داور قدیمی فوتبال ایران: از دیشب 50 هزار فحش خوردم
کد خبر: 12540

داور قدیمی فوتبال ایران: از دیشب ۵۰ هزار فحش خوردم

داور قدیمی فوتبال ایران توضیحاتی را درباره استوری اینستاگرامی شب گذشته خودش درباره مهدی طارمی و شبیه‌سازی او در دیدار با ازبکستان ارائه کرد.

 

بیان فردا | علی خسروی بعد از دیدار با ازبکستان در یک استوری اینستاگرامی ماجرای سرنگونی مهدی طارمی در محوطه جریمه حریف دردقایق ابتدایی را سوژه کرد و با لحنی عجیب به مهاجم ایرانی پورتو حمله کرد. او خطاب به مهدی طارمی گفته بود که شبیه‌سازی نکند و در ادامه از او خواسته بود داستان چوپان دروغگو را بار دیگر بخواند!

این استوری اینستاگرامی واکنش‌های تندی را در فضای مجازی علیه علی خسروی به راه انداخت؛ همین موضوع بهانه‌ای شد تا با خسروی هم‌کلام و دلیل این اقدام را از او جویا شویم.

علی خسروی، کارشناس داوری فوتبال ایران و عضو کمیته داوران فدراسیون، در خصوص استوری شب گذشته‌اش خطاب به مهدی طارمی گفت: «من معمولا اگر چیزی می‌گویم یا حرفی می‌زنم از روی دلسوزی است. کشورم ایران را دوست دارم و فوتبال کشورم را دنبال می‎‌کنم. اتفاقا به بازیکنان تیم ملی کشورم و به خصوص مهدی طارمی هم بسیار علاقه‌مند هستم.»

او ادامه داد: «اگر صحبتی انجام می دهم، به خاطر سال‌ها حضورم در عرصه قضاوت است. از سال 2000، کارشناس داوری هستم و آدمی نیستم که با «به به» و «چه چه» حرفم را بزنم. حرف من به آقا مهدی (طارمی) معلمی بود، به نوعی چوب معلم بود که می‌گویند گُل است. اتفاقا می‌خواستم طارمی ارزش خودش را بیشتر بداند و بیشتر متوجه شود که چقدر به او و تکنیکش و تجربه‌اش نیاز داریم. می‌خواستم به او تلنگری بزنم که در محوطه جریمه کاری نکند که خودش و تیمش ضرر کند. درست مثل کاری که مهرداد پولادی در بازی با عراق در جام ملت‌های آسیا استرالیا انجام داد یا اعتراض دسته جمعی بازیکنان ایران در مصاف با ژاپن در جام ملت‌های قبلی که منجر به گلزنی بازیکنان ژاپن شد. هدف من این است که اعتراض‌ها به داوران کمتر بشود».

fzl1bwnb

خسروی با اشاره به حملاتی که از شب گذشته در فضای مجازی به او شده، تاکید کرد: «از شب گذشته بالای 50 هزار فحاشی به من و خانواده‌ام شده است؛ اما خیلی‌ها هم بودند که حرف من را تایید کردند. حرف من این است که داوران حرفه‌ای‌تر از قبل شده‌اند و متوجه می‌شوند کدام بازیکن شبیه‌سازی می‌کند و کدام بازیکن واقعا با خطا سرنگون شده است. یادم هست در پورتو هم طارمی چند بار شبیه‌سازی کرده بود و داوران نگرفتند.»

کارشناس داوری باتجربه فوتبال افزود: «این حرفی هم که من زدم فقط درباره طارمی نیست، دوست دارم همه مهاجمان بدانند که در محوطه جریمه اگر واقعا روی آنها خطا شده روی زمین بیفتند. ما قبلا هم از این دست بازیکنان در ترکیب تیم ملی داشتیم، بازیکنانی مثل حسین کعبی، ناصر محمدخانی و... که جزء بزرگان فوتبال بودند و قضاوت کردن برای آنها سخت بوده است. ضمن اینکه در همین صحنه اخیر ایران و ازبکستان هم داور می‌توانست به طارمی به خاطر شبیه‌سازی کارت زرد بدهد و این را اکثر کارشناسان داوری هم تایید می‌کنند اما این کار خوشبختانه انجام نشد.»

خسروی در پاسخ به این پرسش که آیا بهتر نبود از لحن بهتری برای انتقاد به مهدی طارمی استفاده می‌کرد، گفت: «بعضی وقت‌ها نصیحت کردن با «به به» و «چه چه» کردن آن تاثیرگذاری خودش را ندارد. باید لحن آن را عوض کنیم. به طور کلی روش صحبت کردن من اینگونه است، چه با خانواده ام و چه در با همکارانم در محل کار همین گونه هستم. البته من بی‌ادبی به مهدی طارمی نکردم و اگر هرکسی و به خصوص خود آقامهدی (طارمی) فکر کرده بی‌ادبی انجام دادم، از او عذرخواهی می‌کنم.»

این کارشناس در ادامه بیان کرد: «خیلی‌ها عاشق مهدی طارمی هستند و به من حمله و توهین کردند، اما خیلی‌ها هم گفتند که به فوتبال ملی خدمت کرده‌ای. من 24 سال است که کارشناسی داوری می‌کنم و زوایا را می‌شناسم. هدفم این بود که آقامهدی (طارمی) حواسش باشد که در جام ملت‌های آسیا این صحنه را داوران پنالتی نمی‌گیرند.»

خسروی درباره استفاده از عبارت «چوپان دروغگو» برای مهدی طارمی گفت: «این یک ضرب المثل است که خیلی از ما در زندگی روزمره و در مکالمات خودمانی‌مان از آن استفاده می‌کنیم. بارها دیده‌ایم که در نصیحت کردن کسی از ضرب المثل چوپان دروغگو استفاده می‌کنیم و من هم بیشتر بابت مزاح از آن استفاده کردم.»

وی افزود: «من شب گذشته خیلی لذت بردم که امیر قلعه‌نویی در مصاحبه‌اش گفت بازیکنان ازبکستان با قلب خود بازی کردند. او واقعیت را گفت. اکثر بازیکنان ما در اروپا بازی می‌کنند و فوتبال در اروپا و آسیا باهم متفاوت است. من از بازیکنان می‌خواهم با قلب خود بازی کنند. برزیلی‌ها با قلب خود بازی می‌کنند و ممکن است ببازند و آلمانی‌ها با مغز بازی می‌کنند و ممکن است ببرند، اما ما ایرانی‌ها برزیل را بیشتر از آلمان دوست داریم.»

کارشناس قدیمی داوری فوتبال تاکید کرد: «فوتبال ایران حالاحالاها به مهدی طارمی نیاز دارد و ما هم قرار است حالاحالاها مهدی طارمی را در نوک حمله تیم ملی ببینیم، اما طارمی و بقیه هم باید مواظب خودشان باشند تا کاری نکنند که خودشان و تیم ملی ضربه بخورند.»

خسروی صحبت‌های خود را اینطور به پایان برد: «از شما می‌خواهم شماره تلفن مهدی طارمی را برای من بفرستید تا برای او یک وویس بگذاریم و به او بگویم قصد بی‌احترامی نداشتم. به او خواهم گفت که جای پسر من است و از سر رفاقت چنین توصیه‌ای به او انجام دادم و هدفم این بود که فوتبال ایران از این هم بیشتر پیشرفت کند.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین