تحولات عجیب شهری که در زمان قاجار سکه ضرب می‌کرد
کد خبر: 14948

تحولات عجیب شهری که در زمان قاجار سکه ضرب می‌کرد

شهردار چوکام با بیان اینکه در زمان قاجار در این ناحیه سکه ضرب می‌شد، گفت: ۷۰ درصد معابر فرعی این شهر نیاز به آسفالت دارد.

بیان فردا | شهردار چوکام با بیان اینکه در زمان قاجار در این ناحیه سکه ضرب می‌شد، گفت: ۷۰ درصد معابر فرعی این شهر نیاز به آسفالت دارد.

حمیدرضا صراف‌زاده اظهار کرد: جمعیت شهر چوکام بر اساس آخرین سرشماری سال ۱۳۹۶؛ ۳ هزار و ۹۶ نفر بود که با بررسی آمار خانوارها و میزان زباله های تولیدی، جمعیت این شهر تازه تاسیس در حال حاضر هزار و ۷۵۰ خانوار و در حدود ۵ هزار نفر برآورد شده که به این میزان، جمعیت شناور مسافر و گردشگرانی که برای استفاده از طبیعت منطقه در این شهر حضور پیدا می‌کنند را باید اضافه کرد.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی این شهر زیبای شمالی گفت: چوکام در محور خمام به پیربازار قرار دارد، این شهر که در زمان قاجار محل ضرب سکه و بازار محلی و نمایشی بوده به دلیل نزدیک بودن به مرکز استان و فاصله ۸ کیلومتری از رشت همواره مورد توجه واقع شده است.

صراف‌زاده تصریح کرد: با توجه به اینکه شهر چوکام به تازگی تاسیس شده، هیچگونه زیرساختی نداشته و امیدواریم با کمک مسئولان این امر محقق شود که از جمله نیازهای شهروندان چوکام میتوان نیاز به فاضلاب شهری، حمل و دفن زباله، تعریض خیابان اصلی و تبدیل به بلوار، احداث آتش‌نشانی، بازارچه بومی و محلی را نام برد.

شهردار چوکام در ادامه با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد معابر فرعی این شهر در حال حاضر خاکی هستند و نیاز به آسفالت دارند، تاکید کرد: همینطور به دلیل وجود عمارت قدیمی و تاریخی شهر چوکام و آب بندان موجود که شرایط جذب سرمایه گذاری را دارد امکان تبدیل این شهر را به منطقه ای توریست‌پذیر فراهم می‌کند.

وی در خصوص پروژه های در دست انجام این شهر گفت: احداث اورژانس، احداث بلوار خیابان اصلی، اصلاح میدان مرکز شهر و تبدیل آن به آبنما و پیاده راه فرهنگی، احداث سرویس بهداشتی عمومی، آسفالت ۸ هزار مترمربع از کوچه های خاکی، مطالعات مربوط به احداث مجتمع تولید برق‌ از زباله از جمله پروژه های در دست انجام هستند.

شهردار چوکام تاکید کرد: با توجه به اینکه تمام موارد مطرح شده مهم بوده و برای اجرای آن نیاز به اعتبارات خاص است، اما به صورت کلی بنظر می رسد این پروژه ها با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومانی قابل انجام و بهره برداری هستند.

شهردار چوکام با بیان اینکه یکی از معضلاتی که استان گیلان با آن دست و پنجه نرم می‌کند زباله است، تاکید کرد: چقدر خوب است مسئولان کشوری جهت احداث مرکز تولید برق از زباله به ما کمک کنند زیرا چوکام محور مواصلاتی بین سه شهر رشت، خمام و صومعه سرا قرار دارد و با احداث این سایت می تواند روزانه با پذیرش و استحصال ۶۰ تا ۸۰ تن زباله، برق تولید کند.

صراف‌زاده در خصوص درآمد امسال شهرداری چوکام گفت: به دلیل تغییرات انجام شده در این منطقه و تغییر وضعیت آن از روستا به شهر و عدم فعالیت کمیسیون ماده ۹۹ در نیمه اول سال، درآمد ‌حاصل‌ از تخلفات ساختمانی به شهرداری محقق نشد و برای تکمیل پروژه های در دست اقدام چنانچه تا ۳۰ میلیارد تومان اعتبار ملی در نظر گرفته شود این پروژه ها به اتمام می‌رسند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین