الان احمدی‌نژاد هم رئیس‌جمهور است هم در مجلس حکمرانی می‌کند؛ نیازی به آمدن خودش نیست!
کد خبر: 8431

الان احمدی‌نژاد هم رئیس‌جمهور است هم در مجلس حکمرانی می‌کند؛ نیازی به آمدن خودش نیست!

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: الان آقای احمدی‌نژاد در مملکت رییس‌جمهور است یا در مجلس حکمرانی می‌کند بنابراین واقعا نیازی به آمدن خودش وجود ندارد.

 

بیان فردا | محمد مهاجری از چهره‌های شناخته ‌شده رسانه‌ای کشور در جلسه با شورای سیاستگذاری حزب ندای ایرانیان به بررسی ابعاد مختلف «قانون جدید انتخابات مجلس» پرداخت.

مهاجری ضمن انتقاد از برخورد دولت به خاطر نادیده گرفتن سخنان رهبری انقلاب در خصوص برگزاری پرشور انتخابات مجلس، عنوان کرد که دولت به‌طور غیرمستقیم برای ضعیف شدن مجلس اقداماتی انجام می‌دهد.

 بخش هایی از اظهارات مهاجری در این جلسه را در ادامه می خوانید:

با توجه به تاکید رهبری انقلاب در سخنرانی‌شان در اول فروردین ۱۴۰۲ در مشهد مقدس، باید زودتر روند انتخابات شروع می‌شد. اصلاح قانون انتخابات در حد دو تا سه درصد می‌تواند به بهتر شدن انتخابات کمک کند که البته این قانون بیشتر مناسب شهر تهران است.

قانون جدید انتخابات مجلس از دو جنبه باعث افزایش قدرت شورای نگهبان می‌شود. اول اینکه شورای نگهبان حتی بعد از تصویب اعتبارنامه افراد، امکان رد کردن فرد را دارد. دوم اینکه از این‌ پس وزیر کشور برای تمدید ساعت انتخابات باید از شورای نگهبان اجازه بگیرد. جایگاه وزیر کشور در حد کارمند شورای نگهبان تنزل پیدا کرده است.

در واقع مجلس کاری کرد که با اضافه کردن زمان انتخابات در بحث پیش‌ثبت‌نام، خودبه‌خود زمان کافی در جمع‌آوری اطلاعات برای ساخت پرونده ایجاد شود.

افزایش تعداد کاندیداها از ۱۶ به ۴۹ هزار نفر برای شورای نگهبان ناخوشایند است؛ شورای نگهبان نمی‌تواند بگوید: «من صلاحیت این فرد را احراز نکردم.» شرایط کابوس‌واری در هنگام بررسی صلاحیت تمامی این افراد برای شورای نگهبان رقم خواهد زد.

در این شرایط دو حالت رخ می‌دهد یا اینکه شورای نگهبان با استفاده از پرونده‌سازی‌هایی که از قبل صورت گرفته افراد را ردصلاحیت کند یا اینکه درست مانند دفعات قبل بعد از رد افراد بگوید: «من نمی‌توانم بگویم عدم احراز صلاحیت، اما طبق قانون موظف هستم دلیلش را هم بگویم و می‌گوید.»

نه تقریبا که تحقیقا شورای نگهبان حتی طبق قانون اساسی به هیچ مقامی حتی به رهبری پاسخگو نیست حتی در مقام عمل به خدا هم پاسخگو نیست. اگر مانند سال‌های قبل ردصلاحیت فله‌ای انجام شود دوباره شلوغی و اعتراض عمومی در فضای سیاسی به خصوص احزاب اصلاح‌طلب یا اعتدالی یا کسانی که ردصلاحیت خواهند شد، مواجه خواهیم شد.

شورای نگهبان برای اینکه بهانه اعتراض به جریان اصلاحات ندهد ۲۰ نفر اصولگرا را هم ردصلاحیت می‌کند که اکثرا مسائل مالی دارند. همچنین ممکن است جریان اعتدال و اصلاحات به این نتیجه برسند که بهتر است چهره‌های اصلی مانند لاریجانی و جهانگیری وارد انتخابات نشوند.

ممکن است این افراد ثبت‌نام کنند و تایید صلاحیت شوند، اما سایر افراد همسو رد شوند و این افراد حتی اگر وارد مجلس هم بشوند با تعداد کم همراهان، در مجلس تاثیرگذار نخواهند بود و حتی نمی‌توانند نقش یک اقلیت قدرتمند را ایفا کنند و از طرفی دیگر چنین شرایطی زمینه را برای حملات اعضای تند اصولگرا به آنها به خاطر اقبال کم مردم از اصلاح‌طلبان و اعتدالیون فراهم می‌کند.

دولت، صداوسیما و همچنین فضای مجازی نقش مهمی در داغ شدن فضای انتخابات دارند؛ مردم در حال حاضر علاقه‌ای به موضوعات پیرامون انتخابات ندارند؛ به نظرم بخش عمده‌ای از مردم شاید تا ۱۰، ۱۵ سال قبل به دلیل تکلیف شرعی پای صندوق‌های رای می‌آمدند، یک عده هم به خاطر تکلیف ملی می‌آمدند، مردم آمدند و به تکلیف‌شان عمل کردند، اما دیدند مجلسی که تشکیل شد به تکلیفش عمل نمی‌کند و کاری در راستای مطالبات مردم انجام نمی‌دهد.

مردم در سال ۱۳۹۲ به آقای روحانی رای دادند که شعارش تعامل با جهان بود. می‌خواست برجام را به نتیجه برساند، جریان سیاسی که پشتوانه‌های اقتصادی قدرتمند دارد جلوی برجام می‌ایستد و اجازه نمی‌دهد. خب مردم می‌گویند مگر ما مریض هستیم وقت‌مان را تلف و تلاش کنیم که آقای روحانی رای بیاورد، آقای ظریف مذاکره کند و یک عده را از بین ببرند.

تحریم انتخابات توسط اصلاح‌طلبان نوعی خودکشی است. آقای احمدی‌نژاد و حلقه افراد نزدیک به او که قبلا با عنوان حلقه انحرافی تعبیر می‌شد هیچ نیازی به حضور در انتخابات ندارد، چون دولت رییسی به‌ تمام‌ معنا، رفتارهای احمدی‌نژاد را ترجمه می‌کند و جبهه پایداری، عکس‌برگردان کامل آقای احمدی‌نژاد را انجام می‌دهد. الان آقای احمدی‌نژاد در مملکت رییس‌جمهور است یا در مجلس حکمرانی می‌کند بنابراین واقعا نیازی به آمدن خودش وجود ندارد.

قطعا دعوایی بین دولت و جریان قالیباف است و این دعوا زرگری هم نیست. جریانی در دولت می‌خواهند آقای قالیباف از مجلس حذف شود و شخص خاصی جایگزین او شود که در نتیجه آقای رییسی دو سال آخر ریاست‌جمهوری را با خیال راحت‌تری سپری کند، چون دو سال آینده، برای آقای رییسی سخت‌تر خواهد بود.

حزب اعتدال و توسعه خیلی جدی به فضای انتخاباتی ورود کرده است. در مورد ایجاد ائتلاف بین این جریان با آقای لاریجانی بی اطلاعم. جبهه اعتدال در حال حاضر به دنبال سیاست صبر و انتظار است تا معلوم شود سیاست اصلی کشور برای انتخاب چیست.

خیلی از گروه‌ها و احزاب منتظر بودند تا ببینند رهبری در سخنرانی ۱۴ خرداد در حرم امام، چه چیزی در مورد انتخابات می‌گویند. ایشان خیلی گذرا گفتند: «بعدا در مورد انتخابات صحبت خواهم کرد.» این موضوع خودبه‌خود باعث دامن زدن به سیاست صبر و انتظار شد. از طرفی آقای رییسی هم در چند ماه گذشته هیچ اظهارنظری در مورد انتخابات نداشته‌اند.

برای گسترش حضور و مشارکت مردم در انتخابات، حتی در حد بسیار کم، هیچ‌ کس به‌اندازه رهبری نمی‌تواند اثرگذار باشد. مهاجری اضافه کرد که اگر شورای نگهبان در این انتخابات هیچ‌گونه مداخله‌ای نکند و حتی تمامی کاندیداها را تایید صلاحیت کند باز هم مشارکت بالا نخواهد رفت، اما راه برای آینده باز خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین