دولت در قالب لیست‌های آشکار و پنهان در انتخابات دخالت نکند
کد خبر: 13132
بادامچیان:

دولت در قالب لیست‌های آشکار و پنهان در انتخابات دخالت نکند

اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب موتلفه با بیان اینکه طبق اطلاعات مردمی تعداد قابل توجهی از اصلاح طلبان ثبت نام کرده‌اند، می گوید: پیشنهاد دارم وزیر محترم کشور جلساتی درباره عدم تایید شده‌ها با اعضای هیات اجرایی تشکیل دهد دلایل و پاسخ‌ها را بشنود و اگر مواردی بود که دلایل کافی نبود اقدام لازم را به عمل آورد.

بیان فردا | اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب موتلفه با بیان اینکه طبق اطلاعات مردمی تعداد قابل توجهی از اصلاح طلبان ثبت نام کرده‌اند، می گوید: پیشنهاد دارم وزیر محترم کشور جلساتی درباره عدم تایید شده‌ها با اعضای هیات اجرایی تشکیل دهد دلایل و پاسخ‌ها را بشنود و اگر مواردی بود که دلایل کافی نبود اقدام لازم را به عمل آورد.

در بحبوبه ردصلاحیت ها و تایید صلاحیت ها از سوی هیأت های اجرایی، اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی، با انتشار نامه‌ای از شورای نگهبان خواسته بود تا در روش بررسی صلاحیت‌ها و بیان دلایل ردصلاحیت‌ نامزدهای انتخابات مجلس دوازدهم، تغییراتی را مدنظر قرار دهد.

او می گوید: در نامه‌ای که به شورای محترم نگهبان نوشته‌ام پیشنهاد کرده‌ام با توجه به ثبت نام بیش از ۲۰ هزار نفر برای ۲۹۰ کرسی نمایندگی مجلس شورای نگهبان آنها که عدم صلاحیت آنها ثابت می‌شود که باید طبق قانون اعلام نماید اما درباره آنها که عدم احراز صلاحیت می‌شوند و تعداد چند هزار نفر می‌شوند امر را به مردم واگذار نماید و این امر در مشارکت بیشتر موثر است.

وی توصیه ای انتخاباتی نیز به دولت رئیسی دارد و البته پیش بینی خود از احتمال یک یا چند لیستی بودن جریان اصولگرا در انتخابات پیش رو را نیز مطرح می کند.

در ادامه گفت و گو با اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی را می خوانید؛

************

*آقای بادامچیان! پیش بینی شما از انتخابات پیش رو چیست؟ با توجه به اینکه رهبری تاکید بر مشارکت بالا دارند، از دیدگاه شما الزامات مشارکت حداکثری در انتخابات چیست؟

درباره رویدادهای سیاسی زمان‌دار، پیش‌بینیِ قطعی میسر نیست زیرا رویدادهای خاصی ممکن است رخ دهد که اطلاع قبلی درباره آنها در دست نیست و این رویداد فضا و سپر سیاسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد مانند حماسه غزه که صحنه منطقه را تغییر داد.

بنابراین تحلیل‌های سیاسی بر اساس وضعیت موجود و احتمالات قابل قبول، مطرح می‌شود. در انتخابات مجلس دوازدهم تاکنون( تکثر ) حرف اول را می‌زند. ثبت نام اولیه ۴۹ هزار نفر و ثبت نام دوم۲۴ هزار نفر، دلیل علاقه‌مندی نیروهای سیاسی به حضور در انتخابات است.

مردم خواستار تحول جدی در امور کشور هستند

رهبری معظم هم تاکید بر مشارکت بالاتر دارند، مردم نیز می‌دانند که انتخابات بهترین زمان و فرصت برای اجرای خواسته‌های مردم توسط نهاد اصلی اداره کننده کشور که مجلس است می باشد به ویژه اکنون که خواستار تحولی جدی در امور کشور در خط نظام جمهوری اسلامی ولایی هستند و رهبر معظم نیز در رهنمودهای اول سال در حرم مطهر امام هشتم(ع)، تحول را لازم و تبیین فرمودند.

البته مردم هوشمند ایران می دانند که برای تحول و حل مشکلات و گسترش رهاوردها بهترین راه حضور در انتخابات و انتخاب نمایندگان مطلوب و کارآمد است. از این رو به نظر من، انتخابات مجلس دوازدهم از حضور و مشارکت خوب مردم برخوردار خواهد بود.

*اگر قرار باشد فقط طیف های اصولگرا درانتخابات باشند و دیگر طیف ها حضور حداقلی داشته باشند می توان انتظار چنین مشارکتی را داشت؟

در هیچ انتخاباتی تاکنون قراری نبوده که فقط طیف اصولگرا حضور بیابد، در همه انتخابات‌ها با حضور شورای محترم نگهبان همه افرادی که دچار عدم صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت نبوده‌اند حضور داشته‌اند و خواهند داشت. از هر طیف و تفکری که در صحنه سیاست حضور دارند مدعی این نوع حرف‌ها، طیف اصلاح طلبان و در گذشته لیبرال‌ها بوده و هستند.

اصلاح طلبان دروغ گفتنداما دریغ از یک عذرخواهی!

در انتخابات ریاست جمهوری دوم خرداد ۷۶ که نامزد آنها با رای بالا انتخاب شد قبل از آن، مجددا مدعی بودند که می نویسند فلانی می‌خوانند ناطق، که دروغ و تهمت آنها کاملاً فاش شد ولی دریغ از یک عذرخواهی.

شورای محترم نگهبان متشکل از ۶ فقیه متعهد و ۶ حقوقدان منتخب نمایندگان ملت نهادی قانونی و پاسدار شرع و قانون اساسی است و طبق قانون باید صلاحیت داوطلبان انتخاباتی را احراز نماید و طبق وظیفه قانونی عمل می‌کند.

کسانی که واجد صلاحیت شناخته نمی‌شوند اعتراض می‌کنند و این امری طبیعی است ولی اگر حرف‌های اصلاح طلبان صحیح بود مجلس سوم و مجلس ششم دارای اکثریت اصلاح طلبان نمی‌شد و دولت‌های اصلاح طلب دارای رئیس جمهور تایید شده توسط شورای نگهبان نمی‌شدند.

اکنون نیز طبق اطلاعات مردمی تعداد قابل توجهی از اصلاح طلبان ثبت نام کرده‌اند اگر آنها قطعا می‌دانستند که تایید نمی‌شوند ثبت نام نمی‌کردند البته باید منتظر نتیجه نظرات شورای محترم نگهبان در دی ماه بود و بعد اظهار نظر کرد.

نامه ای از موتلفه به مقصد شورای نگهبان

*اخیرا نامه ای را به شورای نگهبان نوشتید، در همین نامه ای که به شورای نگهبان ارسال کردید چه نکاتی را مطرح کرده اید؟

در نامه‌ای که به شورای محترم نگهبان نوشته‌ام پیشنهاد کرده‌ام با توجه به ثبت نام بیش از ۲۰ هزار نفر برای ۲۹۰ کرسی نمایندگی مجلس شورای نگهبان آنها که عدم صلاحیت آنها ثابت می‌شود که باید طبق قانون اعلام نماید اما درباره آنها که عدم احراز صلاحیت می‌شوند و تعداد چند هزار نفر می‌شوند امر را به مردم واگذار نماید و این امر در مشارکت بیشتر موثر است.

موتلفه با دیگر تشکل های اصولگرا روابط تفاهمی دارد

* آقای بادامچیان! احتمال ائتلاف یا وحدت درون جریانیِ در اردوگاه اصولگرایان را چطور پیش بینی می کنید؟ با توجه به اینکه آقای میرسلیم اخیرا به این موضوع اشاره کرده اند که حزب موتلفه یقینا ائتلاف می کند، حال با این اوصاف از دیدگاه شما، حزب موتلفه با چه طیف هایی احتمالا ائتلاف خواهد کرد؟ شورای ائتلاف یا شورای وحدت یا مبنا یا جبهه پایداری و ...

معتقدم در انتخابات اخیر،( تکثر ) پیش می‌آید زیرا تشکل‌ها و اشخاص فراوانی حضور یافته‌اند حالا برخی از این تشکل‌ها با هم وحدت و اتحاد کنند اختیار با خود آنهاست و یا تعدادی بیشتر احتمال دارد به فهرست واحد برسند یا به فهرست مثلاً ۲۵ نفر مشترک و ۵ نفر از هر گروه برسند که این هم باز بستگی به فضای سیاسی و تفاهم گروه‌های سیاسی دارد.

*آیا جلساتی در این باره تشکیل شده و به نتیجه ای هم رسیده اید؟

ما با تشکل‌ها و عناصر مربوط به جریان‌های گوناگون سیاسی روابط تفاهمی داریم و جلسات متعدد و دیدارهای گوناگون با آنها داشته و خواهیم داشت.

پیشنهاد به وزیر کشور

*آقای بادامچیان! در حال حاضر به نظر می رسد فضا به گونه ای است که حتی طیف های مستقل (چه نمایندگان منتقد حاضر در مجلس و چه طیف های مستقل اعتدالیِ خارج از مجلس)هم از وضعیت ردصلاحیت ها شاکی و به نوعی معترض اند، از دیدگاه شما تا چه حد عملکرد هیأت های اجرایی خلاف منویات رهبری در ارتباط با مشارکت است؟ حتی آقای ابوترابی فر هم به عنوان چهره ای که هم امام جمعه است و هم به عنوان یک چهره مصلحت گرا شناخته شده، منتقد عملکرد هیأت های اجرایی بودند این موضوع را چطور می بینید؟

درباره عدم تایید تعدادی از داوطلبان توسط هیات اجرایی وزارت کشور من اطلاعی از علت و دلایل این عدم تایید ندارم. پیشنهاد دارم وزیر محترم کشور جلساتی درباره عدم تایید شده‌ها با اعضای هیات اجرایی تشکیل دهد دلایل و پاسخ‌ها را بشنود و اگر مواردی بود که دلایل کافی نبود اقدام لازم را به عمل آورد ضمن آنکه پرونده‌ها به شورای نگهبان رفته و باید منتظر نظرات آن شورا بود.

دولت قانونا نباید در انتخابات دخالت کند

*ورود دولت به بحث انتخابات چه در قالب ارائه لیست از سوی حامیانش و چه در قالب ارائه لیست های پنهان و قرار دادن کاندیداهای مدنظرش در آن لیست مثل جبهه پایداری و شریان و... تا چه حد می تواند جایگاه اجرایی ِ دولت در انتخابات را مخدوش کند؟

دولت در انتخابات در قالب فهرست‌های آشکار و پنهان نباید قانوناً دخالتی داشته باشد هرجا دخالتی رخ دهد بهتر است مستند بیان شود تا امکان اظهار نظر و چاره پدید آید به طورکلی نمی‌توان نظر داد. 

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین