انتشار بوی عجیب و مشکوک در شهر بیرجند
کد خبر: 10604

انتشار بوی عجیب و مشکوک در شهر بیرجند

مردم شهر بیرجند اواخر شب گذشته بوی شدید گاز را در سطح وسیعی از شهر به ویژه شمال شهر استشمام کردند که تا صبح امروز – دوشنبه – منشاء این بو همچنان در هاله‌ای از ابهام بود.

 

بیان فردا | انتشار بوی گاز در بخش‌هایی از شهر بیرجند گمانه‌زنی و نگرانی‌ مردم را در پی داشت اما به گفته مسئولان منشأ بو یکی از واحدهای تولید هیدروکربن مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بود و این موضوع در ستاد مدیریت بحران استان نیز بررسی شد.

مردم شهر بیرجند اواخر شب گذشته بوی شدید گاز را در سطح وسیعی از شهر به ویژه شمال شهر استشمام کردند که تا صبح امروز – دوشنبه – منشاء این بو همچنان در هاله‌ای از ابهام بود.

بسیاری از شهروندان به خاطر بی اطلاعی از منشاء بو دچار نگرانی ناشی از ترکیدگی لوله یا نشت گاز شدند که موجب تماس‌های مکرر با شرکت گاز شد.

بعد از اینکه مسئولان اطمینان حاصل کردند هیچ گونه نشتی یا ترکیدگی در شبکه گاز شهری ندارد گمانه زنی به سمت تانکرهای حمل سوخت رفت که اغلب در مناطق مسکونی و حاشیه شهر پارک می‌کنند.

اما وسعت منطقه‌ای که بو فراگرفته بود این فرضیه را هم رد کرد و در نتیجه فرماندار بیرجند صبح امروز اعلام کرد که علت بوی گاز منتشر شده در شهر بیرجند، اشتباه در فرمول تولید کارخانه هیدروکربن منطقه ویژه اقتصادی نزدیک مرکز استان بوده است.

علی فاضلی فرد این اطمینان را به مردم داد نقص فنی و ترکیدگی لوله یا نشت گاز نبوده و جای نگرانی برای مردم نیست همچنین هیچ گونه گزارشی از مسمومیت در این خصوص نداشته‌ایم.

رد شایعات از قبیل نشت گاز طبیعی

شرکت گاز خراسان جنوبی هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو تماس‌های مکرر شب گذشته با مرکز امداد گاز شرکت گاز خراسان جنوبی مبنی بر استشمام بوی گاز، پس از بررسی‌های میدانی مشخص شد منشأ بوی متصاعد شده در هوا فرآیندهای کاری مربوط یکی از شرکت‌های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی شهرستان بیرجند بوده و انتشار بوی گاز ارتباطی با شرکت گاز نداشته است.

این اطلاعیه افزود: لذا شرکت گاز خراسان جنوبی هر گونه شایعات از قبیل نشت گاز طبیعی از شبکه و خطوط گاز در سطح شهر را رد می‌کند.

با این وجود موضوع انتشار بوی گاز در شهر بیرجند در جلسه امروز ستاد مدیریت بحران استان به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی از ابعاد مختلف بررسی شد.

معاون استاندار خراسان جنوبی در این نشست گفت: رعایت استاندارد لازم در واحدهای تولید مواد سوختی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند ضروری است و ایمنی لازم در تخلیه و بارگیری این مواد باید بررسی شود.

علیرضا عباس‌زاده افزود: براساس بررسی‌های انجام شده، منشاء بوی گاز در شب گذشته مربوط به یکی از واحدهای تولیدی منطقه ویژه اقتصادی بیرجند است که باید از تکرار چنین حوادثی جلوگیری کرد.

وی همچنین گفت: تانکرهایی که در اراضی شخصی و بافت مسکونی و حاشیه شهر مستقر می‌شوند نیز باید به شکل مناسبی مدیریت شوند زیرا تهدیدی برای مردم است.

حادثه در گذشته هم روی داده است

اما رئیس اداره اچ. اس. ائی (بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل) شرکت گاز خراسان جنوبی در این نشست گفت: تا ساعت یک بامداد امروز موضوع بوی گاز در شهر بیرجند را با همکاری اداره کل مدیریت بحران استانداری دنبال کردیم که در نهایت مشخص شد منشاء بو کارخانه‌ای در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند است.

مهدی رضایی افزود: متاسفانه این اتفاق در گذشته هم سابقه داشته و منحصر به دیشب نیست اما چون عملیات خاصی در منطقه ویژه اقتصادی انجام شده بود شدت بو بیشتر و منطقه وسیعتری از شهر را تحت تاثیر قرار داد.

وی گفت: این مساله مربوط به فرآیندهایی است که واحدهای مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند روی نفت برای صادرات به کشورهای همسایه انجام می‌دهند که شب گذشته شست و شوی مخازن را داشتند و منجر به انتشار بو در سطح شهر شد.

اولین گمانه‌زنی درباره تانکرهای حمل مواد سوختی

رئیس اداره اچ. اس. ائی شرکت گاز خراسان جنوبی اظهار کرد: یکی از نگرانی‌های اصلی حمل موادی است که توسط تانکرها در سطح کشور انجام می‌شود و مشاهده شده که بعد از تخلیه مواد، تانکرها در سطح شهر پارک می‌کنند و شب گذشته هم اولین گمان به پارک این تانکرها بود.

وی گفت: اما تماس‌های گسترده نشان داد که بو از منطقه خاصی نیست لذا فرضیه تانکرها رد و منطقه ویژه اقتصادی منشاء بو تشخیص داده شد که در جلسه‌ای با مدیر کارخانه موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

رضایی با تاکید بر اینکه این واحدهای تولیدی زیرمجموعه شرکت گاز نیستند گفت: اگر این اتفاق دوباره تکرار شود و همزمان حادثه‌ای در نقطه دیگری از شهر داشته باشیم با توجه به اینکه همه تیم‌ها در محل نشت بو حضور دارند دچار مشکل می‌شویم.

بارنامه‌های مجهول و بارهای خطرساز

نماینده شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان جنوبی هم در ستاد مدیریت بحران استان گفت: این شرکت‌ها به شکل مستقل و آزاد عمل می‌کنند و انتقال فرآورده‌های هیدروکربن را انجام می‌دهند که نبود اطلاع از نوع بار آنها خطر بسیار بالایی دارد.

جواد قیاسی اظهار کرد: زمانی که تانکرهای این نوع مواد سوختی در سطح جاده‌های استان دچار حادثه می‌شوند فرآیند پاکسازی و حتی انتقال این نوع فرآورده ابهام دارد لذا وقتی نیروهای شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به محل حادثه مراجعه می‌کنند تا از شدت و گسترش حادثه جلوگیری کنند نمی‌دانند با چه ماده شیمیایی سر و کار دارند!

وی گفت: بارنامه‌های این مواد شیمیایی که از مبادی مختلف نیز حمل می‌شود مجهول بوده و با توجه به اینکه یک فرآورده شیمیایی به شدت سمی است از دید زیست محیطی فوق العاده مضر است.

لزوم ساماندهی صادرات هیدروکربن

این کارشناس فرآورده‌های نفتی گفت: بویی که دیشب در بیرجند متصاعد شد نیز ناشی از هیدروکربن سبک بود که تبدیل به نوعی بنزین و به کشورهای همسایه صادر می‌شود که به شدت سمی و اشتعال پذیر است.

وی تصریح کرد: به هیچ عنوان شست و شوی هر نوع مخزنی که فرآورده هیدروکربنی دارد، مجاز نیست آن هم در فضایی که استانداردهای لازم را ندارد.

قیاسی افزود: بارنامه‌های حمل مواد سوختی کلی بوده و در حد هیدروکربن سبک یا سنگین است در صورتی که باید با جزئیات بیشتری نوع بار مشخص شود تا میزان نفوذپذیری در خاک و سمی بودن آن را بتوانیم تشخیص دهیم.

وی تاکید کرد: یکی از درخواست‌های شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ساماندهی صادرات هیدروکربن به استان‌های همسایه است تا از حوادث احتمالی جلوگیری کنیم.

گزارشی از مسمومیت نداشتیم

رئیس مرکز فوریت‌های پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم در حاشیه این نشست به خبرنگار ایرنا گفت: از شب گذشته تماس‌های مکرری مبنی بر استشمام بوی گاز داشتیم اما مراجعه‌ای بابت مسمومیت ناشی از گاز گزارش نشده است.

سید محمدرضا حسینی اضافه کرد: در چنین مواقعی شهروندان باید با تماس از طریق ۱۱۵ یا اطلاعات شرکت گاز نسبت به منشأ و نوع گاز اطلاع کسب کنند.

وی یادآور شد: با توجه به خطرناک بودن گازی که استشمام می‌شود، کارشناسان اورژانس توصیه‌های لازم را ارایه می‌کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین