از کرم خوراکی تا لارو مگس؛ چرا رقابت بر سر مزرعه حشرات اوج گرفته است؟
کد خبر: 11929

از کرم خوراکی تا لارو مگس؛ چرا رقابت بر سر مزرعه حشرات اوج گرفته است؟

شرکت‌ها در مزارع پیشرفته انبوهی از جیرجیرک ها، کرم‌های خوراکی و لارو مگس را در خمره‌های پلاستیکی از نظر دمایی کنترل شده که برای کمک به رشد سریع آن‌ها طراحی شده اند نگهداری می‌کنند. آنان مدفوع حشرات را به کود و بدن آنان را به پروتئین و روغن غنی از مواد مغذی برای حیوانات خانگی، ماهی و دام تبدیل می‌کنند.

بیان فردا | بزرگترین مزرعه حشرات جهان یک مرکز با فناوری پیشرفته که در مساحتی ۳۵۰۰۰ متر مربع واقع شده و هرساله ۱۵۰۰۰ تن پروتئین از لارو مگس تولید می‌کند در ماه آوریل در فرانسه افتتاح شد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود در ماه دسامبر مزرعه‌ای بزرگتر به مساحت ۴۵ هزار متر مربع که قادر به تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن کرم خوراکی در سال در حومه آمیان است افتتاح خواهد شد و رکورد تازه‌ای را ثبت می‌کند. علاوه بر آن، این رکورد احتمالا توسط دست کم دو کارخانه کشت و پرورش حشره دیگر که در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ میلادی افتتاح خواهند شد شکسته می‌شود.

مسابقه برای ساخت بزرگترین مزرعه حشرات جهان در جریان است. این عرصه تلاش نوپایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از خوراک دام است و صنعت تازه‌ای را همراه با سرمایه‌های ریسک‌پذیر ایجاد کرده که وعده می‌دهد روزانه مقادیر زیادی پروتئین را با انتشار گاز گلخانه‌ای کم‌تر تولید خواهد کرد.

در مزارع پیشرفته انبوهی از جیرجیرک ها، کرم‌های خوراکی و لارو مگس در خمره‌های پلاستیکی که از نظر دمایی کنترل شده و برای کمک به رشد سریع طراحی شده‌اند، نگهداری می‌شوند. شرکت‌ها مدفوع حشرات را به کود و بدن آنان را به پروتئین و روغن غنی از مواد مغذی برای حیوانات خانگی، ماهی و دام تبدیل می‌کنند. این حشرات از ضایعات مواد غذایی تغذیه می‌کنند که اغلب از مزارع یا کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی مجاور وارد لوله می‌شوند. ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی وظیفه مراقبت از حشراتی که در کارخانه ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته پروتئین تولید می‌کنند را برعهده دارند.

اگرچه انسان‌ها هزاران سال است که حشرات را خورده‌اند و میلیاردها نفر امروزه هم این کار را انجام می‌دهند استارت آپ‌های حشرات در اغلب موارد به دنبال بازاریابی برای مصرف حشرات توسط انسان نیستند و در عوض به دنبال ورود به بازار خوراک دام بوده اند. دانشمندان می‌گویند اگر حشرات در ضایعات غذایی پرورش داده شوند و در نزدیکی مزارع یا کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی که در نهایت آن‌ها را خریداری می‌کنند رشد نمایند می‌توانند منبع پایدارتری از مواد مغذی در مقایسه با جایگزین‌های استاندارد مانند خوراک سویا یا پودر ماهی باشند.

«کریستین پیکارد» استاد زیست‌شناسی در دانشگاه ایندیانا که  بر روی حشرات پرورشی با هدف تولید پروتئین، تحقیقات ژنتیکی انجام می‌دهد می‌گوید: «ما پیشنهاد نمی‌کنیم که هیچ یک از غذاهای موجود در بشقاب شما را جایگزین کنیم. آن چه ما پیشنهاد می‌کنیم این است که امیدواریم برخی از غذاهایی که در بشقاب شما ظاهر می‌شوند پایدارتر شوند».

مزارع مثل مگس تکثیر می‌شوند

استارت آپ‌های حشرات از سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۱ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌اند و اکنون برای تسلط در بازار کوچک اما رو به رشد پروتئین حشرات، رقابت می‌کنند. 

این حشرات مورد علاقه صاحبان مزارع هستند زیرا تقریبا هر چیزی را می‌خورند و به سرعت رشد می‌کنند. استارت آپ‌های حشرات امیدوارند که امکانات بیشتر به آنان کمک کنند تا با خریداران بزرگ در بازار خوراک ماهی و دام، غذای حیوانات خانگی و کود وارد معامله شوند.

عملیات بزرگ‌تر به این معنی است که آن صنعت می‌تواند مزایای زیست محیطی بیش‌تری داشته باشد البته تا زمانی که از شیوه‌هایی مانند تغذیه حشرات پسماند غذا و ساخت تاسیسات در نزدیکی مزارع موجود و کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی پیروی کند «مای والراون» سرپرست عملیات آمریکای شمالی می‌گوید: «ما واقعاً می‌خواهیم به قابلیت کاهش انتشار کربن در زنجیره‌های غذایی دست یابیم و موادی را جایگزین نماییم که بر منابع طبیعی فشار اعمال می‌کنند».

به گفته «کیس آرتس» بنیانگذار پروتیکس رشد سریع تاسیسات بزرگ و پیچیده،  نشان دهنده آن است که آن صنعت در حال بلوغ فراتر از حالت لاروی خود می‌باشد. او می‌گوید: «این بدان معناست که ما بسیار فراتر از مرحله راه اندازی هستیم. در محیط راه‌اندازی شما چند ماشین در یک بستر آزمایشی دارید اما اکنون ما واقعا یک شرکت با امکانات بزرگ و عملیات ۲۴ساعته هستیم».

تلاش بی‌پایان برای ساختن بزرگترین مزرعه حشرات

رونق مزارع پرورش حشرات از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شد زمانی که یک استارت آپ در حال حاضر منحل شده در آفریقای جنوبی ۱۱ میلیون دلار برای ساخت مزرعه پرورش مگس سرباز سیاه در حومه کیت تاون جمع آوری کرد. این استارت‌آپ در سال ۲۰۱۵ مزرعه‌ای را افتتاح کرد که در آن زمان بزرگترین مزرعه پرورش حشره جهان بود و وعده داده بود که تا سال ۲۰۲۴ میلادی ۹۹ مزرعه مشابه دیگر را افتتاح کند. اگرچه آن استارت آپ شش سال بعد از بین رفت اما در مسابقه ساخت مزارع حشرات در مقیاسی عظیم سر و صدا به پا کرد.

پس از آن مجموعه‌های متعدد کشت و پرورش حشرات آغاز به کار کرده و رکوردشکنی کردند رکوردهایی که گاهی اوقات تنها ظرف مدت یک ماه حفظ می‌شدند و مزرعه‌ای دیگری به سرعت رکوردی تازه را ثبت می‌کرد.

مزرعه غول پیکر حشرات که توسط پروتیکس (Protix) ساخته شد در مراسمی با حضور «ویلم الکساندر» پادشاه هلند با هیاهوی بسیار افتتاح شد. آرتس تاکید می‌کند که مساحت مزرعه مهم‌ترین معیار برای موفقیت تجاری نیست اما در سر و صدا برای ثبت یک رکورد تازه نقش داشته است. رکورددار فعلی شرکت Innovafeed در فرانسه است. آن شرکت هم اکنون در حال برنامه‌ریزی برای افتتاح یک مزرعه پرورش مگس امریکایی است که باعث افزایش چهار برابری تولیدش خواهد شد.

تاسیساتی به مساحت ۴۵۰۰۰ متر مربع تابستان امسال توسط Ynsect ساخته شده و با سرمایه‌گذاری ۲۲۴ میلیون دلاری  بر روی پرورش مگس‌های خود متمرکز شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین