عوامل افزایش قیمت دلار همچنان فعال است
کد خبر: 13056

عوامل افزایش قیمت دلار همچنان فعال است

به گفته مدیر گروه پولی و مالی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دولت از ثبات ارزی امسال برای اصلاح سیاست‌های ارزی بهره‌ای نبرده و عوامل سبب‌ساز افزایش قیمت ارز در کشور همچنان به قوت خود باقی است

بیان فردا | مهدی دارابی، مدیر گروه پولی و مالی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در امسال نرخ ارز به دلایلی همچون بیش‌جهش قیمت در سال گذشته، افزایش صادرات نفتی و گشایش‌های خارجی برآمده از رفع مسدودیت ارزی در کره جنوبی ثابت ماند.

وی افزود: می‌توان انتظار داشت این ثبات در قیمت ارز تا اواسط سال آینده نیز تداوم داشته باشد.

دارابی ادامه داد: با این حال به باور من ثابت ماندن قیمت ارز را نمی‌توان امری مثبت قلمداد کرد، زیرا جریان قیمت نرخ ارز در ایران همواره تصاعدی بوده و هر زمان هم مدتی تثبیت شده یک جهش را تجربه کرده است.

مدیر گروه پولی و مالی مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: عواملی که به افزایش قیمت ارز در ایران دامن می‌زند همچنان فعال است و موتور کاهش ارزش پول ملی ما هم در حال کار است، بنابراین تنها نمی‌توان با قیمت‌گذاری دستوری ارز این تصور را داشت که قیمت آن ثابت نگه داشته شده است. بلکه باید مشکلاتی مانند کسری بودجه دولت، ناترازی بانکی، ناترازی صندوق‌های بازنشستگی، ناترازی انرژی و مشکلاتی از این قبیل را که روند افزایشی قیمت ارز را سبب می‌شود از بین برد.

دارابی خاطرنشان کرد: با وجودی که امسال به دلایل یادشده قیمت ارز ثبات داشت، اما از این فرصت برای اصلاح سیاست‌های ارزی استفاده‌ای نشد. در صورتی که اصلاحات اساسی در سیاست‌های ارزی و تجاری صورت بگیرد، می‌توان انتظار داشت اتفاقات تلخ گذشته تکرار نشود اما اگر همچنان برای کنترل نرخ ارز روش تصنعی قیمتگذاری دستوری پیش گرفته شود و این رویکرد اتخاذ شود که نرخ ارز به هر قیمتی شده باید تثبیت شود، همان جریان‌هایی که تاکنون بر نرخ ارز حاکم بود باز هم تاثیر خود را خواهند گذاشت.

وی در پایان اظهار کرد: نمی‌توان عملکرد مشابه گذشته را تکرار کرد و منتظر دریافت نتیجه متفاوت بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین