کد خبر: 4285

خستگی شما ممکن است ناشی از این بیماری جدی باشد

خستگی اصطلاحی است که برای توصیف یک احساس کلی از خستگی یا کمبود انرژی استفاده می شود. این اختلال تنها احساس خواب آلودگی یا خواب آلودگی نیست.

وقتی خسته هستید، هیچ انگیزه و انرژی ندارید. خواب آلود بودن ممکن است نشانه ای از خستگی باشد، اما با مفهوم کلی آن تفاوت دارد.

خستگی یکی از علائم رایج بسیاری از شرایط پزشکی است که شدت آن از خفیف تا جدی متغیر است. همچنین می تواند نتیجه طبیعی برخی از روش‌های سبک زندگی مانند ورزش نکردن یا رژیم غذایی نامناسب باشد.

اگر خستگی شما با استراحت و تغذیه مناسب برطرف نشد، یا مشکوک هستید که ناشی از یک وضعیت سلامت جسمی یا روانی است، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند به تشخیص علت خستگی شما کمک کنند و برای درمان آن با شما همکاری کنند.

چه چیزی باعث خستگی می شود؟

دلایل بالقوه زیادی برای خستگی وجود دارد. آنها را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

عوامل سبک زندگی

شرایط سلامت جسمانی

مسائل مربوط به سلامت روان

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر تلاش‌هایی برای رفع شایع‌ترین عادات نادرست سبک زندگی، مانند کمبود استراحت، عادات غذایی نامناسب، و استرس انجام داده و موفق نبوده‌اید، و خستگی شما برای دو هفته یا بیشتر ادامه داشته، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

در برخی موارد، خستگی شما ممکن است ناشی از یک بیماری جدی باشد. در صورت احساس خستگی همراه با هر یک از علائم زیر فوراً به بیمارستان مراجعه کنید:

خونریزی از رکتوم

استفراغ خون

سردرد شدید

درد در ناحیه قفسه سینه شما

غش

ضربان قلب نامنظم

تنگی نفس

درد شدید در ناحیه شکم، پشت یا لگن شما

افکار خودکشی یا آسیب رساندن به خود

افکار آسیب رساندن به شخص دیگر

پزشک شما چگونه خستگی را درمان خواهد کرد؟

برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک بستگی به این دارد که چه چیزی باعث خستگی شما شده است. برای تشخیص، آنها احتمالاً از شما سؤالاتی در مورد زیر می پرسند:

ماهیت خستگی شما، از جمله زمانی که شروع شده است و اینکه آیا در زمان های خاص بهتر یا بدتر می شود؟

علائم دیگری که تجربه کرده اید.

سایر شرایط پزشکی که دارید.

سبک زندگی و منابع استرس شما.

داروهایی که مصرف می کنید.

اگر پزشک شما مشکوک باشد که شما یک بیماری زمینه‌ای دارید که باعث خستگی شما شده است، ممکن است آزمایش‌های پزشکی تجویز کند. برای مثال، ممکن است آزمایش خون یا ادرار را درخواست کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین