بی‌اعتنایی دلار و سکه به سیگنال‌های سیاسی
کد خبر: 7843

بی‌اعتنایی دلار و سکه به سیگنال‌های سیاسی

نرخ دلار در مرداد امسال باوجود پالس‌های مثبت سیاسی ۱.۵ درصد افزایش پیدا کرده و قیمت سکه در همین مدت حدود ۹۰۰ هزار تومان رشد داشته است.

بیان فردا | نرخ دلار در مرداد امسال باوجود پالس‌های مثبت سیاسی ۱.۵ درصد افزایش پیدا کرده و قیمت سکه در همین مدت حدود ۹۰۰ هزار تومان رشد داشته است.

قیمت دلار مرداد امسال به سیگنال‌های سیاسی اعتنا نکرد. در ماهی که بحث توافق ایران و آمریکا وسط آمد و خبر آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی بالاخره جنبه رسمی پیدا کرد، دلار دودستی به جایگاه خودش در حوالی مرز ۴۹ هزار تومان چسبید و در این مدت شاهد رشد ۱.۵ درصدی نرخ دلار در بازار آزاد بودیم. همزمان نرخ طلا ۱۸ عیار بدون توجه به افت ۶۶ دلاری قیمت انس جهانی، همپای دلار حرکت کرد و با افزایش ۱.۵ درصدی کار خودش را در جایگاه دو میلیون و ۳۱۹ هزار تومان به پایان رساند.

داستان بازار ارز در مرداد ۱۴۰۲

قیمت دلار در آخرین روز معاملاتی مرداد در جایگاه ۴۹ هزار و ۲۷۰ تومان ایستاد. اگر یک ماه قبل یعنی ۳۱ تیرماه سری به میدان فردوسی می‌زدید، دلال‌ها قیمت دلار در بازار آزاد را ۴۸ هزار و ۵۸۰ تومان اعلام می‌کردند. قیمت دلار در بازار آزاد به‌این ترتیب مرداد امسال را با رشد جزیی ۶۹۰ تومانی پشت‌سر گذاشته که معادل افزایش ۱.۵ درصدی است.

نمودار دلار در ماهی که گذشت، نشان می‌دهد افت‌وخیز‌های اسکناس آمریکایی در یک بازه هزار و ۷۳۵ تومانی خلاصه شده است. چون کمترین قیمت دلار آزاد در مرداد امسال ۴۸ هزار و ۳۳۵ تومان بوده و این عدد روز اول مرداد بابت خریدوفروش این اسکناس ردوبدل شده است. آنطرف قیمت دلار در مرداد امسال هیچوقت از مرز ۵۰ هزار و ۷۰ تومان بالاتر نرفت. البته همان عدد ۴۹ هزار و ۲۷۰ تومانی که در آخرین روز معاملاتی مرداد امسال به‌ثبت رسیده، از قله امسال دلار پنج هزار و ۷۸۰ تومان کمتر است و به‌عبارتی مشخص می‌کند قیمت دلار نسبت به روز تاریخی ۱۱ اردیبهشت حدود ۱۰ درصد ریخته. آن روز دلار آزاد برای اولین بار در کانال ۵۵ هزار تومان آفتابی شد و هنوز هم این عدد را بیشترین قیمت تاریخی دلار می‌دانیم. اما علاوه بر دلار نوسان سایر ارز‌های پرکاربرد هم در مرداد امسال ناچیز بوده است.

قیمت یورو آزاد در آخرین روز معاملاتی مرداد امسال به ۵۳ هزار و ۴۹۵ تومان رسید. اگر آخرین روز تیرماه را ملاک قرار بدهیم، قیمت یورو آزاد در مرداد امسال افت ۵۸۵ تومانی را تجربه کرده و با این اوصاف شاهد بازدهی منفی یک درصدی آن هستیم. در همین مدتی که دست روی آن گذاشتیم و به‌طور دقیق‌تر در همان روز دهم مرداد، قیمت یورو آزاد سقف ماهانه خودش یعنی ۵۵ هزار و ۱۹۰ تومان را لمس کرده و در طرف مقابل کف قیمت یورو آزاد در ماه گذشته ۵۳ هزار و ۱۵۰ تومان محسوب می‌شود. نکته مهم بعدی این است که قیمت یورو آزاد نسبت به روز تاریخی ۱۱ اردیبهشت امسال فعلا ۱۲.۵ درصد تقلیل پیدا کرده است.

قیمت درهم امارات معمولا همپای دلار آزاد حرکت می‌کند، اما مرداد امسال درحالی که ۱.۵ درصد به قیمت دلار آزاد اضافه شد، شاهد افت دو درصدی نرخ درهم امارات بودیم. دلال‌های سبزه‌میدان و میدان فردوسی در آخرین ساعت‌های معاملاتی روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد، قیمت هر درهم امارات را ۱۳ هزار و ۲۴۰ تومان اعلام می‌کردند، اما همین اسکناس یک ماه قبل ۱۳ هزار و ۶۳۰ تومان یعنی ۳۹۰ تومان بیشتر ارزش داشته است. از طرفی قیمت درهم امارات حالا درمقایسه با بلندترین قله تاریخی خودش ۱۳ درصد کاهش داشته.

قیمت لیر همیشه برای گردشگرانی که کشور همسایه را برای سفر انتخاب می‌کنند مهم است و این یکی هم در مرداد امسال یک درصد از ارزش خودش را از دست داده. در این مدت قیمت لیر ترکیه از هزار و ۸۲۰ تومان به هزار و ۸۰۰ تومان رسید و حالا قیمت لیر ترکیه آنقدر پایین آمده که با آبان پارسال برابری می‌کند. در اولین روز مرداد امسال لیر ترکیه با قرار گرفتن در جایگاه هزار و ۷۹۰ تومان، کمترین سطح ماهانه خودش را تجربه کرد و عدد هزار و ۸۷۰ تومان بیشترین قیمت لیر ترکیه در هفته‌های اخیر به‌حساب می‌آید.

قیمت دینار عراق که همزمان با آغاز سفر‌های اربعین امسال مورد توجه قرار گرفته، در مرداد امسال از ۳۷.۱ تومان به ۳۷.۶ تومان ارتقا پیدا کرده و بازدهی این یکی مثبت و حدود یک درصد تخمین زده می‌شود. پوند انگلیس هم به‌عنوان یکی دیگر از ارز‌های رایج بازار درحالی روز ۳۱ مرداد امسال ۶۲ هزار و ۷۶۵ تومان فروخته می‌شد که یک ماه قبل ۶۲ هزار و ۴۶۵ تومان ارزش داشت و بابت رشد ۳۰۰ تومانی که تجربه کرده، بازدهی آن را کمتر از یک درصد درنظر می‌گیریم.

داستان طلا و سکه در مرداد

نمودار طلا ۱۸ عیار بازدهی ۱.۵ درصدی در مرداد را نشان می‌دهد. طلافروش‌ها در آخرین ساعت‌های معاملاتی روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد نرخ هر گرم طلا ۱۸ عیار را دو میلیون و ۳۱۹ هزار تومان درنظر می‌گرفتند که این عدد ۲۹ هزار تومان از قیمت طلا ۱۸ عیار در روز ۳۱ شهریور بیشتر بوده است. در همین یک ماهی که درباره آن صحبت می‌کنیم، قیمت طلا ۱۸ عیار به‌ازای هر گرم دست‌کم دو میلیون و ۲۷۲ هزار تومان به‌ثبت رسیده و بیشترین نرخی که طلافروش‌ها در خریدوفروش‌های خودشان اعمال کردند، دو میلیون و ۳۹۱ هزار تومان بوده است.

قیمت طلا ۱۸ عیار حالا درمقایسه با روز ۱۰ اردیبهشت امسال، ۱۵ درصد ریخته است. آن روز همزمان با رکوردشکنی دلار در بازار، نرخ هر گرم طلا ۱۸ عیار تا دو میلیون و ۷۴۸ هزار تومان بالا رفت و هنوز هم این عدد را بیشترین نرخ تاریخی طلا ۱۸ عیار به‌حساب می‌آوریم. همزمان با رشد جزیی نرخ طلا ۱۸ عیار، قیمت سکه‌های طلا هم تا سه درصد نسبت به ماه گذشته ارتقا پیدا کرد.

قیمت سکه امامی که به‌اسم تمام‌بهار آزادی طرح جدید شهرت پیدا کرده، درحدفاصل ۳۱ تیر تا ۳۱ مرداد از ۲۷ میلیون و ۳۴۹ هزار تومان به ۲۸ میلیون و ۲۴۷ هزار تومان رسیده است. به‌عبارتی در ماهی که پشت‌سر گذاشتیم، قیمت سکه امامی تقریبا ۹۰۰ هزار تومان رشد داشته و معادل بازدهی مثبت سه درصدی آن است. البته وقتی نمودار سکه امامی را نگاه می‌کنیم، متوجه ریزش شش میلیون و ۷۳۴ هزار تومانی آن نسبت به روز ۱۱ اردیبهشت می‌شویم. فراموش نکنیم که در همان روزی که دلار و طلا تصمیم به رکوردشکنی گرفتند، صراف‌ها سکه امامی را به‌شکل تکفروشی ۳۴ میلیون و ۹۸۱ هزار تومان می‌فروختند و از آن طرف عدد ۲۶ میلیون و ۹۸۳ هزار تومانی که صراف‌ها در روز اول مرداد به‌خاطر فروش سکه امامی دریافت می‌کردند، کمترین قیمت این سکه در سال جاری به‌حساب می‌آید.

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم هم در مرداد امسال با افزایش تقریبا نیم‌میلیون تومانی پا به محدوده ۲۵ میلیون گذاشت. روز ۳۱ مرداد امسال قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۲۵ میلیون و ۹۰ هزار تومان به‌ثبت رسیده و کسی که روز ۳۱ تیر به‌قصد خرید سکه تمام‌بهار آزادی راهی بازار شده، ۲۴ میلیون و ۵۹۸ هزار تومان پرداخت کرده است. با این اوصاف قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در ماه قبلی دقیقا ۴۹۷ هزار تومان یعنی دو درصد رشد داشته است.

نیم‌سکه بهار آزادی که آخرین روز مرداد امسال روی مرز ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان آرام گرفت، ۳۱ شهریور ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان ارزش داشت. به همین خاطر در مرداد امسال شاهد افزایش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت نیم‌سکه بودیم که به‌معنی بازدهی مثبت یک درصدی است. البته تابلو صرافی‌ها و طلافروش‌ها در اولین روز مرداد امسال قیمت نیم‌سکه بهار آزادی را ۱۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان نشان می‌دادند که این عدد کمترین قیمت این سکه از ابتدای سال بوده است. روز ۱۱ اردیبهشت هم نیم‌سکه بهار آزادی بیشترین قیمت تاریخی خودش را تجربه کرده و ۱۹ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان فروخته شده است.

قیمت ربع‌سکه در ماه قبلی دقیقا به‌اندازه نیم‌سکه یعنی ۱۵۰ هزار تومان تقلیل پیدا کرده است. در ماه گذشته قیمت ربع‌سکه از ۹ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان به ۹ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تبدیل شده و این عدد‌ها بازدهی مثبت ۱.۵ درصدی ربع‌سکه را نشان می‌دهند. سکه گرمی هم که در آخرین روز تیر امسال پنج میلیون و ۹۲۰ هزار تومان فروخته می‌شد، روز ۳۱ مرداد پنج میلیون و ۹۳۰ هزار تومان به‌فروش رسید تا بازدهی آن کمتر از یک درصد باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین