پیام احمد مسعود به مناسبت بیست‌ودومین سالگرد شهادت فرمانده احمدشاه مسعود+صوت
کد خبر: 8523

پیام احمد مسعود به مناسبت بیست‌ودومین سالگرد شهادت فرمانده احمدشاه مسعود+صوت

‌پیام احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان به مناسبت برگزاری آیین بزرگداشت بیست‌ودومین سالگرد شهادت فرمانده احمدشاه مسعود در موزه تصاویر معاصر ایران منتشر شد.

بیان فردا | پیام احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان به مناسبت برگزاری آیین بزرگداشت بیست‌ودومین سالگرد شهادت فرمانده احمدشاه مسعود در موزه تصاویر معاصر ایران: به نام خداوند جان و خرد، خواهران و برادران ارجمند لطفا سلام‌ها و احترامات مرا پذیرا باشید

آرزو دارم لحظه‌های زندگی‌تان سرشار از مهرورزی، دادخواهی و حق‌طلبی باشد. همچنان از حضور گرمتان در این مجلس معنوی سپاسگزاری می‌کنم و بر خود می‌بالم که امروز در کنار شما هستم. امروز مصادف است با بیست‌ودومین سالروز شهادت سردار سرافراز حوزه تمدنیِ ما، پدر شهیدم احمدشاه مسعود. و در حالی امروز را گرامی می‌داریم که افراطی‌گری طالبان در منطقه به خطر بزرگ در برابر ارزش‌های تاریخی، مفاخر فرهنگی و عظمت تمدنی ما تبدیل شده است.

خطر ویرانگری که نفرت می‌پراکند، تکفیر و تحجیر را در گوشه‌گوشه افغانستان و منطقه پخش می‌کند و آپارتاید قومی، زبانی، فرقه‌ای و جنسیتی را اعمال می‌نماید. با درک همین تراژدی اندوهبار بود که بر خود لازم دانستیم نگذاریم این هیولا کام مردمان متمدن، اعتدال‌گرا و مشتاق مهربانی کشورم و حوزه تمدنی ما را بیشتر از این تلخ نماید و به راحتی از رهگذر زور و نیرنگ و غلبه مسند حکمرانی در افغانستان را غصب نماید. وضعیت نابسامانی که تمامی راه‌حل‌های اخلاقی و مسالمت‌آمیز را مسدود کرده بود در این شرایط چاره‌ای وجود نداشت تا بار دیگر پرچم سردار سرافراز کشور خود را، احمدشاه مسعود را بر دوش بکشیم و به دفاع از کیان تمدن ما، ارزش‌های حقوق بشری مردم ما و مفاخر فرهنگی جامعه ما به پا ایستاده شویم و بار دیگر رخداد مقاومت را در برابر تمامیت‌خواهی و بدویت طالبانی رقم بزنیم.

برادران و خواهران گرامی، با توجه به ابعاد ویرانگری طالبان مقاومت هم حق ما و نیز تکلفیت و وظیفه ماست. بدین جهت بدون دستورگرفتن از هیچ گروهی و طرفی و بدون چشمداشت از کمک بیرون، من و همسنگران و مردم مظلوم کشورم مجبور به گرفتن یک تصمیم سخت شدیم. تصمیم تاریخی‌ای که خرد و خطر را با هم ترکیب نمودیم و راه پرشکوهی را برگزیدیم، راه دشواری که با معادله‌های معمولی زندگی چندان مطابقت نمی‌کند. اما بحث دفاع از سرنوشت تاریخی و فرهنگی و ارزش‌های معنوی، منطق ما را واضح می‌سازد.

منطق ما درواقع پیگیری راه درخشان احمد شاه مسعود است که در میان دود و آتش جبهه‌های نظامی گفته بود عملیات ما برای ادبیات ماست. عملیات‌های خونین نظامی اگر بدون پیام فرهنگ و ادب و عرفان و معنویت باشد سرانجام به دستاوردهای مقطعی منتهی خواهد شد و نقش جدی‌ای در تحولات اجتماعی بازی نخواهد توانست. بدون شک مقاومت مسعود شهید و همرزمان و همسنگرانش و مقاومت دوم هر دو از سنخیت واحد برخوردارند و آن نگاه تمدنی به قضایاست. از همین رو احمد شاه مسعود امروز نه یک شخص بلکه یک مفهوم و یک مکتب است.

برای اینکه آتش عشق و حقیقت و عدالت را در دل داشت. و برای افغانستان و حوزه تمدنی ما از این رؤیاهای ارزشمندی برخوردار بود. او را می‌‌توان مصداق این بیت حافظ بزرگ به شمار آورد: از آن به دیر مغانم عزیز می‌دارند/ که آتشی که نمیرد همیشه در دل ماست.

شما عزیزانی که امروز در این مراسم گرامیداشت گرد هم آمده‌اید برای من و همه همسنگرانم و مردم افغانستان مایه سرافرازی و افتخار هستید. پشتیبانی شما از مقاومت برای ما اهمیت حیاتی دارد. مقاومت امروزه در خط مقدم خردورزی، اعتدال، کثرت‌گرایی و دفاع از حقوق و آزادی‌‌های مردم افغانستان قرار دارد و با داعیه تمدنی در برابر جهل و جبر و خودکامگی طالبان گروه‌های تفکیری و تروریزم بین‌المللی و منطقه‌ای ایستادگی می‌کند. نگذاریم سازش دوحه و پروژه طالبان پا بگیرد. از شما درخواست می‌کنم با قلم و قدم، با هماهنگی‌های تأثیرگذارتان در برابر امواج افراط‌گرایی از مقاومت مردم ما حمایت کنید.

لازم می‌بینم از همین تریبون، از همه دانشمندان، استادان، شاعران، نویسندگان، فرهنگیان، تحلیل‌گران، خبرنگاران، سینماگرایان و همچنین مردم شریف و عزیز ایران که از همان سپیده‌دم از مقاومت طی امضانامه‌های دسته‌جمعی، ارائه تحلیل‌ها، سرودن چکامه‌ها، بازتاب اخبار، حمایت کردند از صمیم قلب سپاسگزاری نمایم. بدون شک روابط دولت‌ها، نظام‌ها و روابط کشورها یک روابط مقطعی است. بلکه این روابط مردم و ملت است که همیشه پایدار و استوار است و هیچ‌گاهی رابطه ایران و افغانستان و رابطه این دو مردم و این دو ملت هیچ‌گاهی به این نزدیکی و هیچ‌گاهی به این صمیمیت نبوده است. آرزو دارم این روند ادامه پیدا کند و نگذاریم افراط‌گرایان و متحجران به راحتی به ادامه حیات وحشتناکشان ادامه بدهند. من یقین کامل دارم که ظلم بقا ندارد و دوام نمی‌کند. طالبان نیز سقوط خواهند کرد و تمدن عزیز ما همچنان با ریشه‌های بلند تاریخی‌اش به حیات خود ادامه خواهد داد. یک بار دیگر از دست‌اندرکاران محترم این برنامه وزین و حضور همه شما تشکری می‌کنم. والسلام علیکم و رحمت‌اله

صدای احمد مسعود را اینجا بشنوید

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین