قلعه‌نویی بازیکنان سوگلی کیروش را نمی خواهد/ اسامی
کد خبر: 14836

قلعه‌نویی بازیکنان سوگلی کیروش را نمی خواهد/ اسامی

تیم ملی فوتبال ایران درحالی گام به جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ در کشور قطر می‌گذارد که ترکیبش نسبت به جام جهانی تغییرات چشمگیری دارد.

بیان فردا | تیم ملی فوتبال ایران درحالی گام به جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ در کشور قطر می‌گذارد که ترکیبش نسبت به جام جهانی تغییرات چشمگیری دارد. تعداد بازیکنانی که در جام جهانی قطر برای تیم ملی ایران به میدان رفتند و اکنون جایی در فهرست امیر قلعه‌نویی ندارند، شش بازیکن است که هر یک به دلایلی نتوانستند در فهرست نهایی قرار بگیرند تا شش بازیکن جدید در لیست نهایی تیم ملی برای حضور در جام ملت‌های آسیا دیده شوند.

احمد نوراللهی

او تنها بازیکنی است که به دلیل مسائل انضباطی از فهرست نهایی تیم ملی کنار گذاشته شده است. هیچ یک از این شش نفر شرایط احمد نوراللهی را ندارند و بدون شک اگر او قدری از خود صبوری به خرج می‌داد، می‌توانست در جام ملت‌های آسیا نیز برای تیم ملی به میدان برود و بعد از جام جهانی در جام ملت‌ها نیز در فهرست باشد اما درحالی که قلعه‌نویی روی این بازیکن حساب باز کرده بود، یک حاشیه‌سازی در اردوی تیم ملی باعث شد تا امیر قلعه‌نویی روی نام او نیز قلم قرمز بکشد. حتی پا درمیانی درباره بازگشت این بازیکن نیز هیچ نتیجه‌ای نداد. شاید اگر نوراللهی در ترکیب پرسپولیس بازی می‌کرد، بر اثر فشار هواداران در نهایت در فهرست باقی می‌ماند و قلعه‌نویی تصمیم دیگری می‌گرفت اما حضور این بازیکن در لیگ امارات و دوری از ایران باعث شد تا امیر به راحتی نام این بازیکن را از فهرست نهایی حذف کند.

مرتضی پورعلی‌گنجی

مصدومیت از ناحیه رباط پا باعث شد تا پورعلی گنجی نیز در میان مسافران جام ملت‌های آسیا دیده نشود. پورعلی گنجی گرچه اکنون در کنار دیگر بازیکنان تیم ملی در قطر حضور دارد و به عنوان میهمان تیم ملی را همراهی خواهد کرد اما به دلیل پارگی رباط در نهایت نامش از فهرست حذف شد تا او نیز به یکی از غایبان بزرگ تیم ملی تبدیل شود. پورعلی گنجی درست در فصلی حضور در جام ملت‌های آسیا را از کف داد که در اوج آمادگی قرار داشت و گرنه می‌توانست سومین حضور خود در جام ملت‌های آسیا را تجربه کند اما شانس یار مدافع پرسپولیس نبود تا او نیز در میان بازیکنان نهایی برای حضور در جام ملت‌های آسیا جایی داشته باشد. پورعلی گنجی اما همچنان می‌تواند روی حضور در تیم ملی حساب کند. شاید او را بعد از مصدومیت دوباره در این قاب ببینیم.

علی کریمی

خیلی‌ها اعتقاد دارند که علی کریمی به لحاظ فنی در جام جهانی 2022 نیز لایق بازی در ترکیب تیم ملی نبود اما به هرحال کریمی با آمادگی نسبی در فهرست نهایی تیم ملی قرار گرفت و در جام جهانی نیز بازی کرد که نمایش او هرگز راضی‌کننده نبود. کریمی بعد از جام جهانی یک دوره مصدومیت کوتاه را سپری کرد اما درخشش او در ترکیب تیم کایسری به گونه‌ای نبود که قلعه‌نویی را برای بازگرداندن نام او به فهرست نهایی تیم ملی راضی کند و در نهایت سرمربی تیم ملی این بازیکن را هم در فهرست جام جهانی از لیست خود کنار گذاشت. سبک بازی کریمی به گونه‌ای نیست که حسرت به دل سرمربی تیم ملی بگذارد و در ترکیب کنونی هستند بازیکنانی که به راحتی بتوانند جای چنین بازیکنی را در تیم ملی پر کنند و حتی بهتر از او باشند.

ابوالفضل جلالی

آن قدر در ترکیب استقلال افت کرد که قلعه‌نویی نتوانست جایی برای این بازیکن در تیمش پیدا کند. جلالی بعد از جام جهانی 2022 هیچ گاه به تیم ملی دعوت نشد تا حتی این روزها حضورش در بازی با آمریکا نیز زیر سؤال برود و این پرسش مطرح شود که آیا به راستی او شایسته حضور در جام جهانی گذشته بوده یا خیر؟! جلالی آن قدر فراز و نشیب دارد که نمی‌توان دفاعی از او بابت نبودش در فهرست نهایی تیم ملی داشت. حتی این اواخر که جلالی در ترکیب استقلال نمایش بهتری را از خود به اجرا گذاشت نیز آن چنان دلربا نبود و به همین دلیل باید به سرمربی تیم ملی حق داد که قلم قرمز کشیده روی نام این بازیکن. جلالی البته سن و سال مناسبی دارد و در آینده می‌تواند به بازگشت خوشبین باشد اما سبک بازی او باید قدری اصلاح شود.

وحید امیری

دیگر چهره پرسپولیسی حذف شده از فهرست جام ملت‌های آسیا وحید امیری است که با مصدومیت خود هم یحیی را به سمت پرتگاه برد و هم حسرت به دل قلعه‌نویی گذاشت. بدون شک امیر قلعه‌نویی اگر وحید را آماده و سرحال می‌دید بدون معطلی نام او را در میان بازیکنان اعزامی به جام ملت‌های آسیا قرار می‌داد اما افسوس که این چپ پای تکنیکی و بازی بلد که فوتبال‌دوستان خاطرات شیرینی از نمایش او در تیم ملی دارند، نتوانست در جام ملت‌ها تیم ملی را همراهی کند. امیری می‌توانست با تکنیک ناب خود خیال امیر قلعه‌نویی را بابت پست وینگر چپ آسوده کند اما در نهایت او نیز از تیم ملی کنار رفت تا بازیکن دیگری فرصت حضور در جام ملت‌های آسیا را بیابد و امیری در تیم ملی نباشد. اینکه چپ پای تکنیکی فوتبال ایران بتواند بعد از مصدومیت طوری برگردد که دوباره ملی‌پوش شود، چندان قابل تشخیص نیست.

امیرعابدزاده

اولین چهره مهم میان غایبان امیر عابدزاده است؛ دروازه‌بانی که در مرحله پیش‌مقدماتی جام جهانی 2022 قطر تبدیل به عصای دست اسکوچیچ شد تا تیم ملی را به سمت جام جهانی سوق دهد. امیر گرچه در جام جهانی فرصت نیافت حتی یک دقیقه هم برای تیم ملی بازی کند اما به هرحال جزو گروه چهار نفره دروازه‌بان‌هایی بود که توانست در فهرست 25 نفره تیم ملی برای حضور در این تورنمنت بزرگ قرار بگیرد. عابدزاده اما بعد از جام جهانی شرایط با ثباتی در تیم باشگاهی‌اش نداشت تا دست امیر قلعه‌نویی را برای حذف نام او باز بگذارد. شاید اگر امیر در لیگ برتر ایران دروازه‌بانی می‌کرد و جلوی چشم امیر قلعه‌نویی بود، به جام ملت‌ها می‌رفت اما دوری از ایران و علاوه بر آن درخشش حسینی و نیازمند موجب شد سرمربی تیم ملی روی نام او قلم قرمز بکشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین