دیپلمات آمریکایی که به پیامبر اسلام توهین کرد، کیست؟
کد خبر: 12525

دیپلمات آمریکایی که به پیامبر اسلام توهین کرد، کیست؟

در اوج جنگ اسرائیل و فلسطین ویدئویی از یک فرد آمریکایی منتشر شده که یک فروشنده غذای عرب را با اظهارات توهین‌آمیزی مورد آزار قرار می‌دهد. کاربران عربی این ویدئو را چنان بازنشر کردند که هویت فرد توهین‌کننده بالاخره مشخص شد. او یک دیپلمات سابق آمریکایی بوده که در دولت‌های مختلف در حوزه اسرائیل و فلسطین و غرب آسیا فعالیت می‌کرده است.

بیان فردا | ویدئو‌هایی از آزار و اذیت یک مرد آمریکایی علیه یک فروشنده غذای خیابانی در نیویورک، توهین‌های او به پیامبر اسلام و اظهارات ضدعربی و ضدفلسطینی این مرد در هفته‌های اخیر در شبکه‌های اجتماعی بار‌ها دست به دست شد تا در نهایت هویت این مرد آمریکایی آشکار شد. فیلم‌ها به دلیل اظهارات مطرح شده در آن، در رسانه‌های رسمی ایران قابل انتشار نیست اما با اینکه فیلم‌ها در رسانه‌های رسمی منتشر نشده، در شبکه‌های اجتماعی بسیار بازتاب داشته و کاربران مختلف نسبت به ادبیات توهین‌آمیز او نسبت به فروشنده دوره‌گرد غذا و پیامبر اسلام انتقاد داشتند. این انتقادات حتی از سمت افرادی که مسلمان نبودند هم مطرح شد و در این موضوع، همدلی بسیار زیادی با فروشنده عرب‌تبار غذا در نیویورک صورت گرفت.

آمریکایی آزارگر یکی از مقامات سابق عالی‌رتبه دیپلماتیک آمریکاست. جالب‌تر اینکه او با چنین رویکرد نژادپرستانه و اسلام‌هراسانه‌ای، کارشناس حوزه منطقه خاورمیانه، فلسطین و غرب آسیا در وزارت امور خارجه آمریکا بوده است.

استوارت سلدویتز کسی که به فروشنده غذا توهین کرد

این مقام سابق «استوارت سلدوویتز» است. در ویدئو‌های ضبط شده مشخص است که او طی چند روز متفاوت مقابل چرخ‌دستی یک فروشنده عرب در منطقه منهتن نیویورک حاضر می‌شود و ادعا‌های اسلام‌هراسانه و توهین‌آمیز مطرح می‌کند. او فروشنده غذا را تهدید می‌کند که با ارتباطاتی که در اداره مهاجرت دارد، زمینه دیپورت به کشورش که ظاهرا «مصر» است را فراهم خواهد کرد. او تهدید‌هایی علیه خانواده فروشنده عرب مطرح کرده و فروشنده را «تروریست» می‌خواند.

زمانی که فروشنده به استوارت سلدویتز می‌گوید «شما بچه‌ها را می‌کشید»، او سریعا در پاسخ می‌گوید «می دانی چیست؟ اگر ما ۴۰۰۰ کودک فلسطینی دیگر را هم بکشیم، باز هم کافی نیست.»

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، فروشنده شناسایی نشده و با اینکه در ویدئو خطاب به سلدوویتز می‌گوید «برو وگرنه به پلیس زنگ می‌زنم»، پلیس هیچ گزارشی علیه سلدوویتز دریافت نکرده است. البته نیویورک‌تایمز نوشته افسر فرماندهی حوزه ۱۹ منطقه منهتن گفته از فیلم‌ها مطلع بوده و پرسنل حوزه وضعیت را زیر نظر دارند. با این حال از وضعیت کلیپ‌ها مشخص است که سلدوویتز طی چند روز (یکبار در شب و دو بار در روز) به همان مکان برگشته و هر بار اظهارات توهین‌آمیزش را تکرار کرده و از رفتن امتناع کرده و با وجود اینکه پلیس گفته وضعیت زیر نظر است، مشخص است که پلیسی در کار نیست.

او در یک کلیپ می‌گوید «اینجا یک کشور آزاد است، مثل مصر نیست». در همین کلیب سلدوویتز، فروشنده را برای اینکه به زبان انگلیسی حرف نمی‌زند مورد تمسخر قرار داده و او را «جاهل» میخ‌واند. سپس اظهارنظر‌های توهین‌آمیزی علیه حضرت محمد پیامبر اسلام مطرح می‌کند.

سلدوویتز گفتگویی با نشریه «دیلی بیست» کرده و گفته این فیلم‌ها را ندیده، اما حضور خود را تایید کرده و گفته این مکالمات زمانی شروع شده که از فروشنده پرسیده آیا مصری است یا خیر. سلدوویتز مدعی شده «این گفتگوها به خاطر این بوده که فروشنده حمایت خود را از حماس اعلام کرده است.»

سلدوویتز به دیلی بیست گفته «در آن لحظه، من خیلی ناراحت شدم و چیز‌هایی را به او گفتم، اما الان احتمالاً پشیمان هستم. از اینکه به جای تمرکز بر او و گفته‌هایش، به دین او توهین کردم پشیمان هستم.» دیلی بیست از او پرسیده چرا دوباره به آن محل برگشتی؟! سلدوویتز گفته می‌خواستم از فروشنده بپرسم هنوز از حامیان حماس است؟ او گفته «از اینکه چنین فردی در نیویورک غذا می‌فروشد ناراحت شدم.»

جالب اینجاست که سلدوویتز با اینکه توهین‌های آشکاری به پیامبر اسلام کرده در گفتگو با رسانه‌های آمریکایی مدعی شده که اظهاراتش «اسلام‌هراسانه نبوده است.» او گفته من با مسلمانان کار کرده‌ام. من افراد مسلمان و عرب زیادی می‌شناسم که آن‌ها هم من را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند که من نسبت به آن‌ها تعصب ندارم!

نیویورک‌تایمز سعی کرده فروشنده غذا را پیدا کند. خبرنگار این رسانه به خیابان ۸۳ و نزدیکی متروی خیابان که ظاهرا محل فیلمبرداری بوده رفته و یک چرخ دستی غذا هم در آنجا حضور داشته است. مردی که در گاری کار می‌کرده به نیویورک‌تایمز گفته فروشنده این فیلم‌ها نیست، اما هفته گذشته چند بار با سلدوویتز روبرو شده و با پلیس تماس گرفته است. پلیس بعد از نیم ساعت رسیده و گفته کاری نمی‌توانند بکنند. فروشنده به نیویورک تایمز گفته بعد از این تماس، سلدوویتز دوبار دیگر هم به آنجا آمده و فروشنده حاضر در دیدئو‌ها هم فیلم او را گرفته است.

سلدویتز چندین سمت در دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه داشته که از جمله آن‌ها سرپرستی ریاست شورای امنیت ملی آمریکا در حوزه جنوب آسیا و سمتی در دفتر اسرائیل و فلسطین وزارت خارجه ایالات متحده بوده است. او در حال حاضر هیچ سمت دولتی ندارد، اما تا قبل از انتشار ویدئو‌ها نام او در فهرست کارکنان یک شرکت لابی‌گری به نام «روابط دولتی گاتهام» به عنوان مشاور دیده می‌شد. بعد از انتشار این ویدئوها، نام سلدوویتز از فهرست کارکنا این شرکت حذف شده، اما پیش از حذف نام او، در بیوگرافی سلدوویتز آمده که او سه بار برنده جایزه افتخاری برتر وزارت خارجه آمریکا بوده است.

جالب اینجاست که دیوید شوارتز رئیس شرکت گاتهام به نیویورک تایمز گفته سلدویتز هرگز کارمند این شرکت نبوده است. شوارتز در بیانیه‌ای گفته: «من شخصاً از این ادبیات (اظهارات سلدویتز) خشمگین و آزرده‌ام. اسلام‌هراسی و یهودی‌ستیزی جایی در جهان ما ندارد و باید ریشه‌کن شود.» شوارتز همچنین به فروشنده غذا پیشنهاد وکالت قانونی علیه شخصی را داده که «اظهار ناپسند و نفرت‌انگیز» را مطرح کرده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین