تغییر آدرس مشکلات اقتصادی توسط ائمه جمعه
کد خبر: 3746
نگاهی به مواضع علم الهدی و احمد خاتمی در برابر مشکلات اقتصادی

تغییر آدرس مشکلات اقتصادی توسط ائمه جمعه

دو خطیب نمازجمعه که نقش به سزایی در انتقاد از دولت قبل در مشکلات اقتصادی داشتند، در دولت فعلی تلاش دارند برای مشکلات آدرس دیگری به مردم ارائه دهند.

بیان فردا | حمکرانی| «گرانی‌های افسارگسیخته حاصل مذاکرات است، مشکل معیشتی کشور فقط با مقاومت حل می‌شود نه با مذاکره با آمریکا.» این جمله‌ای است که سیداحمد خاتمی در آخرین ماه‌های ریاست‌جمهوری حسن روحانی (اردیبهشت 1400)، در واکنش به افزایش قیمت ارز و گرانی‌های ایجادشده در بازار گفته بود. حالا او در دوران ابراهیم رئیسی، موضعی دیگر گرفته و چند روز پیش گفت: «برخی جریان‌ها دنبال القای ناامیدی مردم از نظام و حاکمیت هستند؛ والله این دروغ است، انکار نمی‌کنیم که در نظام ما نیز عده‌ای ناراضی هستند اما اکثریت مردم همین‌ها هستند که در راهپیمایی حاضر شده‌اند.»
البته این روند تنها مربوط به احمد خاتمی نیست و نگاهی به مواضع گرفته‌شده توسط برخی از صاحبان تریبون نشان می‌دهد که آنها در برخورد با دولت‌ها رفتار متفاوتی داشته‌اند. سخنان این چهره‌ها حداقل در دوران ریاست‌جمهوری حسن روحانی نشان می‌دهد شکل و شمایل برخوردها متفاوت با دوران فعلی بوده است و روند مشکلات را به‌گونه‌ای ترسیم می‌کردند که تمام تقصیرات روی ناکارآمد بودن دولت و دستگاه سیاست خارجی کشور بوده که برجام را امضا کرده‌اند. مانند احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد که در اردیبهشت 1398 گفته بود: «امروز در زندگی و معیشت خود دچار مشکلاتی هستیم که به آمریکا مربوط نیست؛ خرما که از آمریکا وارد نمی‌شود، چطور یک مرتبه کیلویی سی و چند تومان می‌شود؟»
اما امروز در نقطه مقابل مقصر وضعیت موجود در کشور به‌نوعی از زبان آنها دست‌های پنهان است و به قول آنها دولت در این وضع تقصیر چندانی نداشته و نهایت تلاش را برای برطرف کردن مشکلات انجام می‌دهد و آنچه رخ می‌دهد توطئه دشمن و یا به قول سیداحمد خاتمی: «اگر فقری هم هست، عاملش این کسانی‌اند که در اکثر این ۴۳ سال، قدرت دست‌شان بوده است.»
و یا در نمونه‌ای دیگر؛ سیداحمد علم‌الهدی در تشریح شرایط موجود گفته است: «الان یک کارگر با یک‌سوم مزد روزانه‌اش، برای ناهار حداقل یک چلوکباب می‌تواند بخورد؛ زمانی که در ایران، دلار هفت تومان بود، یک کارگر با یک‌سوم مزدش، فقط می‌توانست نان، پنیر و انگور بخورد‌‌.»
واکاوی مواضع تمام صاحبان تریبون طی 8 سال دولت حسن روحانی و 18 ماه حضور ابراهیم رئیسی در دولت سیزدهم، نیازمند کاری ویژه است، اما در این گزارش تلاش شده است تنها به سیر مواضع صورت‌گرفته توسط «سیداحمد علم‌الهدی و سیداحمد خاتمی» دو خطیب مشهور کشور پرداخته شود.

 

سیداحمد علم‌الهدی

 

  6 شهریور 1394

دولت بر اساس بینشی که داشت تحولاتی را در سیاست خارجی به وجود آورد و عزیزان در مسئله مذاکرات و توافق فعالیت‌های چشمگیری انجام دادند و مورد اعتماد مقام معظم رهبری نیز بودند، اما چیزی که در رفت‌وآمدها احساس می‌شود ما را وحشت‌زده می‌کند.

  7 مهر 1394

نتیجه دو سال مذاکره این نیست که مشکلات حل شده، بلکه تمام مشکلات سرجایش است و ده برابر به آن مشکلات اضافه شده است، اگر منصفانه به برجام نگاه کنیم، نتیجه‌اش این می‌شود، ما نسبت به این موضوع اعتراضی نداریم که چرا اینگونه شد، چراکه رهبری اجازه مذاکره دادند و مکررا گفتند من به مذاکره‌کنندگان اعتماد دارم، این دوستان امین رهبری بودند، ممکن است ما سربازان را جبهه بفرستیم و آنان در این جبهه یا شکست بخورند یا اسیر شوند و یا پیروز، اما اگر شکست خوردند یا اسیر شدند نمی‌توانیم به آنان بگوییم چرا شکست خوردید.

  23 مهر 1394

نفوذ بعد از برجام نیست و با خود برجام است چراکه خود مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا قصد نفوذ در مسیر اجرای برجام را دارد.

  6 اسفند 95

اینجاست که مردم گله‌مند می‌شوند، گله‌مندی به حدی می‌رسد که مقام معظم رهبری هم می‌گویند گله‌مندم، می‌گویند خراش دل دارم، خراش دل رهبری به خاطر همین است؛ شما حساب کنید در این هوای سرد زمستان، یک خانواده‌ای هشت ساعت نه آب دارند و نه برق و نه گرم می‌شوند، بعد بگویند این به خاطر این است که دولت‌های قبل نیامدند قرقره‌ها را تمیز کنند و این‌چنین شده است. قرقره‌ها را چند سال است تمیز نکردند؟ مگر چهار سال نیست که مردم خوزستان از این گردوغبار بی‌تاب شدند و بعد از چهار سال شما می‌آیید و می‌گویید در دو نقطه می‌تواند جهاد کشاورزی کاری کند که مشکل گرد و غبار حل شود، این است که مقام معظم رهبری می‌گویند خراش دل.

  8 اردیبهشت 1396

مسئله حفظ انقلاب اسلامی برای مردم از همه امور نظیر اقتصاد، معیشت، عمران، آبادانی و امنیت کشور بالاتر است، زیرا هویت، عزت و منافع بین‌المللی ایران به توسعه و رشد انقلاب اسلامی بستگی دارد.

  29 اردیبهشت 1396

مبارزه جدی با فقر، فساد و تبعیض از دیگر ویژگی‌های یک رئیس‌جمهور خوب است که باید قبل از اینکه با مردم برخورد قضائی داشته باشد عوامل فقر را شناسایی و با ثروت‌های انباشته، فرار مالیاتی و مفسدان مقابله کند.

  2 تیر 1396

یک نمونه‌اش را دیدیم، برجام شما شکست خورد، ما نمی‌خواهیم بگوییم از همان اول در این برجام سوءاستفاده و خیانت بود، نه با اجازه مقام معظم رهبری این طرح اقدام شد، اما طرح شما بود. از همان اول هم مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا مورد اطمینان نیست و به جایی نمی‌رسد، شما خواستید، سیاست‌تان بود، اجرا کردید و دیدید شکست خورد، دیگر در شکستش جای حرفی نیست، لااقل بیایید در دولت دوازدهم سیاست خارجی خودتان را عوض کنید.

  8 دی 1396

مطالبات مردم هم در مسئله مقابله با گرانی و تأمین هستی‌شان در مال‌باختگی، مطالبات به‌حق است بدون چون‌وچرا. مردم حق‌دارند مطالبه کنند و بخواهند، عزیزان مسئول ما به مطالبات مردم توجه کنند که کارد به استخوان‌شان نرسد که بیایند وسط خیابان فریاد بزنند.

  6 بهمن 1396

مردم با حرف راضی نمی‌شوند و باید در عمل ببینند مشکلات معیشتی آنها و معضلات اقتصادی کشور در سراشیبی قرار گرفته و در حال برطرف شدن است. برای مسئولان، دولت، ملت و مجلس ما به تجربه ثابت کرد شکست در برجام را که ما به هر مقدار از قدرت خودمان تنازل کنیم، این‌طور نیست که مشکلات معیشتی مردم حل شود، بلکه بیشتر می‌شود، ما از فناوری هسته‌ای در برجام تنزل کردیم، مشکلات اقتصادی‌مان بیشتر شد که کمتر نشد.

  3 فروردین 1397

اگر در حوزه مسائل اقتصادی نیز مشکلاتی وجود دارد به این دلیل است که کارگزاران به توصیه‌ها، راهکارها و ظرفیت‌های اقتصادی مورد نظر رهبری در این خصوص توجه نکرده‌اند.

  24 فررودین 1397

آن‌قدر که بر سر این برجام لعنتی لابیگری کردند، اگر سر دستور مقام معظم رهبری با کشور‌ها لابیگری می‌کردند امروز دلار در کشور ما ارزش نداشت. در این صورت دلار آمریکا، مثل خود آمریکا ذلیل بود و قیمتی نداشت.

  25 خرداد 1397

اگر به وسیله دشمن در تنگنای اقتصادی قرار گرفتیم، این باعث نشود که افراد در اصناف و اقشار گوناگون به‌علت این تنگنای اقتصادی مقابل نظام بایستند و بر ضد آن اعتصاب کنند. هشت سال دفاع مقدس را با دست خالی به پیروزی رساندیم. مردم نباید در مقابل پائین افتادن شکم و فشار اقتصادی مقاومت خود را از دست دهند، مقابل نظام بایستند و با نظام دست به گریبان شوند.

  15 تیر 1397

مردم در مضیقه معیشت و در التهاب هستند و مانند کباب روی تابه در نابسامانی اقتصادی می‌سوزند.

  27 اردیبهشت 1398

امروز در زندگی و معیشت خود دچار مشکلاتی هستیم که به آمریکا مربوط نیست؛ خرما که از آمریکا وارد نمی‌شود، چطور یک مرتبه کیلویی سی و چند تومان می‌شود؟ بازار را تنظیم کنید و مسئله گرانی در معیشت را حل کنید. اینکه مربوط به فشار آمریکا نیست.

  6 تیر 1399

عامل فساد در کشور، ساختار نامناسب و ساختارهای فاسدپرور و فسادساز است که در جریان اجرایی کشور وجود دارد، این ساختارها باید اصلاح شود.

  10 مرداد 1399

قرمز شدن وضعیت شهر‌ها و استان‌ها، عمدتاً به خاطر لاابالی‌گری‌ها در مراکز تفریحی و اقتصادی است.

  27 خرداد 1400

هر زمان مردم با اراده خود، جریانی به وجود آوردند که سیاست مقابل رهبری را در پیش گرفت، تنگی معیشت و سقوط اقتصاد به بار آمد.

  8 مرداد 1400

مطالبه از دولت و رئیس‌جمهور جدید باید ادبیات خاص خود را داشته باشد؛ نباید آب به آسیاب دشمن بریزید.

شروع دولت سیزدهم               

  26 شهریور 1400

با اینکه هنوز ایران عضو شانگهای نشده، از رئیسی دعوت کرده‌اند؛ این یعنی اقتدار و عظمت.

  7 آبان 1400

با هوشیاری رئیس‌جمهور، 3 هزار پمپ‌بنزین مشکلش حل شد؛ یک استاد می‌گفت این عمل رئیس‌جمهور دو واحد درس علوم سیاسی است.

  5 آذر 1400

مشکل آب با تجمع حل نمی‌شود؛ نزولات آسمانی کاهش یافته؛ در مقابل خدا که تجمع فایده ندارد؛ به جایش نماز باران بخوانید.

  17 دی 1400

الان یک کارگر با یک‌سوم مزد روزانه‌اش، برای ناهار حداقل یک چلوکباب می‌تواند بخورد؛ زمانی که در ایران، دلار هفت تومان بود، یک کارگر با یک‌سوم مزدش، فقط می‌توانست نان، پنیر و انگور بخورد‌‌.

  29 بهمن 1400

مردم دارند مقاوم بار می‌آیند؛ الان در برابر تمام مشکلات معیشتی، مردم ما مقاوم‌اند؛ همه اینها زمینه‌ساز ظهور امام زمان است.

  ‌2 اسفند 1400

امروز در زندگی خانوادگی و اجتماعی به آنچه که به‌عنوان نیاز اولیه محتاج هستیم، موضوع مقاومت است.

  23 اردیبهشت 1401

اولین اثر اجرای طرح جدید دولت، براندازی فقر مطلق است؛ فاصله طبقاتی هم از بین می‌رود؛ با این طرح، کالا گران است ولی مردم پول دارند که تهیه کنند.

  31 خرداد 1401

برجامِ فاسد، مصداق نرمش ذلیلانه بود؛ به خاطر نمازشب‎خوان بودن علی باقری است که در مذاکرات سازش‌پذیر نیستند.

  4 شهریور 1401

همه توفیقات دولت به خاطر این است که به مقام ولایت وابسته بوده و خود را مقلد رهبری دانسته است.

  16 دی 1401

مسئله ارز امروز همه را دغدغه‌مند کرده است؛ متأسفانه دشمن بیشتر دارد با عملیات روانی مردم ما را ناامید می‌کند، تمام نقش دلار و ارز در اقتصاد ما بین 20 تا 25 درصد است. آنچه به اقتصاد و معیشت ما مربوط است، نوسان این قیمت ارز چندان اهمیت ندارد‌‌.

  5 اسفند 1401

برادران و خواهران، مسئله ارز و افت ارزش پول ملی که به‌عنوان یک بلا، دامن‌گیر معیشت مردم شده است، در امتداد همان موشک‌ها و بمباران‌هایی است که امروزه در قامت توطئه اقتصادی درآمده است.

 

سیداحمد خاتمی

 29 شهریور 1396

تا می‌گوییم حجاب، می‌گویند به داد معیشت مردم و بیکاری برسید؛ مسئله حجاب در حال تبدیل شدن به یک فاجعه است؛ دولت باید از کارکنان خودش شروع کند.

 15 دی 1396

مردم می‌گویند مرگ بر گرانی، ما هم می‌گوییم مرگ بر گرانی. چه کسی است که از گرانی خوشش بیاید؟ کارگر می‌گوید چند ماه است که حقوق نگرفته‌ایم تا این جای قصه کسی نگفته است ناحق است، منتها قانونی.

 1 شهریور 1397

مردم زندگی عزتمندانه را برابر تحریم‌ها ترجیح می‌دهند؛ برابر تحریم‌ها باید ایستادگی کنیم.

 8 دی 1397

خود عامل گرانی‌های اخیر هستند، اما می‌خواهند مشکلات را به پای رهبری بگذارند.

 19 بهمن 1397

شما را به خدا به یک آب‌نبات تلخ اروپایی‌ها قانع نباشید؛ این چیزی که به شما دادند، همان سیاست نفت در برابر غذاست که تحقیر یک ملت است.

 5 دی 1398

این اطلاعات که کشور از کجا درآمد کسب می‌کند و در کجا هزینه می‌کند، نباید در اختیار دشمن قرار گیرد؛ باید به آنها گفت: فضولی موقوف.

 13 اردیبهشت 1399

برخی می‌گویند کاسبان تحریم و کاسبان کرونا! کی می‌خواهید این حرف‌ها کنار بگذارید؟

 23 آبان 1399

می‌خواهند تحریم‌های سطحی را بردارند و قهراً یک تغییر مختصری در معیشت مردم به‌وجود بیاید؛ قصد دارند با همین آبنبات، دهان بعضی‌ها را شیرین کنند و جاده را برای مذاکرات بعدی صاف کنند؛ سیاست ما نفی مذاکره است.

 22 اسفند 1399

نسخه مقاومت در ایران جواب داده؛ نسخه‌های سازش و مذاکره ناکام مانده است.

 14 اردیبهشت 1400

گرانی‌های افسارگسیخته حاصل مذاکرات است، مشکل معیشتی کشور فقط با مقاومت حل می‌شود نه با مذاکره با آمریکا.

 1 تیر 1400

بعد از انقلاب، استقبال فوق‌العاده مردمی را از نامزدی رئیسی در موارد دیگری سراغ ندارم، البته ریاست‌جمهوری مقام معظم رهبری حساب جدایی دارد.

 3 مرداد 1400

مذاکرات یکی از عوامل گرانی‌های افسارگسیخته است؛ ذلت‌پذیری یعنی آب خوردن را به مذاکره با آمریکا ربط می‌دهند.

شروع دولت سیزدهم               

  12 مهر 1400

اگر کسی فکر می‌کند تنها با مذاکره با آمریکا، کدخدا مشکلات‌مان را حل می‌کند، تفکر طاغوتی دارد؛ امروز هزاران سانتریفیوژ در حرکت است و آمریکا هیچ غلطی نکرده است.

  10 دی 1400

بی‌انصافی است که از سخت‌کوشی رئیس محترم جمهور برای کاهش درد گرانی‌ها تشکر نکنم.

  22 بهمن 1400

اگر فقری هم هست، عاملش این کسانی‌اند که در اکثر این 43 سال، قدرت دست‌شان بوده است.

  5 فروردین 1401

با وجود نیروی جوان، ذخایر نفت و گاز ما، قدرت موشکی و داشتن رهبری این چنین فقیه، سیلی خورده قبل از انقلاب، رزمنده دوران جنگ و دوراندیش آیت‌الله خامنه‌ای جایی برای یأس وجود ندارد.

  23 اردیبهشت 1401

مشکلات اقتصادی از دهه پنجاه شروع شد، اما دولت رئیسی تلاش دارد که آرام‌آرام این بیمار را از بیماری در بیاورد.

  6 خرداد 1401

کسی نیست که از گرانی‌های افسارگسیخته در رنج نباشد، اما خدمتگزاران را دلسوز می‌دانیم، این مردمی شدن یارانه‌ها سخت است اما ان‌شاءالله این بُرهه تمام شود و با موفقیت به پایان خود برسد.

  4 مرداد 1401

برخی با ایجاد شبهه، می‌گویند امامان جمعه مسئله بی‌حجابی را مطرح می‌کنند تا گرانی‌ها را بپوشانند؛ این دروغ است.

  15 آذر 1401

آمریکایی‌ها بودجه براندازی جمهوری اسلامی را دوبرابر کرده‌اند؛ به اندازه کل بودجه سالانه ایران.

  23 دی 1401

اروپا و آمریکا در تحریم مسابقه گذاشته‌اند اما ایران بی‌اعتنا دارد راهش را دنبال می‌کند؛ پیشرفت‌ها هم ادامه دارد.

  22 بهمن 1401

روزی با انرژی هسته‌ای مخالفت کردند، چند سال ایران را گرفتار برجام کردند و الان هم حرف‌شان این است که ایران موشک بالستیک نداشته باشد و معلوم است که آنها با ملت ایران مخالفند و با وهم باطل خود می‌خواهند ریشه این ملت را بخشکانند.

  3 بهمن 1401

برخی می‌گفتند دولت در این گرانی دلار نقش دارد، این سوال از وزیر اقتصاد شد؛ به شدت انکار کرد‌‌.

  11 اسفند 1401

برخی جریان‌ها دنبال القای ناامیدی مردم از نظام و حاکمیت هستند؛ والله این دروغ است. انکار نمی‌کنیم که در نظام ما نیز عده‌ای ناراضی هستند اما اکثریت مردم همین‌ها هستند که در راهپیمایی حاضر شده‌اند.

 

منبع: روزنامه هم میهن-فرهاد فخرآبادی

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین