اوکراین به اتحادیه اروپا می‌پیوندد؟
کد خبر: 8536

اوکراین به اتحادیه اروپا می‌پیوندد؟

معاون نخست وزیر اوکراین در مصاحبه‌ای ادعا کرد، کشورش در عرض دو سال آتی آماده عضویت در اتحادیه اروپا خواهد شد.

بیان فردا | اولگا استفانیشینا، معاون نخست وزیر اوکراین در حوزه همگرایی اروپایی و یورو-آتلانتیک در مصاحبه‌ای مدعی شد کشورش “یکی از آماده‌ترین کاندیداها” برای عضویت در اتحادیه اروپاست و در عرض دو سال آینده آماده تبدیل شدن به یکی از اعضای این اتحادیه خواهد شد.

استفانیشینا در پاسخ به پرسش درباره چشم‌انداز عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا گفت: “معتقدم که برای رسیدن اوکراین به آمادگی کامل برای این عضویت، بازه زمانی دو سال کافی خواهد بود.”

او همچنین وعده داد، به مجرد پایان جنگ اوکراین با روسیه، تلاش‌های کی‌یف برای محقق کردن این هدف “۱۰ برابر بیشتر از آنچه که اکنون انجام می‌دهیم” شوند اما چارچوب زمانی این هدف نهایتا “توسط روند جنگ” تعیین می‌شود.

استفانیشینا مدعی شد، اوکراین به عنوان یکی از “آماده‌ترین کشورهای نامزد پیوستن به اتحادیه اروپا” مطرح است چون حتی در بحبوحه یک نبرد مسلحانه “بخش بزرگی از اقتصاد اروپایی است.”

او گفت، اوکراین یکی از “۲۰ شریک اول” اتحادیه اروپا در زمینه واردات کالا بوده و بازار داخلی اوکراین در ناحیه اروپا “بزرگترین بازار” است.

این مقام اوکراینی همچنین گفت، نقش اقتصادی اوکراین در اتحادیه اروپا تا حد زیادی مرتبط با بخش کشاورزی باقی خواهد ماند. او گفت: “با این همه زمین کشاورزی در اوکراین هرگز عملکرد اوکراین به عنوان یک کشور با محور کشاورزی متوقف نخواهد شد.”

اتحادیه اروپا عجله‌ای برای پذیرش کی‌یف نشان نداده است. مقامات اتحادیه اروپا از تعیین جدول زمانی مشخص برای الحاق اوکراین به اتحادیه امتناع کرده و گفته‌اند که کی‌یف ابتدا باید به مسائلی همچون فساد گسترده در آن رسیدگی کرده و اصلاحات قانونی جامعی را انجام دهد. فرانسه در سال ۲۰۲۲ گفت که این روند ممکن است در نهایت چندین سال طول بکشد.

الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش اوایل سپتامبر هشدار داد که عضویت سریع اوکراین در اتحادیه اروپا به معنای “فاجعه ژئواستراتژیک” خواهد بود چون این پیام را خواهد داد که برخی از کشورها “برابرتر از دیگران هستند”. نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور اسبق فرانسه نیز روز جمعه گفت، پذیرش اوکراین در اتحادیه اروپا و ناتو تسلط واشنگتن بر اتحادیه اروپا را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

معاون نخست‌ وزیر اوکراین ادعا کرد که کی‌یف ممکن است حتی زودتر از پیش‌بینی او درباره پیوستنش به اتحادیه اروپا، به ائتلاف ناتو بپیوندد. او مدعی شد که این بلوک نظامی تحت رهبری آمریکا از داشتن عضوی دارای “یکی از قوی‌ترین ارتش‌ها” پس از آن که مسکو را شکست دهد، خوشحال خواهد شد. با این حال این مقام اوکراینی اعتراف کرد که پیوستن اوکراین به این ائتلاف یک “تصمیم سیاسی” بوده و همچنان معتقد است این تصمیم “در آخرین اجلاس سران ناتو در ویلنیوس گرفته شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین