روشن‌تر است.

بیان فردا | رئیس دولت اصلاحات با صدور پیامی به مناسبت روز دانشجو تاکید کرد: مسوولان حضور فرهیختگان، استادان، نخبگان و دانشجویان را قدر بدانند و به جای برخورد ناروا با آن، دست یاری به سوی آنان دراز کنند و با کمک آنان وجوه ناصواب حکمرانی را به درستی بشناسند و پیش از آنکه دیر شود به سوی حکمرانی خوب حرکت کنند.

خاتمی در این بیانیه با اشاره به اینکه شانزدهم آذرماه را باید در متن آنچه در بیش از یک قرن بر این مرز و بوم رفته است و سیر و صیرورتی که ملت شریف ایران داشته است، دید و ارزیابی کرد، آورده است: مدار حرکت ملّت؛ نفی استبداد، نفی استعمار و نفی عقب‌ماندگی، تبعیض و فساد و متناظر آن مطالبه آزادی، استقلال، پیشرفت و عدالت و در یک کلام دستیابی به «زندگی» متناسب با شأن انسان و اقتضائات زمان بوده است. ولی پاره‌ای از حادثه‌ها و ایام جنبه نمادین پیدا کرده است؛ از جمله شانزده آذر که نمایانگر جایگاه والای دانشگاه و پیشتازی دانشجو در تحولات اجتماع رو به آینده است.

خاتمی در این بیانیه می‌افزاید: با وجود درد و داغی که از خون‌های ریخته‌شده و آسیب‌هایی که مردم در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی به خصوص اخلاقی دیده و می‌بینند، بر دل داریم، جای خوشوقتی است که پس از انفعال تحمیل‌شده بر دانشگاه، اینک شاهد حضور و ابراز وجود دانشجویان در جریان‌های اخیر هستیم و خوشوقتی بیشتر اینکه همدلی و هم‌سخنی بخش مهمی از استادان را با دانشجویان می‌بینیم. 

رئیس دولت اصلاحات با اظهار تاسف نسبت به بازداشت و ایجاد محدودیت برای دانشجویان و فشار بر استادان معتقد است: این رفتارها نه با مبانی و موازین آزادی و حقوق انسانی سازگار است و نه در نهایت امنیت پایدار دانشگاه و جامعه را تامین می‌کند. از دانشگاه به خصوص انتظار می‌رود که توجه داشته باشد که همچنان که آزادی یک نیاز مبرم و مطالبه مهم است، امنیت نیز برای کشور اهمیت دارد و مراد از آزادی، آزادی ملّت و از امنیت، امنیت میهن است. نباید گذاشت تا آزادی و امنیت در برابر هم قرار گیرند و در نتیجه آزادی به بهانه حفظ امنیت، پایمال شود یا امنیت که شرط استقرار سامان و نظم خوب در جامعه است به نام آزادی نادیده انگاشته شود.

خاتمی می‌افزاید: اینک که جامعه با شعار زیبای زن، زندگی، آزادی حرکت خود را به سوی آینده بهتر نشان می‌دهد، به گونه‌ای کم‌سابقه و شاید بی‌سابقه فرهیختگان، استادان، نخبگان و دانشجویان را در اصل حرکت حاضر می‌بینیم. رییس دولت اصلاحات با توصیه به مسوولان افزوده است: مسوولان این حضور را قدر بدانند و به جای برخورد ناروا با آن، دست یاری به سوی آنان دراز کنند و با کمک آنان وجوه ناصواب حکمرانی را به ‌درستی بشناسند و پیش از آنکه دیر شود به سوی حکمرانی خوب حرکت کنند. امید که به لطف حضرت پروردگار و توجه به خواسته‌های بحق جامعه، در همه زمینه‌ها گشایش موثرتر پدید آید.

دیدگاه تان را بنویسید