اتمام حجت با وزیر کشاورزی؛ فرصت یک هفته‌ای برای اعلام قیمت گندم!
کد خبر: 13783

اتمام حجت با وزیر کشاورزی؛ فرصت یک هفته‌ای برای اعلام قیمت گندم!

بنا به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی کار کارشناسی قیمت گندم در مجلس انجام شده است و طبق مکاتباتی که با رئیس‌جمهور و جلساتی که با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم دولت مکلف است قیمت گندم را به‌زودی اعلام کند.

بیان فردا | محمدجواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: با رئیس‌جمهور مکاتبه کرده‌ایم و جلساتی هم با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم و اعلام کرده‌ایم، نرخ گندم برای سال جاری هرچه سریع‌تر باید اعلام شود و تأخیرش مصداق ترک‌فعل و خلاف است.

او ابراز کرد: در مجلس شورای اسلامی شورایی تحت عنوان شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی داریم که متشکل از ۶ کشاورز پیشرو و تولیدکننده و ۳ نفر از هیئت دولت اعم از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه و ۲ نفر از کمیسیون کشاورزی در جلسه حضور دارند و نظارت می‌کنند، تقریباً حدود ۲ ماه پیش شورای قیمت‌گذاری جلسه تشکیل داده است و طبق کارشناسی‌ها و بررسی‌های قیمت گندم ۱۹ هزار و پانصد تومان در نظر گرفته شده است و تبصره‌ای هم دارد که اگر نرخ تورم ثابت باشد همین قیمت است و اگر افزایش یابد به‌تناسب نرخ تورم افزایش پیدا می‌کند.

عسکری بیان کرد: آنچه را شورای قیمت‌گذاری اعلام کرده است با نگاه کارشناسی است و سود متعارف کشاورز هم در نظر گرفته شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: ما گندم را محصولی راهبردی می‌دانیم و سالانه حدود ۱۱ ونیم میلیون تن به آن نیاز داریم که حدود ۱۰ ونیم میلیون تن برای نانوایی‌ها و الباقی را برای مصارف صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

او ادامه داد: با اتفاقاتی که در منطقه افتاده است، مانند جنگ اوکراین و روسیه و اتفاقات دیگر حتماً بحث خودکفایی گندم باید در دستور کار دولت قرار بگیرد و در بودجه ۱۴۰۳ هم اعتبارات را این‌گونه دیده‌ایم که فضا ایجاد شود.

وی افزود: حتماً باید میزان اعتبار موردنیاز چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ همت در نظر گرفته شود، قسمتی در بودجه ۱۴۰۳ و قسمت دیگر را دولت تعیین کند. ان‌شاءالله هم بارش‌ها خوب باشد و هم کشاورزان ما برای تولید بهتر و بیشتر تلاش کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین