اعرافی: باید به دنبال ابواب جدید فقهی بود
کد خبر: 8532

اعرافی: باید به دنبال ابواب جدید فقهی بود

اعضای دبیرخانه همایش بین المللی مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با آیت الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور دیدار کردند.

بیان فردا | آیت الله اعرافی در این دیدار ضمن خوشامدگویی به اعضای دبیرخانه این همایش بین المللی و عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری دهه پایانی ماه صفر، اظهار داشت: جا دارد از اقدامات بسیار ارزشمندی که پیرامون برگزاری همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در مجتمع آموزش عالی فقه و جامعةالمصطفی صورت گرفته است، صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم. وظیفه همه ماست که به رشد و بالندگی این مرکز علمی بین المللی کمک نمائیم.

انقلاب اسلامی درهای جدیدی را به روی معارف ناب اسلامی گشود

عضو جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه، با تاکید بر اهمیت جایگاه، اهداف و آفاق جامعةالمصطفی، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی درهای جدیدی را به روی معارف ناب اسلامی گشود که پیش از آن در تصور ما نیز نبود و باید قدردان این فرصت ارزشمند باشیم که به لطف الهی و برکت انقلاب و شهدا در اختیار ما قرار گرفته است.

امام جمعه قم، جایگاه حوزه علمیه را پاسخگویی به نیازهای بنیادین ایران، انقلاب و جهان معاصر دانست و ابراز داشت: ما با وجود اینکه مدافع همه ارزش‌های سنتی حوزه‌های علمیه هستیم، معتقدیم ذات حوزه باید پاسخگو و تأمین کننده نیازهای بنیادین در جامعه باشد.

رئیس هیئت امنای جامعةالمصطفی، سند ایرانی اسلامی پیشرفت را مکمل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خواند و یادآور شد: در این زمینه از چند سال قبل تلاش‌هایی صورت گرفت و حاصل آن به خدمت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) رسید که مورد توجه ایشان قرار گرفت. در تدوین برنامه هفتم نیز جلساتی با مشارکت حوزه علمیه تشکیل شده است و زمینه خوبی برای ورود حوزه به مسائل بنیادین و مورد نیاز کشور گشوده شده است.

هدف اصلی تأسیس مجتمع آموزش عالی فقه توسعه مرزهای فقهی است

وی هدف اصلی تأسیس مجتمع آموزش عالی فقه را توسعه مرزهای فقه، ناظر به نیازهای جدید با تاکید بر مناهج اصیل فقهی دانست و یادآور شد: هم کار فقهی که در مجتمع آموزش عالی فقه رقم می‌خورد باید از عیار لازم فقاهت حوزه برخوردار باشد و هم لازم است این مجتمع در بسط مباحث فقهی گام بردارد. هم اکنون نزدیک به بیست باب جدید فقهی وجود دارد که می‌توان با حفظ آداب و سنن حوزوی، مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله اعرافی در ادامه اذعان داشت: فقه ما در قرن‌هایی، متعرض مسائل مستحدثه به شکل متفرقه گردید اما در تطوری که پیدا شده است، هم باید به دنبال ابواب جدید فقهی بود و هم باید کتب جدید را با حفظ سنت‌های علمی گذشته تدوین نمود و برای عرضه به دنیا، مورد فراوری قرار داد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به گام‌هایی خوبی که در این زمینه در مجتمع آموزش عالی فقه برداشته شده است، خاطرنشان کرد: توسعه فقه سه سطح دارد. سطح نخست تربیت کارشناسانی آشنا به مسائل و ابواب فقهی است. سطح دوم تربیت مجتهدان متجزی در این ابواب و سطح نهایی پرورش مجتهدان مطلق که در ابواب جدید، صاحب نظریه و اندیشه باشند. مجتمع آموزش عالی فقه باید با استفاده از گروه‌های علمی و اساتید خود این مسیر را خود طی نماید تا در تطور و توسعه فقه، مؤثر باشد.

آیت الله اعرافی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را مبتنی بر رویکرد فلسفی، کلامی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فقهی مقام معظم رهبری دانست و تصریح کرد: در هر گام از کار فقهی باید مبانی معظم له مدنظر باشد. دقت بالا، ذوق فقهی و طبع روان رهبر انقلاب مورد تحسین علما و مجتهدان در جلسات خصوصی است. بخشی از رویکردهای فقهی معظم له به صورت مستقیم در درس‌های ایشان و برخی نیز به صورت غیرمستقیم از جمله در بیانیه گام دوم انقلاب، قابل بررسی است.

مبانی فقهی بیانیه گام دوم بخش عمده فقه سیاسی را شامل می‌شود

وی با تاکید بر ضرورت استمرار فعالیت این همایش، اظهار داشت: مبانی فقهی بیانیه گام دوم در واقع بخش عمده فقه سیاسی است که علیرغم همه اقدامات، همچنان در مورد آن با ضعف مواجه هستیم و در این مسیر حوزه علمیه جریان ساز نبوده است. منظومه فقه سیاسی از درون مباحث فقهی بیانیه گام دوم باید استخراج گردد.

آیت الله اعرافی در پایان تدوین کتاب فقه سیاسی به عنوان متن درسی در حوزه فقه معاصر را یکی از دستاوردهای مهم قابل تصور برای این همایش برشمرد و اذعان داشت: در کنار این دستاورد، اگر همایش به متنی روان تر دست یابد که به منظور تبیین بیانیه در سطح عمومی مورد استفاده قرار گیرد، می‌توان گفت به اهداف اصلی خود دست یافته است که نهایتاً به استخراج نظریه فقهی انقلاب اسلامی منجر خواهد شد.

دریافت نزدیک به ۹۰۰ مقاله توسط دبیرخانه همایش

شایان ذکر است در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین تلخابی، رئیس مجتمع آموزش عالی فقه ضمن ابراز خرسندی از دیدار با آیت الله اعرافی، اظهار داشت: مجتمع آموزش عالی فقه در سال‌های گذشته با حضور اساتید محترم و طلاب فاضل تلاش نموده است از فضایی سنتی و معنوی گذشته صیانت نماید و ما نیز می‌کوشیم تا شأن این بزرگواران حفظ گردد.

وی با اشاره به گذشت دو سال از آغاز کار همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: موضوعات این همایش در جلسات مختلف گردآوری شد و مباحث فقهی و چهارچوب‌های بیانیه با تلاش علمی اساتید مجتمع استخراج گردید.

رئیس مجتمع آموزش عالی فقه با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، یادآور شد: مجتمع آموزش عالی فقه به منظور جهت دهی به رویکرد علمی طلاب در مسیر دیدگاه‌های فقهی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ورود جدی نموده است و طلاب مجتمع نیز مشارکت خوبی در زمینه تدوین مقالات در همایش مبانی فقهی گام دوم انقلاب اسلامی داشته اند.

وی به دریافت حدود ۹۰۰ مقاله توسط دبیرخانه همایش اشاره نمود و گفت: نزدیک هفتاد درصد این مقالات توسط طلاب مجتمع آموزش عالی فقه به نگارش در آمده است و تا کنون ۷۷۰ مقاله با همکاری مؤسسه امام رضا (علیه السلام) ارزیابی شده است که از این میان، بیش از ۵۰۰ مقاله برای همایش پذیرش شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین تلخابی ادامه داد: تقریباً تمامی مقالات طلاب مجتمع تحت نظر اساتید و در قالب پایان نامه تدوین گردید و فضای بسیار مناسب و عمیقی از لحاظ فکری در این جهت سامان دهی شده است. خوشبختانه همکاری و همدلی بسیار خوبی در مجتمع آموزش عالی فقه پیرامون این همایش رقم خورده است و این همدلی، در سایر شئون آموزشی و تربیتی مجتمع نیز نمود یافته است.

رئیس مجتمع آموزش عالی فقه در پایان با اشاره به برگزاری اختتامیه این همایش در آبان ماه سال جاری، خاطرنشان کرد: امیدواریم برگزاری این همایش آغازی برای اختصاص برخی از گروه‌های علمی مجتمع آموزش عالی فقه به دیدگاه‌های فقهی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) باشد.

گفتنی در بخشی از این دیدار، اساتید و اعضای شورای علمی همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دقایقی به طرح نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین