طبق قانون دیگر نیازی به اسقاط خودرو نیست
کد خبر: 8226

طبق قانون دیگر نیازی به اسقاط خودرو نیست

خبر اسقاط خودرو و استفاده مالی برخی سودجو در این بین با بالا بردن شدید قیمت برخی خودرو‌های فرسوده، بازاری کاذب در این بین به راه انداخته است. اسقاط خودرو نیز از نظر قانونی و طبق آخرین اظهارنظر وزارت صمت دیگر مبنای تحویل خودرو و واردات آن نیست، اما بازار کماکان درگیر سوددجویی برخی مداخله‌گران اقتصادی است.

بیان فردا | مسیح فرزانه، کارشناس خودرو، درباره اما و اگر‌های اسقاط خودرو و گران شدن خودرو‌های اسقاطی گفت: چیزیکه در قانون درج شده گویای این است که دیگر نیازی به گواهی اسقاط خودرو نیست. چند روز پیش هم وزارت صمت اعلام کرد که گواهی اسقاط بین 35 تا 40 میلیون است و با یک برگه‌ی اسقاط که خودرویی هم برای آن اسقاط نمی‌شود این میزان پول تامین می شود. بخش قابل توجهی از اخبار در فضای مجازی بدون درنظر گرفتن موارد قانونی است و عده ای نیز در این بین شیطنت می کنند. این اتفاق بیشتر شبیه برداشت غلط از قانون و در ترکیب با سوداگری است. عملا این قیمت هایی که برای ماشین های 20 ساله اعلام می شود اصلا درست نیست. روند واردات خودرو اگر روی ریل خود اتفاق بیوفتد با گواهی اسقاط به میزان 40 میلیون روی قیمت نهایی محاسبه می‌شود.

وی در ادامه درباره معیار خودرو اسقاطی بیان کرد: چیزیکه به عنوان اسقاطی می‌شناسیم خودرو‌های بالای 15 الی 20 سال است. یک دوره‌ای هم در طرح‌های پیش فروش سایپا و ایران خودرو با تحویل خودرو اسقاطی یک خودرو جدید در اختیار شما می‌گذاشتند. مثلا خودرو 5 سال کهنه را که منطقی نیست اسقاط کنید. مثلا یک پراید 3 ساله نزدیک 250 میلیون تومان است. به همین دلیل به نظر مثل تمام داستان هایی که در ماجرای واردات اتفاق افتاد و مجموعه ای از اخبار عجیب را منتشر کرد، بحث اسقاط نیز همینطور است.

این کارشناس خودرو، سپس در رابطه با جایگزین خودرو‌های اسقاطی اشاره کرد: گواهی اسقاط برای یک خودرو داخلی فرسوده در نظر گرفته می‌شود. در مورد برخی خودرو‌های قدیمی غیرایرانی هم این موضوع درنظر گرفته شده است، مثل شورلت نوا، بنز و... که خیلی هم قیمت عجیبی ندارند. این خودروها نیز به عنوان خودرو فرسوده محاسبه شده‌اند. این گواهی اسقاط زمانی کارکرد پیدا می‌کند که قانون‌‌گذار تعیین کند چه خودرویی می‌توانید با آن وارد کنید. به خاطر خارج کردن گردش خودرو فرسوده از سیستم ناوگان کشور این اتفاق افتاده است. در دو سال گذشته نیز طبق قانون این اتفاق رخ نداد.

فرزانه درباره احتمال اسقاط خودرو‌های کلاسیک گفت: تا زمانیکه برای یک خودرو معاینه فنی صادر شود و بیمه نامه آن به روز باشد، خودرو هم مستهلک نشده باشد قابل استفاده است. یک دوره ای این مشکل به وجود آمد و جلو برخی از خودروهای کلاسیک را گرفتند اما بعد از آن یک سری کارشناس در کمیته‌ای شروع به فعالیت کردند و ماشین های کلاسیک حفظ شد. در طرح اسقاط نیز قانون گذار جلو آن ها را نخواهد گرفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین