پروژه مجلس انقلابی‌تر کلید خورده است؟
کد خبر: 11686

پروژه مجلس انقلابی‌تر کلید خورده است؟

از روز جمعه ۱۹ آبان ماه تاکنون، تعدادی از نمایندگان فعلی و ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر از عدم تایید صلاحیت خود برای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی داده‌اند، بر این اساس غلامرضا نوری قزلجه، احمد علیرضا بیگی و مسعود پزشکیان از جمله نمایندگانی هستند که در مجلس آتی جایی نخواهند داشت.

بیان فردا | حکمرانی | اغلب نمایندگانی که رد صلاحیت شده اند، این خبر را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده اند. اما فارغ از واکنش‌های نمایندگانی که تایید صلاحیت نشده اند، دیگر چهره‌ها و فعالان سیاسی نیز واکنش‌هایی نشان داده اند. حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «به دوره جدید خوش آمدید؛ از هیات اجرایی به هیات نظارت پناه ببرید. رسیدن از مجلس انقلابی به مجلس انقلابی‌تر دور و دشوار نیست. یک جبهه جدید، یک همایش جدید، یک نام اختصاری جدید، چند چهره صف اولی، چند صد عاشق خدمت اولی و چند میلیون رأی اولی.»

محمدعلی ابطحی چهره سرشناس اصلاح طلب نیز به انتشار اخباری مبنی بر رد صلاحیت نامزد‌های انتخاباتی واکنش تندی نشان داد. ابطحی در توئیتی نوشت: «چه خوب شد آدم‌های معروف برای انتخابات ثبت نام نکردند. با رد صلاحیت خیلی‌ها و به خصوص دکتر پزشکیان دیدید حرف آن خانم درست بود که مملکت مال حزب اللهی هاست.»

عبدالرضا داوری مشاور پیشین احمدی نژاد در واکنش به رد صلاحیت‌های داوطلبان مجلس شورای اسلامی نوشت: «ردصلاحیت نمایندگان کنونی مجلس، دارای یک تناقض حقوقی است. نماینده‌ای که فاقد صلاحیت اعلام شده، تا پایان دوره مجلس کنونی، در خرداد ۱۴۰۳، چگونه می‌تواند به وظایف تقنینی و نظارتی خود عمل کند؟ از یک سو او اکنون نماینده مجلس است و از سوی دیگر او را فاقد صلاحیت نمایندگی اعلام کرده‌اند؟!»

جواد امام، سخنگوی جبهه اصلاحات نیز در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:« هدف گزینش انقلابیون برای تشکیل مجلس انقلابی تر و خالص سازی را دیگر نمی توان با بازی پلیس خوب و بد پنهان کرد!رد صلاحیت های صورت گرفته توسط نهادهای حاکمیتی نوعی محدود کردن،تضییع و سلب حق انتخاب مردم است چاره کار فقط بازگشت به مردم،حذف نظارت استصوابی و برگزاری انتخابات آزاد میباشد.»

رسول جعفریان، مورخ، در واکنش به ردصلاحیت‌ها نوشت: «فشار‌هایی که برای یکدست کردن جهت گیری و بکار گیری نیرو‌های خاص و رواج اندیشه‌های یک طرفه صورت می‌گیرد، ممکن است در کوتاه مدت نتیجه اندکی بدهد، اما دراز مدت نتیجه عکس می‌دهد. آن وقت باید دنبال مقصر بگردید و تأسف بخورید.»

سعید نورمحمدی، عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب ندای ایرانیان درباره آمار نامزد‌های ردصلاحیت‌شده این حزب در انتخابات مجلس دوازدهم گفت: «در حال حاضر در حال جمع‌آوری اطلاعات مربوط به بررسی صلاحیت‌ها توسط هیئت اجرایی هستیم. اما آنچه شنیده می‌شود و تا اینجا به اطلاع کاندیدا‌های اصلاح‌طلبی که ثبت‌نام کرده بودند رسیده، می‌توان گفت رفتار‌ها با آنچه تلاش برای مشارکت بالا بود، تناقض جدی دارد.»

سعید شریعتی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت درباره انتشار اسامی ردصلاحیت‌شده‌ها در انتخابات مجلس دوازدهم و موضع حزب اتحاد ملت در این ارتباط گفت: «در حزب اتحاد که ما ثبت‌نام نداشتیم و نظرمان همان نظر جبهه اصلاحات بود که گفته شد توصیه‌ای به ثبت‌نام نداریم. اما از دوستان حزب کارگزاران شنیده‌ام برخی افراد شاخص که ثبت‌نام کرده‌اند، ردصلاحیت شده‌اند.»

انتهای پیام

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین