کروبی به دنبال براندازی و ویرانگری کشور نیست
کد خبر: 8192
کرباسچی:

کروبی به دنبال براندازی و ویرانگری کشور نیست

غلامحسین کرباسچی، رئیس ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در انتخابات سال ۸۸، در گفتگویی درباره پیام مهدی کروبی به کنگره حزب اعتماد ملی و مواضعی که او در این پیام داشته، سخن گفته است.

بیان فردا | غلامحسین کرباسچی، رئیس ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در انتخابات سال ۸۸، در گفتگویی درباره پیام مهدی کروبی به کنگره حزب اعتماد ملی و مواضعی که او در این پیام داشته، سخن گفته است.

بخشهایی از گفتگو با غلامحسین کرباسچی دبیرکل پیشین حزب کارگزاران درباره پیام اخیر مهدی کروبی را می خوانید:

مهدی کروبی به کنگره حزب اعتماد ملی پیامی داد و در آن انتقادات و راهکارهایی را مطرح کرد. با توجه به آشنایی شما از ایشان تحلیل شما از این پیام چیست و به نظر شما تغییری در نگاه سیاسی آقای کروبی در این مطلب وجود دارد؟

دیدگاه آقای کروبی همیشه همین بوده و در همه این سال‌هایی که می‌گذرد، تغییری در دیدگاه ایشان ایجاد نشده است. ایشان با وجود همه مشکلاتی که طی ۱۳ سال گذشته در حصر داشتند، اما اصولی را از ابتدا در کار سیاسی خود در نظر داشتند که این بیانیه نیز مبتنی بر همان اصول مطرح شده است.

درباره تغییر و تحولات، (البته به غیر از کسانی که راه‌حل مشکلات کشور را براندازی می‌دانند) کسانی که در داخل هستند هم به صورت مبهم از تعابیری مثل اصلاحات ساختاری سخن می‎گویند اما آقای کروبی اشکال را در مجریان قانون اساسی و مسئولینی که وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند می‌بیند و تاکید ایشان این است که اصول انقلاب و مواضعی که از زمان امام در پاریس و تهران شنیده شده و برآن تاکید داشته، اگر براساس همان موازین عمل شود، بسیاری از مشکلات حل و مسائل کشور سامان بهتری پیدا می‌کند. چراکه آقای کروبی معتقد است بسیاری از گرفتاری‌ها ناشی از انحراف از شعارها و حرف‌هایی است که رهبر کبیر انقلاب در روزهای آغازین انقلاب گفته ‎اند و متاسفانه الان بسیاری از آن‌ها به فراموشی سپرده شده است.

شما یک ثبات شخصیتی سیاسی از ایشان را تعریف می‌کنید اما در سال ۹۸ به بعد، صحبت‌هایی که از طرف اطرافیان او درباره نظر و رویکردهای او مطرح می‌شد که به نظر می‌آمد از لحاظ سیاسی رادیکال‌تر از قبل شده و حتی در این نقل‌قول‎ها حمله به ساختارها را هم می‌دیدیم، اما در این پیام باردیگر مسئله حذف نظارت استصوابی و تقویت احزاب به‌عنوان راه‌حل مطرح می‌شود. آیا می‌شود گفت که در شخصیت سیاسی آقای کروبی فراز و فرود وجود دارد؟

فکر می‌کنم در سال ۹۸ هم غیر از این بیان و صحبتی نداشتند. آقای کروبی همیشه تاکید داشتند که باید از راه‌های مسالمت‌آمیز تحول و تغییر و اصلاحات را ایجاد کنیم و به دنبال براندازی و به‌هم‌ریختن و ویرانگری کشور نیستیم.

تعبیری که در این بیانیه نیز به آن اشاره شده است. در سال ۹۸ هم با همه اعتراضی که به شورای نگهبان و دستگاه‌های نظارتی و اجرایی برای ردصلاحیت بسیاری از نمایندگان داشتند، اما در عین حال تعبیر ایشان همیشه این بوده که از صندوق رای و انتخابات نباید فاصله بگیریم چراکه معتقد بودند اگر سازوکارهای اشتباهی داریم که انتخابات را از نظر نظارت و اجرا تضعیف می‌کند و مردم را ناامید می‌کند، یا اینکه خودمان بخواهیم انتخابات را کنار بزنیم و در آن شرکت نکنیم، دیگر هیچ راهی برای مداخله مردم و نظارت مردم و حضور نمایندگان مردم نداریم.

به همین دلیل در سال ۹۸ نیز با وجود نگرانی آقای کروبی از شرایط ایجادشده در زمینه انتخابات، اما تاکید ایشان همیشه بر حضور بوده و در سال ۱۴۰۰ نیز تاکید داشتند تا مردم در انتخابات رای دهند و حضور داشته باشند (با وجود اینکه کاندیدای مدنظر چندان موقعیتی نداشت). گمان می‌کنم رویه ایشان تغییری نداشته اما ممکن است لحن بیانات او در مقاطعی، شدیدتر یا آرام‌تر بشود. اما اصل دیدگاه‌های آقای کروبی در مجموع تفاوتی نکرده است.

حتی در سال ۷۵ و ۷۶، زمانی که بسیاری از سیاسیون اصلاح‌طلب ناامید بودند که بشود کاری انجام داد، کسی که بیشترین نقش را در به وجود آمدن دوم خرداد داشت و رایزنی‌های متفاوت می‌کرد و سخنرانی‌ها و فعالیت‌های زیادی برای حضور و کاندیداتوری آقای خاتمی داشت، آقای کروبی بود. در همان سال بسیاری از افراد که شرایط موجود را نمی‌پسندیدند ناامید بودند، حتی می‌توانم بگویم خود آقای خاتمی هم از حضور در انتخابات و کسب رای ناامید بود اما کسی که از ایشان دفاع کرد و برای رای آوردن او مبارزه و فعالیت بسیاری کرد، آقای کروبی بود.

منبع: هم میهن

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین