ارتش اسرائیل از تغییر تاکتیک جنگی در غزه خبر داد
کد خبر: 14400

ارتش اسرائیل از تغییر تاکتیک جنگی در غزه خبر داد

یک مقام رسمی ارتش اسرائیل دیروز دوشنبه گفت که ارتش در ماه جاری نیروهای خود را از غزه خارج خواهد کرد و وارد مرحله چند ماهه عملیات «پاکسازی» محلی‌تر خواهد شد.

بیان فردا | گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از برخی ساکنان غزه حاکی است که ارتش اسرائیل روز دوشنبه تانک‌های خود را از برخی مناطق باریکه غزه بیرون کشیده است.

به نقل از بی بی سی؛ پیشتر ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که می‌خواهد با تغییر تاکتیک جنگی خود، تعداد نیروهایش را در این جنگ کاهش دهد. اما نبرد در نقاط دیگر غزه همراه با بمباران شدید ادامه دارد.

غزه حالا به ویرانه‌ای بدل شده است، هزاران نفر کشته شده‌اند و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سکنه آن با یک فاجعه انسانی روبرو هستند و ارتش اسرائیل هم گفته که ممکن است این جنگ ماه‌ها به طول انجامد.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در پیامی به مناسب آغاز سال ۲۰۲۴ گفته بود که استقرار نیروها و آماده شدن آنها برای «نبردی طولانی» تنظیم خواهد شد.

در عین حال تحرکات جدید ارتش اسرائیل نشان‌دهنده مرحله جدیدی در حمله به غزه است، به طوری که یک مقام رسمی روز دوشنبه گفت که ارتش در ماه جاری نیروهای خود را از غزه خارج خواهد کرد و وارد مرحله چند ماهه عملیات «پاکسازی» محلی‌تر خواهد شد.

یک مقام آمریکایی گفت که به نظر می‌رسد این تصمیم حاکی از عملیات با شدت کمتری در شمال فلسطین باشد. همزمان نیروی دریایی آمریکا تایید کرد که ناو هواپیمابر جرالد فورد طبق برنامه‌ریزی قبلی به ویرجینیا بندر اصلی خود بازمی‌گردد تا برای ماموریت‌های آینده آماده شود.

اعزام این ناوگروه به آب‌های مجاور اسرائیل در دریای مدیترانه بخشی از آرایش دفاعی آمریکا در خاورمیانه پس از حملات هفتم اکتبر حماس بود.

نبرد در غزه همراه با بمباران شدید ادامه دارد

ارتش اسرائیل دیروز گفت بخشی از نیروهایش به ویژه نیروهای ذخیره را از غزه بیرون می‌برد چرا که نیروهای ذخیره باید به سر کارهای خود برگردند و چرخ‌های اقتصاد را بگردانند. به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، پنج گردان ذخیره ترخیص شده‌اند.

یک مقام‌های اسرائیلی گفت که با این تصمیم واحدهای ارتش اسرائیل آزاد می‌شوند در صورت درگیری گسترده‌تر در شمال با «حزب‌الله لبنان تحت حمایت ایران» از آمادگی بهتری برخوردار باشند.

آتش توپخانه بین حزب‌الله و اسرائیل از آغاز درگیری‌های غزه، مرزهای طرفین را به لرزه درآورده است و ارتش اسرائیل گفته است که روز دوشنبه یک حمله هوایی انجام داده است.

ساکنان و منابع امنیتی گفتند که در این حمله در روستای کفر کیله لبنان در نزدیکی مرز، سه نفر کشته شدند. این منابع آنها را امدادگر معرفی می‌کردند، اما جنبش حزب‌الله لبنان در حساب تلگرامی خود اعلام کرد که این سه نفر از اعضای آنها بودند.

یک مقام اسرائیلی گفت که «اجازه نمی‌دهیم وضعیت در مرز لبنان به این شکل ادامه یابد، این دوره شش ماهه یک لحظه حساس است.»

ارتش اسرائیل وارد مرحله چند ماهه عملیات «پاکسازی» محلی‌تر در غزه خواهد شد

ارتش اسرائیل از تغییر تاکتیک جنگی در غزه خبر داد

ورود ناوشکن البرز به دریای سرخ

هر گونه تشدید تنش جدید خطر یک جنگ منطقه‌ای گسترده تر را به همراه دارد. رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران ایران خبر دادند که ناوشکن البرز که به ارتش جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد، از تنگه باب‌المندب عبور کرده و وارد دریای سرخ شده است.

ناوشکن البرز ارتش وارد دریای سرخ شد

روشن نیست که هدف ورود این ناوشکن به دریای سرخ چیست و آیا ایران تصمیم دارد به شکل نظامی از قایق‌های مسلح حوثی‌ها حمایت کند یا خیر.

حوثی‌های یمن، که ایران حامی آنهاست، از ماه نوامبر حمله به کشتی‌ها را در مسیر حیاتی دریای سرخ به حمایت از حماس در جنگ با اسرائیل شروع کردند.

جنگ غزه با حمله غافلگیرانه حماس به شهرهای اسرائیل در هفتم اکتبر آغاز شد که اسرائیل می گوید ۱۲۰۰ نفر کشته شدند. مقامات بهداشتی غزه تحت کنترل حماس می‌گویند که حمله اسرائیل به آنجا بیش از ۲۱ هزار ۹۷۸ کشته برجای گذاشته است.

در عین حال رئیس بانک مرکزی اسرائیل گفت پیش‌بینی می‌کند که هزینه جنگ در غزه و از دست رفتن درآمدهای اقتصادی به ۶۰ میلیارد دلار بالغ شود.

امیر یارون این موضوع را بعد از آن عنوان کرد که بانک اسرائیل برای اولین بار در چهار سال گذشته به دلیل بی‌ثباتی اقتصادی نرخ بهره وام‌های کوتاه مدت را کاهش داد.

بانک مرکزی اسرائیل پیش‌بینی کرده است که اقتصاد آن دو درصد در سه ماهه جاری کوچکتر شود با توجه به اینکه صدها هزار نفر بخصوص در شمال اسرائیل مجبور به ترک محل زندگی و کار خود شده‌اند و حدود یک میلیون نیروی ذخیره به خدمت فراخوانده شده‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین