انتخابات را آزاد و رقابتی کنید، مردم بدون دعوت پای صندوق رای می‌آیند
کد خبر: 14329

انتخابات را آزاد و رقابتی کنید، مردم بدون دعوت پای صندوق رای می‌آیند

روزنامه اعتماد نوشت: راه‌حل قابل دسترس و سنجیده، انتخابات آزاد، رقابتی و عادلانه است. اگر چنین شد، مردم بدون دعوت به پای صندوق خواهند رفت.

 

بیان فردا | «رقابت در انتخابات» عنوان یادداشت روزنامه اعتماد به قلم داود سلیمانی است که در آن آمده: ۱- استصواب اگر براساس انتصاب قبل از انتخاب باشد و از ابتدا جریان پیروز در انتخابات معلوم باشد، بدان معناست که مشارکت حداکثری یا حداقلی محلی از اعراب ندارد، فلذا فلسفه مشارکت پرشور در انتخابات از معنا تهی شده است.  در مواردی هم که در چند حوزه انتخاباتی، امکان رقابت حداقلی وجود داشته باشد، نمی‌توان روی اسب بازنده شرط‌بندی کرد.

۲- مرحوم امام یکی از فجایع پهلوی‌ها را انتخابات فرمایشی می‌دانستند و فرمودند که فهرست و لیست نمایندگان مجلس، قبل از انتخابات، مشخص و قابل پیش‌بینی بود، چنانکه درباره رضاخان قلدر (تعبیر امام) هم همین تعبیر از انتخابات را می‌بینیم. غرض امام از نظارت فقها و حقوقدانان به روند انتخابات، جلوگیری از دخالت حکومت و رهبران آن در رای و نظر مردم بود، ولی متاسفانه اینک یک اقلیت، با اعمال نظر، در پروسه انتخابات، نسبت به جامعه و جریان‌های سیاسی و اجتماعی، اقدامی کاملا تبعیض‌آمیز را در تحت چتر نظارت بر انتخابات، روا داشته و عملا دست به انتصاب می‌زنند و به تعبیر مرحوم مصباح‌یزدی در زینتی دانستن رای مردم در انتخابات‌ها، این فرضیه را که حفظ قدرت برای حاکمیت، از حفظ مردم مهم‌تر است، تایید می‌کند.

۳- مبنای اساسی مردم‌سالاری، آزادی نهاد انتخابات از نهاد قدرت و عدم انحصار آن است. مقام رهبری در سخنان دوم دی امسال گفتند، انتخابات، محل رقابت جریان‌ها و اندیشه‌هاست که در تئوری سخن درستی است، اما در عمل تحقق این سخن، کاملا بیگانه با فضای کنونی انتخابات است، اگر نگوییم که مردم روز به روز از حکومت فاصله می‌گیرند، ولی یقینا احساس غربت می‌کنند. 

۴- نمی‌توان مداخله برخی نهادها در وظایف نمایندگان و قانونگذاری و دور زدن آنان در تصمیمات و قوانین را نادیده گرفت، این امر ظن دولت پنهان و فعال مایشا بودنش را تقویت کرده و در سطح اجتماع، به بی‌اعتمادی و عدم مشارکت مردم دامن می‌زند.

۵- امروز بر همگان و مردم سراسر ایران، روشن شده است که شرکت در انتخابات تحت هر شرایطی راه‌حل واقعی اصلاح جامعه نیست زیرا مجلس نه توان و نه قدرت تغییر مناسبات را در مجلس شورا ندارد.

۶- راه‌حل قابل دسترس و سنجیده، انتخابات آزاد، رقابتی و عادلانه است. اگر چنین شد، مردم بدون دعوت به پای صندوق خواهند رفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین