نوشیدنی‌های انرژی‌زا مفید یا مضر؟
کد خبر: 8728

نوشیدنی‌های انرژی‌زا مفید یا مضر؟

یکی از نوشیدنی‌های پر طرفدار بین نوجوانان و جوانان نوشیدنی‌های نیروزاست که بهتر است اطلاعاتی در خصوص ترکیبات این نوشیدنی‌ها داشته باشیم.

بیان فردا | معاون فنی اداره نظارت برمواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این خصوص با عنوان اینکه تحقیقات نشان داده است که مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند بالا از هر نوعی می‌تواند منجر به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به قندخون نوع ۲، بیماری‌های قلبی عروقی و نقرس شود.

سمیه سلیمانی عنوان کرد:به دلیل مقدار شکر و مواد محرک در نوشیدنی‌های نیرو زا، ممکن است برای نوجوانان و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، نه تنها مفید نباشد، بلکه مضر هم باشد بنابر این مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا برای کودکان، خانم‌های باردار و افراد مبتلا به بیماری قلبی یا دیابت، توصیه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه نوشیدنی‌های نیرو زا برای افرادی که در طول روز نیاز به نیروی بیشتری دارند، تبلیغ می‌شوند گفت: گاهی اوقات نوشیدنی‌های نیرو زا با نوشیدنی‌های ورزشی اشتباه گرفته می‌شود، اما نوشیدنی‌های نیرو زا محصولی کاملا متفاوت هستند و برای افزایش سطح هوشیاری و نیرو، به بازار عرضه می‌شوند و حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین و قند هستند.

به گفته وی بسیاری از نوشیدنی‌های نیرو زا حاوی آب گازدار، حدود ۴۰ گرم قند (ساکارز و گلوکز) و یا درصورتیکه بدون کالری باشند حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی، حدود ۲۰۰ میلی گرم کافئین که این مقدار برابر با کافئین موجود در دو فنجان قهوه دم کرده است و مواد دیگری مانند ویتامین‌های گروه B و گیاهانی مانند جینسینگ و گوارانا به عنوان افزایش دهنده نیرو که محرک هستند میباشند.

سلیمانی با بیان اینکه جوانان از بزرگترین مصرف‌کنندگان این نوشیدنی‌ها هستند و ممکن است توسط نوجوانان یا دانشجویانی که در طول شب برای امتحانات بیدار می‌مانند یا توسط یک ورزشکار جوان قبل از یک بازی مهم استفاده شود گفت: باید توجه داشت که مصرف کافئین برای یک فرد بزرگسال، روزانه نباید بیش از ۴۰۰ میلی‌گرم باشد بنابراین نوشیدن انرژی زا بیش از یک لیوان در روز توصیه نمی‌شود.

وی تاکید کرد: یک نوجوان ۱۲ تا ۱۴ ساله که بین ۳۵ تا ۴۰ کیلوگرم وزن دارد، نباید بیش از ۸۵ میلی‌گرم نوشابه انرژی‌زا در روز استفاده کند چرا که استفاده مداوم این نوشیدنی‌ها در کنار افزایش موقت نیرو، اثرات سوئی بر بدن مانند افزایش فشار روانی، ایجاد رفتار‌های تهاجمی مانند دعوا، افزایش فشار خون، افزایش خطر چاقی و قندخون نوع ۲، کیفیت پایین خواب و تحریک معده دارند.

سلیمانی همچنین عنوان کرد: مصرف بیش از حد این نوشیدنی برای کودکان و نوجوانان ممکن است باعث ایجاد وابستگی شود، در نتیجه این افراد را با استفاده طولانی مدت، در معرض بیماری قلبی و دیابت قرار می‌دهد.

به گفته او این محصول در افرادیکه از نظر شرایط جسمانی مشکل خاصی ندارند اگر به اندازه کافی مصرف شود می‌تواند برای رفع خستگی و افزایش انرژی مفید باشد، اما به طور کلی با توجه به موارد ذکر شده باید در مصرف این نوشیدنی‌ها جانب احتیاط و تعادل را نگه‌داشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین