مصرف روزانه مولتی‌ویتامین زوال عقل را کند می‌‌کند
کد خبر: 16072

مصرف روزانه مولتی‌ویتامین زوال عقل را کند می‌‌کند

مصرف روزانه مولتی‌ویتامین می‌تواند تا دو سال مانع زوال قدرت شناختی مغز شود.

بیان فردا | تن و جان| کاهش قدرت شناختی مغز، یکی از اولین نشانه‌های مرتبط با زوال عقل و آلزایمر است که حدود ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان را درگیر کرده است

با توجه به پژوهش جدید بیمارستان عمومی ماساچوست، مصرف روزانه مولتی‌ویتامین می‌تواند تا دو سال مانع زوال قدرت شناختی مغز شود.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، کاهش قدرت شناختی مغز یکی از اولین نشانه‌های مرتبط با زوال عقل و آلزایمر است که حدود ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان را درگیر کرده است.

شیراگ ویاس، نویسنده ارشد این پژوهش، می‌گوید: «کاهش قدرت شناختی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سلامت در میان افراد مسن است و مصرف روزانه مولتی‌‌ویتامین می‌‌تواند به‌عنوان یک راهکار بالقوه و مفید برای کند کردن کاهش قدرت شناختی به کار رود.»

به گزارش نیویورک‌پست، نتایج جدیدی هم در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است که نشان می‌دهد مصرف روزانه مولتی‌ویتامینی که حاوی ۲۰ ماده مغذی اساسی است مانع از دست دادن حافظه و کاهش قدرت شناخت مغز می‌شود.

این پژوهش بیش از دو سال به ارزیابی ۵۷۳ نفر پرداخته است. افرادی که مولتی‌ویتامین مصرف می‌کردند، در مقایسه با کسانی که دارونما داشتند، پیشرفت قابل‌توجهی در توانایی‌ برای یادگیری، ذخیره و فراخواندن اطلاعات نشان دادند.

محققان همچنین پیشرفت‌هایی را در زمینه جهت‌گیری، توجه، سلیس‌‌بودن زبان و توانایی‌های مرتبط با آن - که استانداردهای جهانی قدرت شناختی محسوب می‌شوند – مشاهده کردند.

هاوارد سسو، یک پژوهش‌گر در بیمارستان زنان، این کشف را «هیجان‌انگیز» توصیف کرد.

سسو گفت: «درک عملکردی که نشان می‌دهد مصرف روزانه مولتی‌ویتامین در برابر کاهش حافظه و کاهش قدرت شناختی نقش محافظتی دارد، بسیار حیاتی است. درک این نکته که مولتی‌ویتامین‌ها با تمرکز بر وضعیت تغذیه و عوامل دیگر مربوط به پیری این تغییر را رقم می‌زنند، اهمیت دارد.»

به نوشته نیویورک‌پست، یک دندانپزشک نیز به‌تازگی درباره اهمیت بهداشت دهان و دندان و تاثیر آن در جلوگیری از زوال ذهنی سخن گفته است. این دندانپزشک همچنین بر نقش تمرین بدنی در پیشگیری از چنین بیماری‌‌های عصبی تاکید کرد.

بنابراین، داشتن شیوه زندگی سالم و فعالیت بدنی می‌تواند بر کاهش قدرت شناختی مغز تاثیر مثبتی داشته باشد و مانع آن شود.

منبع : independent

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین