تداوم افزایش تولید نفت خام ایران در اکتبر ۲۰۲۳
کد خبر: 11914

تداوم افزایش تولید نفت خام ایران در اکتبر ۲۰۲۳

تولید نفت خام ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش اوپک، در ماه اکتبر (مهر- آبان‌) با ۴۶ هزار بشکه افزایش به سه‌میلیون و ۱۱۵ هزار بشکه رسید و جایگاه سومین تولیدکننده نفت در این سازمان را حفظ کرد.

بیان فردا | گزارش ماه نوامبر اوپک که روز دوشنبه (۲۲ آبان‌) منتشر شد نشان می‌دهد ۱۳ عضو این سازمان بر اساس گزارش منابع ثانویه در ماه اکتبر (مهر- آبان‌) ۲۷ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت خام تولید کردند که ۸۰ هزار بشکه بیشتر از ۲۷ میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه ماه سپتامبر است.

بر اساس گزارش ماه نوامبر اوپک، پس از عربستان با تولید روزانه هشت میلیون و ۹۹۲ هزار بشکه و عراق با تولید روزانه چهار میلیون و ۳۲۹ هزار بشکه، ایران با تولید روزانه سه میلیون و ۱۱۵ بشکه جایگاه سومین تولیدکننده این سازمان را حفظ کرد.

بر اساس گزارش منابع ثانویه، ایران در ماه اکتبر سه میلیون و ۱۱۵ بشکه نفت خام تولید کرده که ۴۶ هزار بشکه بیشتر از ماه سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور- مهر) بوده است.

بر اساس این گزارش، تولید ۹ عضو این سازمان در دوره مورد بررسی با افزایش همراه بوده که بیشترین افزایش تولید با ۵۱ هزار بشکه در روز مربوط به آنگولاست.

ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق کاهش عرضه ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) معاف هستند.

قیمت نفت خام سنگین ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک، در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر سال ۲۰۲۳ میلادی ۳ دلار و ۸ سنت معادل ۳.۳ درصد کاهش یافته است.

قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه اکتبر ۲۰۲۳، ۹۱ دلار و ۵۵ سنت ثبت شد، در حالی‌ که این رقم در ماه سپتامبر ۲۰۲۳، ۹۴ دلار و ۶۳ سنت برای هر بشکه بود.

میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی ۱۰۳ دلار و ۹ سنت بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک هم در ماه اکتبر ۲۰۲۳ به ۹۱ دلار و ۷۸ سنت برای هر بشکه رسید که ۲ دلار و ۸۲ سنت (سه درصد) کمتر از ماه سپتامبر ۲۰۲۳ است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک (نوامبر)، تقاضای جهانی نفت خام برای سال ۲۰۲۳ میلادی بدون تغییر نسبت به برآورد پیشین (گزارش ماه سپتامبر) با ۲ میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه افزایش روزانه همراه خواهد بود. مجموع تقاضای نفت جهان برای سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۰۲ میلیون و ۱۱۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده است.

اوپک در گزارش ماهانه خود همچنین پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۴، ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت و به مجموع ۱۰۴ میلیون و ۳۶۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

تداوم افزایش تولید نفت خام ایران در اکتبر ۲۰۲۳

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین