چگونه می‌توان از مسمومیت ناشی از میوه و سبزیجات پیشگیری کرد؟
کد خبر: 15421

چگونه می‌توان از مسمومیت ناشی از میوه و سبزیجات پیشگیری کرد؟

گاهی اوقات، میوه‌ها و سبزیجات خام حاوی میکروب‌های مضری هستند که می‌توانند شما و خانواده‌تان را بیمار کنند. این میکروب‌ها شامل سالمونلا، اشریشیا کلی و لیستریا هستند.

بیان فردا | تن و جان| برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از غذا که به‌عنوان مسمومیت غذایی نیز شناخته می‌شوند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ایالات متحده آمریکا توصیه‌هایی می‌کند

داشتن یک رژیم غذایی با میوه‌ها و سبزیجات فراوان فواید زیادی برای سلامتی دارد. اما بسیار مهم است که آن‌ها را با خیال راحت انتخاب و آماده کنید.

میوه‌ها و سبزیجات مواد مغذی را به رژیم غذایی شما اضافه می‌کنند تا از شما در برابر بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و برخی از سرطان‌ها محافظت کنند. همچنین انتخاب سبزیجات، میوه‌ها و میوه‌های مغزدار (آجیل) به جای غذاهای پرکالری می‌تواند به شما در مدیریت وزن کمک کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ایالات متحده آمریکا تخمین می‌زند که میکروب‌های موجود در محصولات تازه باعث درصد بالایی از بیماری‌های ناشی از غذا در آمریکا می‌شوند.

مطمئن‌ترین حالت برای خوردن میوه و سبزیجات به صورت پخته آن است. ضمن اینکه شستن دقیق آن در پیشگیری از بیماری موثر است. برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از غذا که به‌عنوان مسمومیت غذایی نیز شناخته می‌شوند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ایالات متحده آمریکا توصیه می‌کند که میوه‌ها و سبزیجات را به‌صورت نیمه پخته مصرف کنید.

در مغازه یا فروشگاه چه اقدامی باید کرد؟

محصولی را انتخاب کنید که آسیب دیده یا همراه با تغییر رنگ نباشد.

اگر میوه‌ها و سبزیجاتی را خریداری می‌کنید که از قبل خرد شده‌اند مواردی را انتخاب کنید که در یخچال یا روی یخ نگهداری می‌شوند.

میوه‌ها و سبزیجات را از گوشت خام، مرغ و غذاهای دریایی در سبد خرید و در کیسه‌های مواد غذایی خود جدا کنید.

در خانه باید چه مواردی رعایت شوند؟

قبل و بعد از تهیه میوه‌ها و سبزیجات، دست‌ها، ظروف آشپزخانه و سطوح آماده‌سازی غذا از جمله تخته‌های خرد کن و میز را تمیز کنید و بشویید.

میوه‌ها و سبزیجات را پیش از خوردن، برش دادن یا پختن بشویید مگر اینکه روی بسته نوشته شده باشد که محتویات آن شسته شده است.

میوه‌ها و سبزیجات را زیر آب جاری بشویید حتی اگر قصد خوردن پوست آن را ندارید آن را هم بشویید. هنگامیکه میوه‌ها و سبزیجات را برش می‌دهید، میکروب‌های روی پوست می‌توانند وارد آن شوند.

شستن میوه‌ها و سبزیجات با صابون، مواد شوینده تجاری توصیه نمی‌شود. از محلول سفید کننده یا سایر محصولات ضدعفونی کننده برای شست‌وشوی میوه‌ها و سبزیجات استفاده نکنید.

قبل از تهیه یا خورن میوه و سبزیجات بخش‌های آسیب دیده یا له شده آن را جدا کنید.

میوه یا سبزیجات را با دستمال تمیز خشک کنید.

میوه‌ها و سبزیجات را جدا از غذاهای خام حیوانی مانند گوشت، مرغ و غذاهای دریایی نگهداری کنید.

میوه‌ها و سبزیجات را در مدت دو ساعت پس از برش دادن، پوست کندن یا پختن آن‌ها در یخچال قرار دهید.

میوه22

چه افرادی احتمال بیشتری دارد که دچار مسمومیت غذایی شوند؟

هر کسی ممکن است دچار مسمومیت غذایی شود اما افراد در گروه‌های خاص بیشتر احتمال دارند بیمار شوند و به بیماری‌های جدی‌تری مبتلا شوند. این گروه‌ها عبارتند از:

  • بزرگسالان ۶۵ ساله و بالاتر
  • کودکان کمتر از پنج سال
  • افرادی که مشکلات زمینه‌ای دارند یا داروهایی مصرف می‌کنند که توانایی بدن را برای مبارزه با میکروب‌ها و بیماری‌ها کاهش می‌دهد یعنی سیستم ایمنی ضعیف دارند برای مثال افراد مبتلا به دیابت، بیماری‌های کبدی یا کلیوی، مبتلا به اچ‌آی‌وی یا سرطان در این گروه قرار می‌گیرند.

جوانه‌ها را به‌طور کامل بپزید تا خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید. خوردن جوانه‌های خام یا نیمه‌پخته ممکن است به مسمومیت غذایی منجر شود. شرایط گرم و مرطوب مورد نیاز برای رشد جوانه‌ها برای تکثیر میکروب‌ها ایده‌آل است. اگر در گروهی قرار دارید که احتمال ابتلای شما به مسمومیت غذایی بیشتر است مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ایالات متحده آمریکا توصیه می‌کند که از خوردن جوانه‌ها خام خودداری کنید.

منبع : یورونیوز

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین