اظهارات خبرساز آمریکا درباره کمک کشورهای عربی به غزه
کد خبر: 15079

اظهارات خبرساز آمریکا درباره کمک کشورهای عربی به غزه

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا امروز سه‌شنبه گفت در صورتی که نوار غزه ظرف چند سال آینده یک بار دیگر با خاک یکسان شود کشورهای عربی تمایلی به مشارکت در بازسازی آن ندارند.

بیان فردا | آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا امروز سه‌شنبه گفت در صورتی که نوار غزه ظرف چند سال آینده یک بار دیگر با خاک یکسان شود کشورهای عربی تمایلی به مشارکت در بازسازی آن ندارند.

بلینکن در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌بی‌سی در شهر «داووس» هلند گفت: «معادله جدیدی در خاورمیانه برقرار شده که به موجب ان همسایه‌های عرب و مسلمان اسرائیل آماده ادغام اسرائیل در منطقه هستند اما آنها به صورت مشابه به مسیری برای تشکیل یک کشور فلسطینی هم متعهد هستند.»

بلینکن گفت هم کشورهای عربی و هم واشنگتن معتقدند تا زمانی که این مسئله حل و فصل نشود نه اسرائیل و نه منطقه روی صلح، ثبات و امنیت نخواهد دید.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: «لازم است مسئله فلسطین حل و فصل شود. کشورهای عربی می‌گویند که ببینید ما نمی‌خواهیم وارد فرایند مثلاً بازسازی غزه شویم و ببینیم که ظرف یک تا ۵ سال آینده آنجا دوباره با خاک یکسان می‌شود و از ما خواسته می‌شود دوباره آنجا را بازسازی کنیم.»

وی اضافه کرد: «ما الان در مقطعی قرار داریم که کشورهای عربی از جمله کشورهایی مانند عربستان سعودی آماده‌اند کارهایی در رابطه‌شان با اسرائیل انجام دهند که قبل از این هرگز حاضر به انجام آن نبودند. این مسیر، راه را برای آینده‌ای متفاوت و آینده‌ای بسیار امن‌تر باز می‌کند.»

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی هم که در داووس حضور داشت نیز گفت که ریاض تنها در صورت حصول توافقی جامع که شامل تشکیل کشور فلسطین شود عادی‌سازی روابط با اسرائیل را خواهد پذیرفت.

مذاکراتی با وساطت آمریکا در خصوص تشکیل کشور فلسطین در اراضی‌ای که اکنون تحت اشغال اسرائیل است حدود یک دهه پیش به شکست منجر شد. مقام‌های راست‌گرای افراطی که در حال حاضر در کابینه ائتلافی «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل حضور دارند با تشکیل کشور فلسطین مخالف هستند.

دولت آمریکا در ماه‌های گذشته مذاکراتی را هم با عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی آغاز کرده و در صدد برقراری سازش میان دو طرف بود. برنامه‌ها برای این اقدام بعد از عملیات ۷ اکتبر توسط حماس به حاشیه رفته است.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردندو علاوه بر کشتن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. با وجود این، آن‌طورکه تحلیلگران می‌گویند، عملیات طوفان‌الاقصی شکست امنیتی-سیاسی بزرگی را به اسرائیل تحمیل کرده است.

مقام‌های رژیم اسرائیل هدف نظامی خود در این جنگ را نابودی حماس اعلام کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران، حتی در فلسطین اشغالی امکان تحقق این هدف را زیر سوال برده‌اند.

به عنوان مثال «ایهود اولمرت» نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی چند هفته پیش در یک یادداشت در روزنامه هاآرتص نوشته بود که نتانیاهو خودش هم می‌داند که قادر به حذف حماس نیست.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس از زمان آغاز به کارش تا کنون از تلاش‌های مکرر رژیم اسرائیل برای حذف خود جان سالم به در برده است.متخصصان مسائل نظامی و سیاسی می‌گویند ساختار این سازمان به گونه‌ای طراحی شده که توان مقاومت در برابر توطئه‌ها برای نابودی خود را داشته باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین