کدام عوامل مثبت و منفی تا پایان سال بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارند؟
کد خبر: 11645

کدام عوامل مثبت و منفی تا پایان سال بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارند؟

دلار در بازه بلندمدت، احتمالا برخلاف پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت حرکت می‌کند. به‌خصوص اینکه در ماه‌های دی و بهمن با وقایع مهمی در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی روبرو هستیم

بیان فردا | قیمت تتر روز شنبه ۲۰ آبان در معاملات صبحگاهی، به ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان رسید تا بازار طلا و ارز، پالس نزولی جدیدی دریافت کند.

قیمت دلار روز پنجشنبه ۱۸ آبان، روی ۵۱ هزار و ۳۲۶ تومان ایستاد که دست‌کم ۸۰۰ تومان نسبت به قیمت روز ۱۱ آبان، افت کرده است. کاهش قیمت دلار قطعا در شروع هفته جدید ادامه دارد، چون حوالی ساعت ۲۱ روز جمعه ۱۹ آبان و هنگام بسته شدن معاملات پشت‌خطی، دلار بین عمده‌فروش‌ها بیش از ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان خریدار نداشت. پالس دوم کاهش قیمت دلار صبح روز شنبه و قبل آغاز به‌کار بازار آزاد ارز، مشاهده شد. جایی که تتر به‌عنوان یک استیبل‌کوین، جایگاه ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان را برای خود برگزید. کاهش قیمت درهم سومین عامل الهام‌بخش دلار در شروع هفته چهارم آبان محسوب می‌شود.

دلار در بازه بلندمدت، احتمالا برخلاف پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت حرکت می‌کند. به‌خصوص اینکه در ماه‌های دی و بهمن وقایع و تحولات مهمی در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی پیش‌رو داریم.

پیش‌بینی قیمت دلار براساس معاملات پشت‌خطی

دلار در پایان معاملات پشت‌خطی روز جمعه ۱۹ آبان نتوانست جایگاهی بهتر از ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان برای خود دست‌وپا کند. برای آن‌هایی که بازار ارز را دورادور رصد می‌کنند، این عدد هنوز تیز و برخورنده است، اما بررسی وضعیت از فاصله نزدیک از شیب ملایم کاهش قیمت دلار حکایت دارد.

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی نشان‌دهنده وضعیت بازار ارز در روز بعدی است. معامله‌گران بازار پشت‌خطی به‌صورت عمده دست به خرید‌وفروش می‌زنند و معمولا فعالیت‌شان تا ساعاتی پس از بسته شدن بازار رسمی و نیمه‌رسمی، ادامه دارد.

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی، دیدگاه و سطح توقع معامله‌گران عمده را به نمایش می‌گذارد. اگر وقایع سیاسی، تحولات نظامی یا سایر مسایل هیجانی از زور و توان لازم برای اثرگذاری بر قیمت‌ها برخوردار باشند، قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی به سمت بالا حرکت می‌کند و صبح فردا همین مسئله قیمت دلار در بازار آزاد را افزایش می‌دهد.

کاهش قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی حالت دوم است و باب میل ما مردمان عادی. بررسی معاملات پشت‌خطی جمعه ۱۹ آبان نشان می‌دهد معامله‌گران عمده در حالی که بازار آزاد روز پنجشنبه ۱۹ آبان، قیمت دلار را به‌حکم جبر و تقدیر ۵۱ هزار و ۳۲۶ تومان تعیین کرده بود، حاضر نشدند برای دلار بیشتر از ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان هزینه بپردازند.

قیمت دلار روز شنبه ۲۰ آبان، قبل شروع فعالیت معمول بازار آزاد با این حقیقت روبرو شد و اولین ضربه را دریافت کرد. در صورت تداوم روند کاهشی، پس از پله ۵۱ هزار و ۲۷۷ تومان، امکان دارد دلار را در محدوده ۵۱ هزار و ۲۲۸ تومان و سپس ۵۱ هزار و ۱۵۲ تومان مشاهده کنیم.

قیمت دلار و احتمال انتخاب دیوانه‌ای از جنس ترامپقیمت دلار با فرا رسیدن پایان سال میلادی و موعد تسویه‌های بین‌المللی در دی ماه، مشتاق قدم برداشتن در مسیر صعودی است

پیش‌بینی قیمت دلار بر اساس نرخ تتر و درهم

قیمت تتر و دیگر انواع استیبل‌کوین از جمله Dai همیشه معادل یک دلار است. این عدد در بازار ارز دیجیتال دنیا ثابت باقی می‌ماند ولی در کشور‌هایی مثل ایران که نرخ دلار به‌صورت لحظه‌ای بالا و پایین می‌رود استیبل‌کوین به‌عنوان جایگزین دلار جهت سرمایه‌گذاری کاربرد پیدا می‌کند.

قیمت دلار بازار آزاد و قیمت تتر ارتباطی تنگاتنگ دارند و می‌توان با زیرنظر گرفتن رفتار یکی، عملکرد دیگری را پیش‌بینی کرد. قیمت تتر روز شنبه ۲۰ آبان در معاملات صبحگاهی تا ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان کاهش پیدا کرد و در ساعات بعد نیز نوسان قیمت خود را در محدوده ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان تا ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان دنبال گرفت.

قیمت تتر در بازار ارز دیجیتال ایرانی به‌خاطر دریافت کارمزد‌ و سایر هزینه‌های جانبی اندکی بیش از دلار است بنابراین برای تخمین قیمت دلار می‌توان عددی کمتر از بهای تتر را مدنظر قرار می‌دهند. 

قیمت درهم ابعاد دیگری از وضعیت احتمالی دلار در بازار ارز را افشا می‌کند. درهم امارت روز پنجشنبه ۱۱ آبان، ۱۴ هزار و ۴۰۲ تومان قیمت داشت و پس از یک‌هفته جست‌وخیز در روز پنجشنبه ۱۸ آبان به ۱۳ هزار و ۹۸۵ تومان رسید. عقب‌نشینی ۴۰۰ تومانی قیمت درهم که معادل افت سه درصدی است، در ابتدای هفته جدید، سومین عامل الهام‌بخش دلار برای حرکت در مسیر نزولی به‌حساب می‌آید.

قیمت دلار الزاما کاهش پیدا می‌کند؟

پیش‌بینی کاهش قیمت دلار در آغاز هفته چهارم آبان، براساس عوامل اقتصادی و تنها در بازه کوتاه‌مدت صورت می‌گیرد اما در بازه بلندمدت سناریو‌های دیگری نیز می‌توان برای بازار ارز فرض کرد.

قیمت طلا و نرخ ارز در هفته گذشته عملکرد دلگرم‌کننده‌ای داشتند؛ طلا ۱۸ عیار به پشتوانه ریزش ۴۸ دلاری قیمت اونس و افت ۸۰۰ تومانی دلار، ۷۹ هزار تومان به ازای هر گرم ارزان شد و سکه امامی با ۲.۶ درصد، نیم‌سکه با دو درصد، ربع سکه با ۲.۲ درصد و سکه گرمی با ۲.۵ درصد کاهش قیمت روبرو بودند.

کاهش قیمت طلا و ارز، در بازه‌های یک‌ماه و شش‌ماه نیز قابل‌توجه است، اما وضعیت بازار در نیمه دوم سال بدون تعارف متفاوت خواهد بود و نباید انتظار خویشتنداری را داشته باشیم. تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد دلار در پاییز و زمستان برای سرمایه‌گذاران پرخیر و برکت است، اما خریداران جدید و مردم عادی که زندگی‌شان به نرخ دلار و طلا گره خورده را به زحمت می‌اندازد.

قیمت دلار با نزدیک شدن به پایان سال میلادی و موعد تسویه‌های بین‌المللی در دی ماه، مشتاق قدم برداشتن در مسیر صعودی خواهد بود. سرنوشت دلار از طرف دیگر به نرخ تورم گره خورده است و اگر شاهد حرکت تورم با همین دست‌فرمان ۳۰ تا ۴۰ درصد فعلی باشیم، سال آینده از نظر تئوری دلار قدرت لمس قله ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان را پیدا می‌کند. به‌این موارد باید احتمال افزایش فشار تحریم، رخداد‌های غیرمنتظره مانند جنگ اوکراین یا غزه و حتی رای آوردن دیوانه‌ای مانند ترامپ یا سایر جمهوری‌خواهان در انتخابات بهمن ماه آمریکا را اضافه کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین