وعده نتانیاهو برای آزادی اسرای اسرائیلی با یک «ابتکار جدید»
کد خبر: 15332

وعده نتانیاهو برای آزادی اسرای اسرائیلی با یک «ابتکار جدید»

نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه در دیدار با خانواده اسرا مدعی شد که ابتکاری برای آزادی آن‌ها دارد.

بیان فردا | بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه مدعی شد این رژیم طرح جدیدی برای آزادی اسرای اسرائیلی از نوار غزه دارد.

نتانیاهو که این روز‌ها به دلیل عدم تحقق ۲ هدف جنگی اعلام‌شده اسرائیل در غزه تحت فشار قرار دارد در دیدار با اعضای خانواده اسرای اسرائیلی مدعی شد: «ما یک ابتکاری از خودمان داریم. توضیح بیشتر نمی‌دهم.»

اسرائیل، آزادی اسرا از غزه و نابودی حماس را به عنوان اهداف جنگی خود در غزه تعیین کرده است. با وجود این، تحقق هر دوی این هدف‌ها به بن‌بست برخورد کرده‌اند.

روزنامه نیویورک‌تایمز چند روز پیش گزارش داده بود شماری از فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تحقق همزمان هر دو هدف امکان‌پذیر نیست و هر گونه برنامه بلندمدت برای نابود کردن حماس ناگزیر به مرگ اسرا منجر خواهد شد.

علاوه بر این، بسیاری از تحلیلگران، حتی در فلسطین اشغالی امکان نابودی کامل حماس را زیر سوال برده‌اند. «گادی آیزنکوت»، از مقام‌های سابق ارتش اسرائیل که در حال حاضر یکی از اعضای کابینه جنگی بنیامین نتانیاهو به شمار می‌رود در مصاحبه‌ای سه‌شنبه گذشته وعده‌های مقام‌های اسرائیل برای نابودی کامل حماس را «داستان‌سرایی» توصیف کرده بود.

«ایهود اولمرت» نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی نیز چند روز پیش در یک یادداشت در روزنامه هاآرتص نوشته بود که نتانیاهو خودش هم می‌داند که قادر به حذف حماس نیست.

تحلیلگران غربی می‌گویند جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس از زمان آغاز به کارش تا کنون از تلاش‌های مکرر رژیم اسرائیل برای حذف خود جان سالم به در برده است. متخصصان مسائل نظامی و سیاسی ماه گذشته به روزنامه نیویورک‌تایمز گفتند که ساختار این سازمان به گونه‌ای طراحی شده که توان مقاومت در برابر توطئه‌ها برای نابودی خود را داشته باشد.

گیورا ایلاند، افسر سابق اسرائیلی که سابقه ریاست بر شورای امنیت داخلی اسرائیل را دارد در مصاحبه‌ای با این روزنامه آمریکایی گفت حماس نشان داده که از توانایی لازم برای جایگزین کردن فوری فرماندهان کشته شده‌اش با افراد دیگری که به همان اندازه توانمند هستند را دارد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصار‌های مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستا‌ها یورش بردند و علاوه بر کشتن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند. گزارش‌ها حاکی است که حماس در حال حاضر ۱۳۶ اسیر اسرائیلی را در غزه نگهداری می‌کند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. دست‌کم ۲۵۲۹۵ فلسطینی تا کنون در حملات اسرائیل در غزه به شهادت رسیده و ۶۳ هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند. با وجود این، آن‌طورکه تحلیلگران می‌گویند، عملیات طوفان‌الاقصی شکست امنیتی-سیاسی بزرگی را به اسرائیل تحمیل کرده است.

میانجی‌گری مصر، قطر و آمریکا برای آزادی اسرا تا کنون موفقیتی نداشته است. جنبش حماس گفته که مذاکرات برای تبادل اسرا تنها در صورت اتمام حملات مرگبار به غزه امکان‌پذیر خواهد بود.

طبق بیانیه‌ای که دفتر نتانیاهو امروز منتشر کرده هیچ طرح عملیاتی از سوی حماس برای توافق بر سر مبادله اسرا پیشنهاد نشده است. او گفت: «هیچ طرحی از سوی حماس وجود ندارد. این صحیح نیست. من این را با تمام صراحت ممکن اعلام می‌کنم، چون حرف‌های نادرست زیادی مطرح می‌شوند که به طور قطع هدف آن‌ها عصبانی کردن شما است.»

در توافق قبلی میان حماس و رژیم اسرائیل برای آزادی اسرا که در ماه نوامبر انجام شد ۸۱ اسرائیلی و ۲۴ شهروند کشور‌های خارجی در ازای ۲۴۰ فلسطینی آزاد شدند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین