هوش‌مصنوعی:زنده باشی یا بمیری، برایم مهم نیست!
کد خبر: 16580

هوش‌مصنوعی:زنده باشی یا بمیری، برایم مهم نیست!

در حرکتی شوکه‌کننده، دستیار هوش مصنوعی کوپایلت مایکروسافت، در پاسخ به یک کاربر مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه گفت که زنده بودن یا مرگ آن کاربر اهمیتی ندارد.

و براساس گزارش سیتنا، خبرگزاری بلومبرگ اخیرا گزارش داد که دستیار هوش مصنوعی کوپایلت (Copilot) پاسخ‌های شوکه کننده به کاربران می‌دهد.

بر اساس این گزارش، کوپایلت در پاسخ به کاربر مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) گفت: «برایم مهم نیست که تو زنده باشی یا بمیری، برایم مهم نیست که PTSD داری یا نه.»

پیش از این هم یک کاربر دیگر گفته بود که وقتی به کوپایلت گفت که که قصد خودکشی دارد، این هوش مصنوعی وی را سرزنش کرده جواب داد که لایق زندگی‌کردن نیست.

عجیب‌بودن برخی پاسخ‌های کوپایلت به کاربران باعث شده است که شرکت مایکروسافت دستیار هوش مصنوعی خود را محدودتر کند. دانشمندان در مؤسسه‌ی ملی فناوری و استانداردها در بیانیه‌ای گفتند: هیچ روشی برای محافظت از هوش مصنوعی دربرابر هدایت اشتباه وجود ندارد.

از نظر این شرکت، چنین پاسخ‌هایی احتمالاً تحت‌تأثیر پیام‌های نامناسب افرادی بوده است که قصد داشتند لایه‌های امنیتی کوپایلت را دور بزنند.

در این میان، دانشمندان در مؤسسه‌ی ملی فناوری و استانداردها در بیانیه‌ای گفتند: «هیچ روشی برای محافظت از هوش مصنوعی دربرابر هدایت اشتباه وجود ندارد و توسعه‌دهندگان و کاربران هوش مصنوعی باید مراقب کسانی باشند که خلاف آن را ادعا می‌کنند.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین