جایگزین سفته برای کارگران چیست؟
کد خبر: 8873

جایگزین سفته برای کارگران چیست؟

​از ابتدای سال ۱۴۰۲ سفته‌های گرفته‌شده توسط کارفرما دیگر وجاهت قانونی ندارند و در صورت استفاده کارفرما و طرح شکایت در دادگاه عمومی قرار رد دعوا صادر می‌شود.

بیان فردا | همین چند ماه پیش بود که حسین‌علی رعیتی‌فرد، معاون روابط کار وزارت کار، اعلام کرد: اصلاح برخی از مواد قانون کار با هدف تامین امنیت شغلی کارگران به مجلس ارائه شده است. در این راستا کارفرمایان دیگر حق اخذ سفته و چک از کارگران را ندارند. حسین رعیتی‌فرد افزود: اصلاح بندهایی از قانون کار در کارگروه امنیت شغلی و ساماندهی قراردادهای مدت موقت نهایی شده که می‌تواند بخشی از مشکلات کارگران را خصوصا در زمینه امنیت شغلی رفع کند. نیما پرتوی، کارشناس ارشد روابط کار، در این خصوص گفت: همان‌طور که قبلا هم گفته شد از ابتدای سال ۱۴۰۲ سفته‌های گرفته‌شده توسط کارفرما دیگر وجاهت قانونی ندارند و در صورت استفاده کارفرما و طرح شکایت در دادگاه عمومی قرار رد دعوا صادر می‌شود.

جایگزین سفته استخدام کارگر مشخص شد

با وجود سند پشتیبان، جای نگرانی وجود ندارد و کارفرمایان می‌توانند از همین حالا به‌راحتی سند پشتیبان را جایگزین چک و سفته کنند. در‌حال‌حاضر بسیاری از کارفرمایان بابت اموال و دارایی‌هایی که نزد کارکنان خود دارند، از آنان اسناد تضمین (مثل چک و سفته) دریافت می‌کنند و چنانچه این روند متوقف شود، مدیران با چالش روبه‌رو خواهند شد. لیکن با وجود سند پشتیبان، جای نگرانی وجود ندارد و کارفرمایان می‌توانند از همین حالا به‌راحتی سند پشتیبان را جایگزین چک و سفته کنند. البته سند پشتیبان، سندی است که باید برای هر کسب‌وکار، با توجه به شرایط حاکم بر آن بنگاه اقتصادی، به طور اختصاصی طراحی شود. اما این امکان وجود دارد که تمام تعهدات قانونی کارکنان در قبال کارفرما، به طور شفاف و با ضمانت قانونی، در آن گنجانده شود.

مزایای داشتن سند پشتیبان برای کارفرما چیست؟ مزیت سند پشتیبان این است که اولا تعهدات کارکنان در قبال کارفرما، به طور واضح در این سند درج می‌شود و کارکنان با درک صحیح از تعهدات خود، آن را امضا می‌کنند. ثانیا به دلیل ضمانت اجرایی قانونی، کارکنان با امضای این سند خود را در قبال تعهداتی که می‌سپرند، مسوول می‌دانند. ثالثا در صورت خلف وعده از سوی متعهد (کارگر)، این سند با سرعت بسیار بالا اجرایی خواهد شد. در آخر، این سند، موجب تحکیم رابطه پایدار و منطقی بین کارکنان و کارفرمایان خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین