برخی‌ها دنبال آرامش نیستند؛ به دنبال سیاسی‌کردن حوزه سینما هستند
کد خبر: 8995
وزیر ارشاد:

برخی‌ها دنبال آرامش نیستند؛ به دنبال سیاسی‌کردن حوزه سینما هستند

وزیر ارشاد گفت: می‌دانید برخی‌ها دنبال آرامش نیستند و به دنبال سیاسی کردن حوزه سینما هستند اما ما دنبال این هستیم سینما درخدمت آرمان‌های مردم ایران باشد.

 

بیان فردا | محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد درباره این‌که مطرح می‌شود یکی از معاونین وزارت ارشاد مطرح کرده است، بازیگران زنی که کشف حجاب کرده‌اند باید دستمزد خودشان برای بازی در برخی از فیلم‌ها و سریال‌‌هایی که به دلیل حضور آنان اکران نشده پس دهند، گفت: معاون ما چنین حرفی نزده است؛ هر حرفی که ما می‌‌زنیم باید مبنای قانونی داشته باشد. این‌گونه نیست که ما امروز برای چندسالی که گذشته، یک حرفی را بزنیم.

بخش هایی از گفت و گوی اسماعیلی را در ادامه می خوانید:

یک حرف‌ها و بحث‌هایی است که تهیه‌کنندگان هم این پیشنهاد را داده‌اند؛ مثلا تهیه‌کننده‌ای آمده و می‌گوید من فیلمم را ساخته‌ام و یک بازیگری دچار مشکل شده است که البته ما چنین مشکلی را حل کردیم و در حال حاضر فیلم‌هایی که بازیگرش مشکل دارد، اکران می‌شود.

یا حتی بعضاً ممکن است کارگردانی دچار مشکل شود؛ تهیه‌کنندگان عنوان می‌کنند بیاییم قرارداد ببندیم تا پایان نمایش یک فیلم، دست‌اندرکاران آن دچار تخلفات قانونی نشوند که اکرانش با مشکل مواجه شود.

حرف مبنای درستی دارد اما هنوز تصویب نشده است ما هرکاری که انجام می‌دهیم، مستند است و سلیقه‌ای نیست و مبنا، قانون است. به نظرم این حرف، حرف درستی است در همه کشورهای مهم در حوزه نمایشی این استعداد و آمادگی را پیش‌بینی می‌کنند که اثر به دلیل آنکه ممکن است از زمان تولید تا انتشار چندسال طول بکشد، دچار مشکل نشود.

مشاهده کردید برخی از آثار تاریخی ساختش طول می‌کشد بعد به مراحل تدوین و آماده‌سازی می‌رسد و تا به نمایش عمومی برسد، زمان می‌برد. ممکن است در آن بازه زمانی اتفاقاتی رخ دهد که به زحمات چندساله لطمه بزند.

من چرا با این تصمیمی که قبلا اجرا می‌شد، مخالفت کردم و گفتم فیلمی که تهیه می‌شود به خاطر یک بازیگر نباید دچار مشکل شود؟ زیرا یک مجموعه‌ای از آدم‌ها درگیر هستند. مخصوصا بخش خصوصی که همیشه منتظر فروش و برگشت سرمایه‌شان هستند و چرخه باید بچرخد.

حال با این تفاسیر ما چنین پیش‌بینی را نداریم و در حال حاضر قانونی برایش نداریم. البته بحث‌هایی ممکن است باشد. غیر از این بحث‌ها ۱۰ پیشنهاد دیگر هم وجود دارد که باید در جای خودش بحث و بررسی شود و بعد قانون و محل استناد شود.

در حال حاضر قانونی برای این موضوع نیست اما موافق این نوع تمهیداتی هستیم که بتواند امنیت کاری تولیدات نمایشی را افزایش دهد. این به نفع جامعه صنفی ما در حوزه سینما است.

درباره احکامی که طی ماه‌های اخیر برای برخی سینماگران مانند سعید روستایی صادر شده است و اینکه آیا از سوی وی و وزارت ارشاد پیگیری شده است بله پیگیری شده است. من اولا از قوه قضائیه، رئیس محترم قوه قضائیه و دوستان و همکاران در وزارت‌خانه تشکر می‌کنم که برای این که جامعه دچار التهاب نشود، همراهی کردند.

در بعضی از موارد بعضی‌ها ایستادند مدام نقض قانون می‌کنند، طبیعی است وقتی طرف قصد نقض قانون دارد، پیش‌بینی هزینه‌هایش را دارد، اما اتفاقی افتاده است بحثی از طرف فردی انجام شده بعد و به هر دلیل درحال حاضر او دیگر در آن موضع نیست، ما این مسئله را دنبال می‌کنیم. من برای مواردی که اشاره شد هم خودم و هم آقای هاشمی معاونت حقوقی وزارت‌خانه پیگیری‌هایی را انجام دادیم، ان‌شاالله دنبال آرامش در حوزه هنر هستیم.

البته می‌دانید برخی‌ها دنبال آرامش نیستند و به دنبال سیاسی کردن حوزه سینما هستند اما ما دنبال این هستیم سینما درخدمت آرمان‌های مردم ایران باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین