برداشتی از پول‌های آزادشده در قطر را را تایید نکنیم، چیزی به ایران منتقل نخواهد شد؛
کد خبر: 8761
ادعای جان کربی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید:

برداشتی از پول‌های آزادشده در قطر را را تایید نکنیم، چیزی به ایران منتقل نخواهد شد؛

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: هر مبلغی که قرار است بر اساس نیاز، به چیزی اختصاص داده شود، ما نظارت و شفافیت کامل بر آن خواهیم داشت. اگر ما برداشتی را تایید نکنیم، چیزی به ایران منتقل نخواهد شد. پس این یک چک سفیدامضا برای آنها نیست.

بیان فردا | جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد چهارشنبه مدعی شد که ایران نمی‌تواند هرطور خواست از وجوه منتقل‌شده از کره جنوبی به قطر استفاده کند.

کربی در مصاحبه با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» در واکنش به اظهارات ریاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر نبودن محدودیت بر استفاده از پول‌ها در قطر، گفت: «خیر، این درست نیست.

وی درباره ادعای خود توضیح داد: این سیستم به گونه‌ای طراحی شده که این پول و سرمایه را فقط بتوان برای اهداف بشردوستانه، غذایی و دارویی، ساخت تجهیزات پزشکی یا حتی اهداف آموزشی اختصاص داد.

این مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه هر برداشتی از حساب‌های قطری تحت یک‌سری نظارت و بررسی قرار می‌گیرد، اظهار داشت: آنها توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا و بانک ملی قطر بررسی می‌شوند. حتی اینکه چه مقدار می‌خواهند برداشت کنند نیز بر اساس هشت سازمان و شرکتی که برای انتقال کالاها و خدمات بشردوستانه به ایران قرار دارند، نیز بررسی خواهد شد.

کربی ادامه داد: پس هر مبلغی که قرار است بر اساس نیاز، به چیزی اختصاص داده شود، ما نظارت و شفافیت کامل بر آن خواهیم داشت. اگر ما برداشتی را تایید نکنیم، چیزی به ایران منتقل نخواهد شد. پس این یک چک سفیدامضا برای آنها نیست.

وی با بیان اینکه مؤلفه‌های این سیستم نگهداری وجوه ایران در قطر بسیار مشخص، دقیق و آشکار هستند، افزود: [مسئولان] ایرانی نیز پای آن را امضا کرده‌اند. البته لازم است که تاکید کنم، این پول مالیات آمریکایی‌ها یا باج برای آزادی گروگان نیست. این‌ها پول‌های ایران هستند که در حساب‌های کره جنوبی مسدود شده بودند و ایران به آنها دسترسی نداشت.

این مقام آمریکایی در پاسخ به سوال شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی درباره اینکه پنج ایرانی آزادشده از زندان‌های این کشور ذیل توافق مبادله زندانیان چه جرمی مرتکب شده بودند، گفت: باید دقت کنم که چه مقدار می‌گویم اما در همین حد که بیشتر آنها مربوط به نقض تحریم‌ها و امثالهم است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین