اثر صاف کردن مو بر نارسایی کلیه
کد خبر: 3404
تحقیقات جدید دانشمندان نشان داد

اثر صاف کردن مو بر نارسایی کلیه

نتایج یک تحقیقات جدید که از سوی شماری از دانشمندان انجام شده، نشان می‌دهد که برخی از موادی که برای صاف کردن مو در سالن‌های آرایش استفاده می‌شود می‌تواند باعث نارسایی کلیه شوند.

بیان فردا | دانش | پروفسور لیندا شاویت از مرکز پزشکی شار زدک که مدیریت این تحقیق را برعهده داشت می‌گوید موارد متعددی در این زمینه مستند شده که باید منجر به ممنوعیت استفاده از و محصولات مخصوص صافی مو شود. از جمله این مواردتمام محصولات حاوی اسید گلیوکسیلیک است.

شاویت معتقد است که انتشار این تحقیق، پزشکان در سراسر جهان را بر آن خواهد داشت تا از بیماران مبتلا به نارسایی کلیه به ویژه زنان جوان که اغلب مشتریان صافی مو هستند بپرسند که آیا چنین اقدام انجام داده‌اند یا خیر. او پیش‌بینی کرد که بسیاری از موارد جدید این بیماری، ناشی از صاف کردن مو کشف خواهد شد.

این متخصص گفت: «ما ۲۶ مورد آسیب حاد کلیوی را طی سه سال گذشته ثبت کرده‌ایم.» بیماران مورد مطالعه پس از استفاده از محصولات صاف کننده مو، درد شکمی، تهوع، استفراغ و بثورات پوستی سر را تجربه کرده‌اند. میانگین سنی ۲۸ سال بود و اکثر آن‌ها مشکل پزشکی قبلی نداشتند.

پروفسور شاویت گفت: «هیچ یک از آن‌ها فوت نکرده‌اند و آسیب‌ها قابل برگشت بود اما سه زن جوان مورد مطالعه برای چند هفته تحت دیالیز بودند و تعدادی از آن‌ها نیاز به بیوپسی [نمونه برداری] کلیه داشتند.» وی اضافه کرد که برخی از این افراد نیز در بخش مراقب‌های ویژه بستری شدند که این موضوع جدی است.

محصولات مورد بحث، حاوی اسید گلیوکسیلیک هستند. این ماده در کرم‌های مخصوص برای صاف کردن دائمی مو موجود است که باعث ماندگاری چندماهه صافی می‌شود. این کرم‌ها معمولا در سالن‌های آرایشی استفاده می‌شود اما گاهی اوقات افراد نیز می‌توانند آن را تهیه و در خانه از آن استفاده کنند.

شاویت توضیح داد: «چیزی که دیدیم این است که اسید گلیوکسیلیک می‌تواند جذب پوست شود و وقتی وارد جریان خون شد می‌تواند به اگزالات [مولکول‌های کوچکی که توانایی تشکیل بلور دارند] متابولیزه شود، سپس به کلیه‌ها رفته و باعث آسیب شود. اگزالات یک مولکول طبیعی است که مقادیر بیش از اندازه آن می‌تواند باعث نارسایی کلیه شود.»

وی گفت که احتمالا این مواد شیمیایی پیش از این به کلیه بسیاری از افرادی دیگر که بی‌خبر هستند آسیب رسانده باشد.

شاویت معتقد است که ممنوعیت اسید گلیوکسیلیک جان انسان‌ها را نجات می‌دهد. وی ابراز امیدواری کرد که همه سالن‌ها این ممنوعیت را رعایت کنند.

وی تاکید کرد که افزایش آگاهی زنان و همچنین آرایشگران برای استفاده از مواد مجاز و رعایت دستورالعمل‌های سازنده بسیار مهم است.

انتهای پیام

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین