حرکت معنادار مقامهای نظامی ترکیه و آذربایجان
کد خبر: 8641

حرکت معنادار مقامهای نظامی ترکیه و آذربایجان

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان با سفر به ترکیه با همتای ترک خود در محل دفن مصطفی کمال آتاتورک دیدار کرد.

بیان فردا | رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان با سفر به ترکیه با همتای ترک خود در محل دفن مصطفی کمال آتاتورک دیدار کرد.

 ژنرال کریم والی‌اف، رئیس کل ستاد نیروهای مسلح ارتش جمهوری آذربایجان که به ترکیه سفر کرده، در آنیت‌کابیر، محل تدفین مصطفی کمال آتاتورک (بنیانگذار ترکیه امروزی) با متین گوراک، همتای ترکیه‌ای خود دیدار کرد.

رئیس کل ستاد نیروهای مسلح ترکیه در گفت‌وگو با همتای آذربایجانی خود گفت که اتحاد استراتژیک این دو کشور بر پایه روابط دوستانه و برادرانه بنا شده است.

والی‌اف نیز بر اهمیت این دیدارها و چنین دیدارهایی برای توسعه روابط دوجانبه باکو و آنکارا تاکید کرد. او همچنین به تلاش‌های انجام شده برای الگوبرداری ارتش آذربایجان از ارتش ترکیه به دستور الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان پرداخت.

این دیدار در حالی انجام شد که اخیراً تنش‌ها میان باکو و ایروان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی شدت یافته است؛  منطقه‌ای ارمنی‌نشین در خاک جمهوری آذربایجان که در سال ۱۹۸۸ مردم ارمنی‌تبار آن با برگزاری یک همه‌پرسی خواستار استقلال از جمهوری آذربایجان شدند.

در روزهای اخیر تنش‌ها میان باکو و ایروان دوباره شدت گرفته و آذربایجان نیروها و تسلیحاتش را به مرز ارمنستان و همچنین قره‌باغ فرستاده است. نیروهای ارمنستان هم برای دفاع از خاک خود به نواحی مرزی اعزام شده‌اند و طرفین یکدیگر را به تشدید تنش‌ها متهم می‌کنند.

آنکارا از گذشته در این مناقشه حامی باکو بوده است، خصوصاً اینکه با ایجاد دالان زنگزور که جمهوری آذربایجان را به منطقه نخجوان متصل می‌کند، ترکیه به دیگر مناطق ترک‌زبان منطقه متصل می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین