«پهپادی» که سه سرباز آمریکایی را کشت، با «پهپاد خودی» اشتباه گرفته شد
کد خبر: 15719
دو مقام آمریکایی فاش کردند:

«پهپادی» که سه سرباز آمریکایی را کشت، با «پهپاد خودی» اشتباه گرفته شد

دو مقام آمریکایی روز دوشنبه گفتند که یک پهپاد دشمن که سه سرباز آمریکایی را در اردن کشته و ده‌ها نفر دیگر را زخمی کرد با یک پهپاد آمریکایی در حال بازگشت به پایگاه آمریکا اشتباه گرفته شده است.

بیان فردا | دو مقام آمریکایی روز دوشنبه گفتند که یک پهپاد دشمن که سه سرباز آمریکایی را در اردن کشته و ده‌ها نفر دیگر را زخمی کرد با یک پهپاد آمریکایی در حال بازگشت به پایگاه آمریکا اشتباه گرفته شده است.

طبق گزارش اولیه و به نقل از مقاماتی که مجاز به اظهار نظر نبودند و اصرار داشتند نامشان فاش نشود، «پهپاد دشمن» در ارتفاع کم در حال پرواز بود و همزمان یک پهپاد آمریکایی در حال بازگشت به تاسیسات کوچک صحرایی موسوم به برج ۲۲ بود. طبق این گزارش ممکن است به دلیل تلاقی این دو اتفاق، پهپاد مهاجم وارد تاسیسات شده باشد.

به این دلیل هیچ تلاشی برای سرنگونی «پهپاد دشمن» که اوایل صبح یکشنبه در پایگاه منفجر شد صورت نگرفت. یکی از سکونتگاه‌های متحرک که در آن سربازان خوابیده بودند بیشترین تلفات را متحمل شد در حالی که خانه‌های متحرک اطراف دچار آسیب محدودی از انفجار و آوار‌های آن شدند.

مقامات گفتند که ۳۴ سرباز زخمی شدند که زخم‌ها و آسیب‌های آن‌ها شامل بریدگی، کبودی، آسیب‌های مغزی تروماتیک و زخم‌های مشابه بود. هشت نفر از نظر پزشکی مرخص شده‌اند و شدیدترین سرباز آسیب دیده در وضعیت بحرانی، اما پایدار است.

گزارش اولیه از سوی وال استریت ژورنال منتشر شد، اما کاخ سفید تاکنون از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده است.

توضیح درباره نحوه عبور «پهپاد دشمن» از پدافند هوایی ایالات متحده در این تاسیسات در حالی ارائه شد که کاخ سفید روز دوشنبه گفت که به‌دنبال جنگ با ایران نیست. با این حال جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده قول اقدام تلافی جویانه را داده است. واشنگتن مدعی است که تهران پشت این حمله بوده است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه در دیدار با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت: «رئیس جمهور و من حملات به نیرو‌های آمریکایی را تحمل نمی‌کنیم و تمام اقدامات لازم را برای دفاع از ایالات متحده و نیرو‌های خود انجام می‌دهیم.»

ایران روز دوشنبه اعلام کرد که در حمله به تاسیسات آمریکا در اردن دست نداشته است.

 مقاومت اسلامی عراق مسئولیت حمله به این پایگاه آمریکا را بر عهده گرفت و اعلام کرد: تمام منافع و پایگاه نیرو‌های امریکایی هدف مشروع ما هستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین