خط و نشان امیر عبداللهیان برای اسرائیل
کد خبر: 8093

خط و نشان امیر عبداللهیان برای اسرائیل

وزیر خارجه نوشت: تاکید می کنم در منطقه هیچ اقدام تجاوزکارانه و جنایت رژیم صهیونیستی از سوی منطقه بدون پاسخ نمانده و نخواهد ماند.

بیان فردا | حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای سوری گفت: امروز گفت‌وگوهای خوبی را با فیصل مقداد درخصوص موضوعات دوجانبه بین المللی و منطقه‌ای داشتیم. مایلم حملات ددمنشانه رژیم جعلی اسرائیل که فرودگاه حلب و مناطق غیرنظامی سوریه را هدف قرار داد قویاً محکوم کنم.

هیچ اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در منطقه بی پاسخ نخواهد ماند

وی خاطرنشان کرد: تاکید می‌کنم در منطقه هیچ اقدام تجاوزکارانه و جنایت رژیم صهیونیستی از سوی منطقه بدون پاسخ نمانده و نخواهد ماند.

وزیر خارجه کشورمان همچنین بیان کرد: امروز در گفت‌وگو با وزیر خارجه و نخست وزیر سوریه درخصوص موضوعات متنوع دوجانبه گفت‌وگو کردیم. همچنین در راستای پیگیری توافقات دو کشور اتفاق نظر داریم، انتظار داریم کمیسیون مشترک دو کشور به ریاست نخست وزیر سوریه و معاون اول رئیس جمهور کشورمان به زودی برگزار شود.

وی با بیان اینکه تقویت ارتباطات تجاری و مناسبات اقتصادی دو کشور مورد توجه جدی ما قرار دارد، گفت: خرسندیم که سفرهای زیارتی و سیاحتی مردم عزیز ایران به سوریه از سر گرفته شده و ما همین موضوع را درخصوص مردم سوریه به ایران و پذیرش اتباع سوریه به ایران و سیاحت و زیارت دنبال می‌کنیم.

امیر عبداللهیان در ادامه اظهار داشت: همچنین درخصوص تحرکات گروه‌های تروریستی و تلاش آمریکا برای سازماندهی تروریسم و تداوم اشغالگری به بهانه مبارزه با داعش گفت‌وگو داشتیم. همچنان امنیت سوریه و منطقه دغدغه جدی و مشترک ماست.

به حمایت‌های قوی خود از رهبری ارتش، دولت و ملت سوریه ادامه می‌دهیم

وی خاطرنشان کرد: ما به حمایت‌های قوی خود از رهبری ارتش، دولت و ملت سوریه در راستای رسیدن به منطقه‌ امن با ثبات و توسعه یافته ادامه می‌دهیم.

امیر عبداللهیان همچنین درباره روابط دوستانه مبتنی بر همسایگی بین دمشق و آنکارا گفت: در آخرین نشست چهارجانبه وزرای خارجه ترکیه، ایران، سوریه و روسیه ایده‌های سازنده‌ای برای استقرار امنیت در مرز مشترک ترکیه و سوریه و احترام به تمامیت ارضی و دغدغه‌های امنیتی دو کشور مطرح شد.

به تلاش‌های خود برای رفع سوءتفاهمات بین سوریه و ترکیه ادامه می‌دهیم

وزیر خارجه کشورمان ابراز داشت: جمهوری اسلامی ایران به تلاش‌های خود برای رفع سوءتفاهمات، استقرار صلح و امنیت در مرز مشترک سوریه و ترکیه ادامه می‌دهد.

وی یادآور شد: همچنین درخصوص تحولات در جهان اسلام از جمله فلسطین بحث و تبادل نظر کردیم. اهانت به مقدسات دینی و کتب آسمانی از جمله قرآن کریم را قویاً محکوم می‌کنیم.

از وزیر خارجه دانمارک پیامی با محوریت مقابله با اهانت به کتب آسمانی دریافت کردم

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: اخیراً از همتای خودم وزیر خارجه دانمارک پیامی را دریافت کردم؛ در این پیام وزیر خارجه دانمارک از تصویب قانونی برای برخورد با افرادی که قانون شکنی کرده و به کتب آسمانی توهین می‌کنند، گفت. این قانون به زودی در دانمارک در دستورکار مجلس قرار داده می‌شود و امیدواریم به زودی به تصویب برسد.

امیر عبداللهیان ادامه داد: ما ضمن استقبال از این ابتکارعمل دانمارک؛ از سوئد و دیگر کشورهای اروپایی می‌خواهیم به مساله احترام به کتب آسمانی و مقدسات دینی اهتمام ورزند.

به مقامات آمریکا توصیه می‌کنیم منطقه را به اهل منطقه واگذارند

وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: امروز مرزهای سوریه و عراق مرزهای دوستی است، آمریکا باید دست از آزار مردم منطقه بردارد. به نظامیان آمریکایی توصیه می‌کنیم به خانه بر گردند، به مقامات آمریکا نیز توصیه می‌کنیم منطقه را به اهل منطقه واگذارند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ طرفی قادر نیست مسیرهای مواصلاتی تاریخی منطقه را مسدود کند. معتقدیم این اقدامات با ادعاهای حقوق بشری غربی‌ها و آمریکایی‌ها تناسبی ندارد.

عربستان برای عادی سازی روابط با دمشق از اراده لازم برخوردار است

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره اینکه در ابتدای ورود به دمشق اعلام کرد که اظهارات مثبت مقامات سعودی درباره سوریه را مورد بررسی قرار خواهد داد، گفت: گفت‌وگوهایی از هفته‌های پیش میان مقامات دمشق و ریاض به عمل آمده است، در سفرم به عربستان از مقامات عالی‌رتبه سعودی این عبارت را شنیدم که عربستان برای عادی سازی روابط با دمشق از اراده لازم برخوردار است.

هیچ طرفی نمی‌تواند سوریه را نادیده بگیرد

وی افزود: ما به نام جمهوری اسلامی ایران ابتکاری را تحت عنوان گفت‌وگو همکاری منطقه‌ای با سران منطقه مطرح کردیم، خرسندم این ابتکار مورد استقبال رهبران منطقه قرار گرفته است، سوریه کشور بسیار مهمی در منطقه ما است. هیچ طرفی نمی‌تواند سوریه را نادیده بگیرد. بازگشت سوریه به وضعیت طبیعی و نقش آفرینی طبیعی در جهت خیر و صلاح همه کشورهای منطقه است و این واقعیتی است که امروز کشورهای منطقه به آن اعتراف می‌کنند. در همین جا ادای احترام می‌کنم به روح همه شهدای سوریه و جمهوری اسلامی ایران و همه طرف‌هایی که در کنار ارتش و مردم سوریه سال‌ها در جنگ تروریستی ایستادند و امروز سوریه به خوبی در منطقه می‌درخشد و نقش آفرینی می‌کند.

وزیر خارجه کشورمان همچنین درباره پیگیری توافقات طی سفر رئیس جمهور به سوریه و نیز سفر هیات سوری به تهران بیان کرد: در روزهای اخیر هیات اقتصادی به این منظور به تهران سفر کرد. سفرای ما در دمشق و تهران به طور فعال اجرای توافقات دوره‌ای را پیگیری می‌کنند. پیگیری توافقات روساء و اجرایی کردن آن در مسیر درستی قرار دارد. اطمینان دارم آثار آن برای مردم دو کشور در آینده نزدیک آشکار خواهد شد. ما به حمایت‌های قوی خود از یکدیگر در موضوعات اقتصادی و تجاری و منطقه‌ای ادامه خواهیم داد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین