پشت پرده فرمان جدید نظامی ولادیمیر پوتین چیست؟
کد خبر: 13160

پشت پرده فرمان جدید نظامی ولادیمیر پوتین چیست؟

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به ارتش این کشور دستور داده تا در حالی که تهاجم مسکو به اوکراین در بیست و دومین ماه خود ادامه دارد، تعداد نیرو‌ها را به نزدیک ۱۷۰۰۰۰ نفر افزایش دهد.

 

بیان فردا | کرملین قبلاً اندازه ارتش خود را کافی می‌دانست، اما پس از اینکه امید‌ها برای پیروزی سریع بر اوکراین - که روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به آن حمله کرد - با مقاومت شدید اوکراینی‌ها شکست خورد، محاسبات تغییر کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به ارتش این کشور دستور داده تا در حالی که تهاجم مسکو به اوکراین در بیست و دومین ماه خود ادامه دارد، تعداد نیرو‌ها را به نزدیک ۱۷۰۰۰۰ نفر افزایش دهد. فرمان پوتین بلافاصله پس از انتشار توسط کرملین، اجرایی شد. این فرمان، قدرت نیرو‌های مسلح را به ۱.۳۲ میلیون پرسنل خدماتی و تعداد کل پرسنل نظامی روسیه را به حدود ۲.۲ میلیون نفر می‌رساند.

به گزارش الجزیره، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: افزایش قدرت تمام وقت نیرو‌های مسلح به دلیل افزایش تهدیدات علیه روسیه در ارتباط با عملیات نظامی ویژه (جنگ اوکراین) و گسترش مداوم ناتو است.

این وزارتخانه می‌گوید که این دستور به معنای «گسترش قابل توجه خدمت اجباری» نیست و این افزایش به تدریج با جذب داوطلبان بیشتر اتفاق می‌افتد.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه که اکنون نایب رئیس شورای امنیت روسیه است، اخیرا گفته بود که بیش از ۴۵۲۰۰۰ نفر تحت قرارداد از اول ژانویه تا اول دسامبر ۲۰۲۳ در ارتش استخدام شده‌اند.

در بخش‌هایی از بیانیه این وزارتخانه به ایجاد نیرو‌های مسلح مشترک ناتو در نزدیکی مرز‌های روسیه و استقرار سامانه‌های دفاع هوایی و سلاح‌های ضربتی اضافی در این منطقه اشاره شده و آمده است:پتانسیل نیرو‌های هسته‌ای تاکتیکی ناتو در حال افزایش است بنابراین تقویت نیرو‌های روسیه پاسخی مناسب به «فعالیت‌های تهاجمی بلوک ناتو» خواهد بود.

این دومین گسترش ارتش روسیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون است. افزایش قبلی ۱۳۷۰۰۰ سرباز، که به دستور پوتین در اگوست ۲۰۲۲ صادر شد، تعداد ارتش را حدود دو میلیون پرسنل و حدود ۱.۱۵ میلیون نیرو نشان می‌داد.

دسامبر گذشته، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که این کشور به یک نیروی ۱.۵ میلیون نفری برای انجام وظایف برای تضمین امنیت روسیه نیاز دارد. البته او درباره بازه زمانی رسیدن به این هدف اظهارنظری نکرده بود.

کرملین قبلاً اندازه ارتش را کافی می‌دانست، اما پس از اینکه امید‌ها برای پیروزی سریع بر اوکراین - که روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به آن حمله کرد - با مقاومت شدید اوکراینی‌ها شکست خورد، محاسبات تغییر کرد.

روسیه تلاش‌های مختلفی را برای تقویت ارتش خود انجام داده بود - از جمله اعلام سربازی اجباری، بسیج نیرو‌های ذخیره، تشکیل گردان‌های داوطلب و اجرای کمپین‌هایی برای ترغیب مردان بیشتر به نام‌نویسی در ارتش. برخی گزارش‌های رسانه‌ها و گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که مقامات روسی همچنین پیشنهاد عفو برخی از زندانیان را در ازای انجام یک ماموریت نظامی در جنگ اوکراین داده‌اند.

همه مردان روسی از سن ۱۸ تا ۲۷ سال (یا سن ۱۸ تا ۳۰ سال از اول ژانویه ۲۰۲۴) باید یک سال در ارتش خدمت کنند. با این حال، تعداد زیادی به دلایل سلامتی و وضعیت جسمانی یا تعویق‌هایی که به دانشجویان دانشگاه داده می‌شود از انجام این خدمت معاف می‌شوند.

سی ان ان در گزارشی در این باره به ارتباط میان دستور جدید پوتین و تلفات ارتش روسیه در جنگ اوکراین اشاره کرده و می‌نویسد: آمار تلفات روسیه همچنان محرمانه است. در سپتامبر ۲۰۲۲، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت ۵۹۳۷ سرباز در این جنگ کشته شده اند. این وزارتخانه از آن زمان تاکنون هیچ به روز رسانی منتشر نکرده است.

ارزیابی‌های اطلاعاتی غرب تلفات را بسیار بیشتر می‌کند. وزارت دفاع بریتانیا در ماه اکتبر اعلام کرد که احتمالا روسیه از فوریه ۲۰۲۲ بین ۱۵۰ تا ۱۹۰ هزار تلفات داشته است. آخرین فرمان پوتین در حالی صادر می‌شود که جنگ روسیه در اوکراین وارد دومین زمستان خود می‌شود و هر دو طرف متحمل خسارات سنگینی شده اند بدون اینکه دستاورد‌های قابل توجهی در میدان نبرد داشته باشند.

والری زالوژنی، فرمانده ارشد نظامی اوکراین ماه گذشته در مصاحبه‌ای با مجله اکونومیست گفت که جنگ وارد «بن بست» شده است. او هشدار داد که بدون پیشرفت‌های تکنولوژیکی به احتمال زیاد هیچ پیشرفت عمیق و سرنوشت سازی وجود نخواهد داشت بلکه هر دو طرف به شکل مساوی متحمل خسارات ویرانگر و تخریب‌های بیشتر خواهند شد.

در همان زمان، رئیس‌جمهور اوکراین با ارزیابی این مقام نظامی اوکراین مخالفت کرد و به‌ای بی سی گفت: «وضعیت دشوار است»، اما جنگ به «بن بست» نرسیده است. اوکراین که در پاسخ به تهاجم تمام عیار روسیه حکومت نظامی وضع کرده همچنین در تلاش است تا نیرو‌های بیشتری را به خدمت ارتش بگیرد. اوایل سال جاری، قوانین ثبت نام برای زنان به روز شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین