مسیر مذاکرات با ایران همچنان باز است
کد خبر: 15072
رافائل گروسی:

مسیر مذاکرات با ایران همچنان باز است

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای در حاشیه اجلاس داووس با تکرار ادعاها علیه فعالیت صلح آمیز هسته‌ای ایران گفت: من نمی‌گویم آن‌ها سلاح هسته‌ای دارند.

بیان فردا | مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با "نشنال نیوز" مدعی شد که ایران با برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود به جلو پیش می‌رود و همچنان به ایجاد موانع برای بازرسی‌ها ادامه می‌دهد.

گروسی همچنین بدون توجه به انجام تعهدات توسط ایران و همچنین همکاری ایران با این آژانس مدعی شد که تهران باید به معاهده عدم اشاعه هسته‌ای (ان‌پی‌تی) که امضا کرده، پایبند باشد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین در این مصاحبه گفت: ایران تنها کشور غیرهسته‌ای است که اورانیوم را در این سطح بسیار بالا غنی‌سازی می‌کند. من نمی‌گویم آن‌ها سلاح هسته‌ای دارند، من می‌گویم که این یک کار حساس است و هنگامی که شما این کار را انجام می‌دهید قوانین را باید رعایت کنید.

این ادعاها در حالی مطرح است که ایران بارها تاکید کرده که اقدامات و فعالیت هسته‌ای خود را بر اساس ان‌پی‌تی و پادمان پیش می‌برد.محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی پیشتر 6 دی ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: کار رسانه‌ای سیاسی که مجدداً در خصوص غنی‌سازی ایران مطرح شده است، حرف جدیدی نیست و در گزارش مدیرکل شورای حکام نیز مطرح شده بود.

وی افزود: این حرف‌ها یک هیاهوی رسانه‌ای است و اهدافی که دنبال می‌کنند کاملاً مشخص است. در این شرایط سیاسی و به‌دنبال وضعیتی که جنگ غزه برای آنان ایجاد کرده است، در تلاش هستند فضای دیگری ایجاد کنند تا تمرکز و افکار عمومی را از روی غزه به ایران بازگردانند، مشخص است چه اهدافی دارند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مردم مستحضر باشند که ما هیچ کار جدیدی انجام نداده‌ایم و همان فعالیت جاری خود را دنبال می‌کنیم که طبق چهارچوب و طبق ضوابط انجام می‌شود.

اسلامی همچنین 29 آذر ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: در خصوص توافق با آژانس نیز باید بگویم سه پاراگراف در توافق اسفندماه بین ایران و آژانس وجود داشت، سه پاراگراف 3 الی 4 خطی که در پاراگراف اول می‌گوید روابط ایران با آژانس در چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی است. در پاراگراف دوم آمده درخصوص مکان‌های ادعایی طرفین باید در راستای حل و فصل آن با یکدیگر همکاری کنند و هم‌چنین در پاراگراف سوم اشاره شده ایران و آژانس باید یک الگویی را جهت پیشبرد برنامه‌های مشترک خود در دو پاراگراف بالایی این توافق تعیین کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما صبورانه و طبق ضوابط در حال انجام کارهای‌مان هستیم و از چارچوب حقوق هسته‌ای خود کوتاه نخواهیم آمد. درباره اتهاماتی که طرف مقابل به ایران می‌زند خودشان هم می‌دانند دروغ می‌گویند و این موارد با واقعیت منطبق نیست.

گروسی در ادامه بیان کرد که با توجه به این شرایط مسیر مذاکرات همچنان باز است.

مدیرکل آژانس همچنین با ادامه‌ی ادعاهای خود علیه فعالیت هسته‌ای ایران گفت: اگر برنامه هسته‌ای ایران برای استفاده غیرنظامی باشد، به تعهدات خود پایبند نیست. ایران طرف معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است، آنها باید به این تعهد پایبند باشند.

گروسی همچنین با تکرار ادعاهای خود در خصوص بازرسان لغو مجوز شده توسط ایران مدعی شد: تهران همچنان بر اساس ملیت، بازرسان خاصی را از بازدید از تأسیسات خود منع می‌کند. این بر خلاف روحیه کار ما است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره بازرسان لغو مجوز شده آژانس پیشتر گفته بود: بازرسان اخراج‌شده از سه کشور اروپایی بودند که مرتب رفتار سیاسی تند دارند، و بازرسان آن کشورها را از لیست حذف کردیم.

وی افزود: آژانس 127 بازرس تأییدشده در ایران دارد و این سه چهار نفر عددی در مقابل تعداد بازرسان رسمی نیستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: جوسازی در این مورد ناشی از رفتار سیاسی و عملیات روانی این کشورهاست که مرتب می‌گویند ایران مفاد برجام را یک‌طرفه انجام دهد و آنها کاری نکنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین