تحصن پاکستانی‌ها در اعتراض به قطع تجارت مرزی با ایران
کد خبر: 8885

تحصن پاکستانی‌ها در اعتراض به قطع تجارت مرزی با ایران

هزاران نفر از مردم بلوچستان پاکستان در اعتراض به اعمال محدودیت های جدید دولت اسلام آباد در تجارت مرزی با ایران، دست به اعتراض و تحصن زدند.

بیان فردا | هزاران نفر از مردم بلوچستان پاکستان در اعتراض به اعمال محدودیت های جدید دولت اسلام آباد در تجارت مرزی با ایران، دست به اعتراض و تحصن زدند.

این اعتصاب روز شنبه در شهر تربت در منطقه نزدیک به مرز پاکستان و ایران برگزار شده است.

تظاهرات کنندگان از جمله کارگران فعال در تجارت مرزی و هواداران حزب ملی "حق دو تحریک" بلوچستان پاکستان و سایر احزاب در حالی که پلاکاردها و بنرهایی حاوی مطالبات خود حمل می کردند به جاده ها و خیابان های مختلف رفتند. رهبران حزبی نیز شرکت کنندگان را رهبری کرده و علیه دولت شعار سر دادند.

پس از راهپیمایی در شهر، معترضان در جاده اصلی شهر تربت تحصن کردند و رهبران احزاب مختلف سیاسی برای شرکت کنندگان سخنرانی کردند. آنها ممنوعیت فعالیت های تجاری را که دولت آن را به عنوان اقدامی علیه قاچاق توجیه می کند، به شدت محکوم کردند.

در این تجمع اعتراضی و نشست عمومی قطعنامه ای نیز تصویب شد. آنها در این قطعنامه از این ممنوعیت به عنوان "توطئه علیه مردم بلوچستان" پاکستان یاد کرده و خواستار آن شدند که اسلام آباد تصمیم خود را بازنگری کند و فورا تجارت مرزی با ایران را بازگرداند.

در این قطعنامه آمده است که فروکاستن کل تجارت مرزی بین پاکستان و ایران به مبحث "قاچاق نفت" تمامی واقعیات تجارت مرزی را پوشش نمی دهد.

در این قطعنامه آمده است: تمامی ترابری‌هایی که در مرز پاکستان و ایران فعالیت می کنند در سپاه مرزی و ادارات محلی ثبت شده و با مجوز مقامات مربوطه وارد ایران شده‌اند.

این قطعنامه افزود که مردم پس از ثبت نام، هزاران وسیله نقلیه را ترتیب دادند زیرا این یک تجارت قانونی بود.

رهبران احزاب معترض با ابراز تاسف از تغییر ناگهانی موضع دولت در موضوع "تامین قانونی" محصولات نفتی از ایران و سایر اقلام را غیرقانونی اعلام کردند.

آنها از دولت خواستند سیاست خود را بازنگری کند و اجازه تجارت مرزی را بدهد.

در همین حال، میر اسدالله بلوچ، رییس حزب ملی بلوچستان پاکستان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که معیشت صدها هزار خانواده وابسته به تجارت مرزی با ایران است و بسته شدن آن به هیچ قیمتی پذیرفته نخواهد شد.

وی از اعتصاب سراسری در منطقه مکران پاکستان در 30 شهریور ماه به عنوان اقدامی اعتراضی علیه تصمیم دولت پاکستان خبر داد.

میر اسدالله بلوچ که در دولت گذشته به عنوان وزیر استانی نیز فعالیت می کرد، اظهار داشت که نقش دولت موقت برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه است و هیچ دستوری برای بستن مرزها ندارد.

وی با بیان اینکه مردم مکران چنین تصمیمی را نخواهند پذیرفت، گفت: "حکومت منتخب متشکل از نمایندگان مردم، حق هر تصمیمی در این زمینه را دارد."

وی این اقدام را هولناک و متعصبانه دانست که فقط هرج و مرج بیشتری را در استان به همراه خواهد داشت.

او از دولت موقت پاکستان انتقاد کرد که در حالی که مردم از گرانی سرسام آور رنج می برند، هیچ اقدامی برای کنترل افزایش قیمت اقلام ضروری در کشور انجام نداده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین