کد خبر: 11232

بوی نامطبوع و تنگی نفس دانش‌آموزان مدرسه‌ای در اهواز | معاون استاندار توضیح داد

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در خصوص تنگی نفس تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه کوثر اهواز بر اثر استنشاق بوی نامطبوع و انتقال این دانش‌آموزان به بیمارستان توضیحاتی را ارائه داد.

بیان فردا | عبداله افرازه شهاوند در گفت‌وگویی تلویزیونی در خصوص تنگی نفس تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه کوثر اهواز بر اثر استنشاق بوی نامطبوع و انتقال این دانش‌آموزان به بیمارستان در روز شنبه (۱۳ آبان‌ماه) اظهار کرد: دشمن دقیقا که می‌داند دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ما نقش اساسی در جامعه دارند، به دنبال این بودند که طراحی کنند و از این فضا سوءاستفاده ضدامنیتی کنند و شاهد بودید که مجددا بعضی از دوستان ناآگاهانه در داخل و هم چنین بعضی از رسانه‌های ضد انقلاب به دنبال این بودند که از یک اتفاق کاملا طبیعی که در یکی دو مدرسه در منطقه پردیس اهواز اتفاق افتاد، بهره‌برداری کنند.

وی افزود: اتفاقی که روز شنبه افتاد، یک اتفاق کاملا طبیعی بود؛ مایعی بود که قرار بود به گاز شهری تزریق شود و همین بوی گازی است که شهروندان در خانه‌هایشان نیز استنشاق می‌کنند و هیچ ضرری ندارد و مسموم‌کننده نیست.

افرازه شهاوند گفت: بعد از این که شهروندان با اداره گاز تماس گرفتند و اعلام کردند که بوی بد گاز در محل پخش شده است، ماموران اداره گاز مراجعه کردند که نشتی را که در محل اتصالات با شیر به وجود آمده بود، رفع کنند و موقعی که خواستند مایع را به شبکه گاز تزریق کنند، نشتی به وجود آمد و باد نیز گاز را پخش کرد و در واقع بوی مایع بود و نشتی گاز هم نداشتیم. 

وی بیان کرد: این مساله باعث شد که تعدادی از شهروندان و دانش‌آموزان بوی مایع را حس کنند و بیشتر ناشی از استرسی که به آن‌ها وارد شده بود، احساس کردند که بدحال شده‌اند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان گفت: مکرر در رسانه‌های می‌شنویم که از واژه مسمومیت استفاده می‌شود. من صادقانه به خانواده‌ها و دانش‌آموزان می‌گویم که نه در قضایای سال گذشته و نه در اتفاقاتی که بعدا به صورت موردی در فضای مجازی دیدید، هیچکدام‌شان بحث مسمومیت نبوده است و تمام دانش‌آموزانی هم که دچار این بدحالی می‌شوند بعد از ساعتی کوتاه از بیمارستان مرخص می‌شوند و اصلا بحث مسمومیت نبوده است، مگر اینکه خدای‌ناکرده کسی بر اثر استرس زیاد، بدحالی را بیشتر حس کند.

وی افزود: اصلا این موضوع نیست که این گاز خطرناک باشد یا کسی را مسموم کند و ضرری داشته باشد. اتفاقا مایعی که روز شنبه در اهواز استنشاق شده، فوایدی هم دارد و از خطراتی که ممکن است برای شهروندان ایجاد شود جلوگیری می‌کند؛ اگر در منزل گاز نشت کند و این بو به گاز تزریق نشود که شهروندان آن را حس کنند، خدای ناکرده ممکن است دچار اتفاقاتی شوند.

افرازه شهاوند عنوان کرد: اتفاق روز گذشته نیز نشتی ناشی از مایعی بوده که بوی آن به دانش‌آموزان رسید. توصیه می‌کنم هر وقت چنین بویی را استنشاق کردند با ۱۹۴ تماس بگیرند و همکاران در اداره گاز به صورت ۲۴ ساعته آمادگی دارند که به محل مراجعه کنند.

وی افزود: معلمان و مدیران در این گونه اتفاقات حتما هم خودشان خونسرد باشند و هم در مدیریت دانش‌آموزان درست عمل کنند. بخش عمده‌ای از این بدحالی‌ها بنا بر آنچه که پزشکان به ما اعلام می‌کردند، ناشی از استرسی است که به دانش‌آموزان وارد می‌شود و هیچکدام از اتفاقاتی که چه در سال گذشته رخ داد و چه اتفاقی که اکنون افتاد، مصداق مسمومیت نبوده و اصلا واژه مسمومیت برای این موارد، واژه کاملا اشتباهی است و توسط کسانی استفاده می‌شود که به دنبال بهره‌برداری دیگری هستند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان گفت: فضای آموزش و پرورش، مدارس و دانشگاه‌ها باید یک فضای آرام و به دور از بهره‌برداری‌های سیاسی و ضدامنیتی باشد. دیدید که دشمن در سال گذشته خیلی طراحی کرد که در کف خیابان به اهدافی برسد که با بیداری مردم، ناکام ماندند. بعد آمدند سراغ مدارس تا با این اتفاقات و جنجال رسانه‌ای و استرس روانی که به دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان وارد می‌کنند مدارس را به تعطیلی بکشانند که بحمدالله موفق نشدند. مجدد در پی اتفاقات طبیعی که مثلا جایی زباله آتش می‌زنند و بوی بدی استنشاق می‌شود (این‌ها مصادیقی بود که در سال گذشته اتفاق افتادند)، به دنبال این هستند که بهره‌برداری ضدامنیتی و رسانه‌ای کنند و فضای مدرسه، دانشگاه و خانواده‌ها را متشنج و استرس روانی وارد کنند.

وی افزود: صادقانه به خانواده‌ها می‌گویم هیچ یک از اتفاقات سال گذشته و همین اتفاقاتی که روز شنبه و روزهای قبل بعضا در برخی از مدارس افتاده، مسمومیت نیست. قاطعانه می‌گویم که اتفاقات طبیعی است و بعضا هم شیطنت‌هایی ممکن است اتفاق بیفتد که این شیطنت‌ها بسیار جزئی و بی‌اساس است و هیچ خطری هم نداشته است.

افرازه شهاوند گفت: مدرسه بیدار است و دانش‌آموز هم بیدار است و معلمان نیز باید توجیه باشند. افرادی هستند که در این فضا و هیاهوی رسانه‌ای متاسفانه به دنبال این هستند که بهره‌برداری کنند و مجددا جامعه را متشنج کنند که مطمئنا با بیداری و هوشیاری دانش‌آموزان و معلمان و اولیا ان‌شاءالله هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

وی بیان کرد: خانواده‌ها و پدر و مادرها نیز حتما فرزندان‌شان را توجیه کنند و معلمان هم همچنین؛ اگر اتفاقی مشابه افتاد، با اورژانس و آتش‌نشانی و اداره گاز تماس بگیرند و خیلی خونسرد فضا را آرام کنند و به دانش‌آموزان آرامش و قوت قلب دهند، نه اینکه خدای ناکرده معلمی یا رسانه‌ای یا پدر و مادری خود نیز تنش و استرسی به دانش‌آموز اضافه کند.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان تاکید کرد: اتفاق روز گذشته نیز در اثر بوی مایعی بوده که همه شهروندان در خانه‌شان استنشاق می‌کنند و هم شهروندان تماس گرفتند و هم بو به مدرسه رسیده بوده که تعدادی از دانش‌آموزان را به بیمارستان منتقل کردند و بعد از ساعتی مرخص شدند.

انتهای پیام

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین